Your Money köşe yazarı finans ve işiyle ilgili soruları yanıtlıyor

Vefa

Global Mod
Global Mod
Times Insider kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı açıklıyor ve gazeteciliğimizin nasıl çalıştığına dair perde arkası bilgiler sunuyor.

Ron Lieber 2002'de bir röportaj için Wall Street Journal ofisine geldiğinde, birkaç editör hemen onu değerlendirdi.

En son Fast Company'de yönetim, tasarım ve kariyer konularında kıdemli yazar olarak çalışan Bay Lieber, “'Sizin neyle uğraştığınızı biliyoruz: sistemi yenmek' dediler” dedi. “Şimdi buraya gel ve bunu bizim için yap.”

Wall Street Journal'ın “Kişisel Günlük” bölümünün kurucularından ve para yönetimi üzerine ayrı bir köşe yazdıktan sonra, 2008 yılında Haber tarafından kişisel finans köşesi “Sizin Paranız”ı devralmak üzere işe alındı. On altı yıl sonra, üniversite harçları labirentinde gezinmek veya üniversiteden çıkış hazırlığından sonraki hayata hazırlanmak gibi baş ağrısına neden olabilecek konularda okuyuculara genellikle kendi deneyimlerinden yola çıkarak tavsiyelerde bulunmasıyla ün kazandı.

Köşesi internette yayınlanan Bay Lieber şöyle konuştu: “Okuyucuların para sütunlarına konu olmayacağını düşünebilecekleri ama aslında bize dünyanın nasıl çalıştığı hakkında bir iki şey öğretmeye son derece uygun olan karakterleri tanıştırmayı seviyorum.” çoğu cumartesi İş bölümünde.

Times köşe yazarı olarak iki ekonomik durgunluk ve bir salgın dönemi yaşadı. (2009'da kendi mali planlayıcısının nasıl dolandırıcılıkla suçlandığını bile yazmıştı.) Yakın zamanda yapılan bir sohbette, köşe yazarken öğrendiği beklenmedik dersleri ve yakında ele alınacağına inandığı konuların dünya dünyasına hakim olabileceğini paylaştı. kişisel finans. Bunlar konuşmadan düzenlenmiş alıntılardır.

Finansa ilginiz nasıl başladı?

Chicago'da bir lise son sınıf öğrencisi olarak üniversite mali yardımına başvurduğumda, Northwestern Üniversitesi mali yardım müdür yardımcısı Roger Koester'ın yolunu buldum. Mesai saatleri dışında ofisinde yarı zamanlı bir işi vardı; 45 dolar karşılığında, mali yardım sisteminin tamamını anlamaya çalışan yerel ailelere anlattı. Neyden bahsettiğini tam olarak biliyordu ve bana harika tavsiyeler verdi.

Bu, bir yerlerde sistemi nasıl yeneceğini bilen bir yetişkinin her zaman bulunduğunu ve eğer o yetişkini bulup sorular sorarsanız, diğer insanların da sistemi yenmesine yardımcı olabileceğinizi hatırlatıyordu. Kendimi bir yetişkin olarak görmüyorum ama her hafta okuyucularımızı ilgilendiren çetrefilli tüketici sorusunun cevabını bilen yetişkinleri aradığımı hissediyorum.

İyi bir sütunu ne yapar?

Kişisel finansı düşündüğümde, olası konuların bir çeşit Venn şemasıyla karşılaşıyorum: Gerçekten pahalı olan şeyler; gerçekten karmaşık süreçler; ve dikkatli olmazsak duyguların bizi yoldan çıkarabileceği kararlar. Bu diyagramın ortasında olduğumda doğru konuyu bulduğumu düşünmek hoşuma gidiyor.

Ve sonra ses sorunu var. Birinin bana verebileceği en iyi iltifat, köşe yazımın sanki onlarla aynı odadaymışım ve mevcut konuyu açıklamışım gibi göründüğünü söylemektir. Bunun bir ders, vaaz ya da öğreti gibi değil, sohbet havasında olmasını istiyorum. Bu her zaman nazik olduğu anlamına gelmiyor; buna katlanan ve bunu hak eden kurum veya kuruluşlara seslenmek için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Doğru konuyu bulup doğru sesle sunarsam haftayı kazanırım.

Geçen ay bir New York Dergisi Mali Tavsiye makalesi yayınlandı 50.000 doların nasıl dolandırıldığını anlattı hızla tanındı. Bu dolandırıcılığa kandığınızı mı düşünüyorsunuz?

Asla asla Deme. Kendime sürekli olarak şu anda herhangi bir şeye acele etmek için hiçbir neden olmadığını söylüyorum. Sizden daha akıllı veya sadece daha sakin olan, size düşünceli sorular soracak ve sizi büyük bir hata yapmaktan alıkoymaya çalışacak bir, üç veya beş kişiyi aramak için neredeyse her zaman zaman vardır.

Bilgi sahibi olmak için hangi yazarları ve yayınları okuyorsunuz?

Wall Street Journal'ı dindar bir şekilde okudum. “Sana Zengin Olmayı Öğreteceğim” kitabının yazarı ve haber bülteni yazarı Ramit Sethi'nin büyük bir hayranıyım. The Washington Post'ta kişisel finans köşesi yazan Michelle Singletary'yi okumayı seviyorum. Ayrıca çoğu insanın Instagram ve TikTok'tan tanıdığı Tori Dunlap'ın tavrını ve mesajını da gerçekten beğeniyorum.

Hangi trendleri gözlemliyorsunuz?

Tüm kariyerleri boyunca geleneksel bir emeklilik maaşı olmadan çalışan herkes emekli oluyor ve birçoğunun parası bitecek. Böyle bir şey olursa ne olacağı sorusu derinden endişe verici.

Ayrıca Conor Dougherty ve Times'taki diğer meslektaşlarımızın daha fazla konut inşa etme konusundaki yetersizliğimizle ilgili yaptığı tüm çalışmalarla da ilgileniyorum. 20'li, hatta 30'lu yaşlarındaki insanların nereden, nasıl ev alacakları belli değil.

Başka bir şey eklemek ister misiniz?

İnsanlar dünyada mantıksız şeyler gördüklerinde, ister yolsuzluğun açığa çıkması gerektiğini düşünüyorlar, ister sadece şunu söylemek istiyorlar: “Bunu anlamayan tek kişi ben olamam, bu şu olabilir: “Açıklayacak mısın?” – Bunu bilmek benim için çok faydalı. En çok gurur duyduğum çalışmalardan bazıları, köşe yazılarımdan birine yapılan bir okuyucu yorumuyla başladı. Hepimiz bu işin içindeyiz ve hiçbirimiz hepimiz kadar akıllı değiliz.