Yardım! JetBlue, İzci birliğimizi New York’ta mahsur bıraktı

Vefa

Global Mod
Global Mod
Sevgili Triped Up,

Geçen Haziran ayında Georgia, Savannah’dan Troop 876’dan altı genç İzci ile Colorado Rockies’e sırt çantasıyla bir gezi düzenleyen üç yetişkinden biriydim. Yedi gece kamp yaptıktan sonra, sekizinci gecemiz – 26 Haziran – her ikisi de JetBlue Havayolları ile Redeye Kennedy Havaalanında olacak ve ardından Savannah’ya sabah uçuşu olacaktı. Ancak Denver uçağımız iki saatten fazla rötar yaptı ve bağlantılı uçuşu kaçırdık. Atlanta, Charleston, SC veya Jacksonville, Florida’ya uçmayı teklif ettikten sonra bile, bir sonraki uygun uçuşun beş gün sonra olduğu konusunda kibarca bilgilendirilmeden önce üç saat sırada bekledik. JetBlue bir otel sağlamaz. Bu yüzden geri ödeme almaya karar verdik (artı 12 dolarlık yemek kuponu), iki araba kiraladık ve 14 saat eve gittik ve yaklaşık 1.200 dolar seyahat masrafı kazandık. Ancak JetBlue’dan geri ödemelerimiz geldiğinde, dokuzumuz için toplam 261 $, yani orijinal maliyetin yalnızca yüzde 18’i oldu. Daha sonra bir müşteri hizmetleri temsilcisi bana telefonda bize yalnızca New York’tan Savannah’a giden yol için geri ödeme yapıldığını söyledi. JetBlue’nun bizi farklı bir havayolunda daha önceki bir uçuş için yeniden rezerve etmesi veya en azından dokuz bilet ve toplam 1.458 $ tutarındaki ücretleri bize geri ödemesi ve belki de eve dönüş yolculuğu için ödeme yapması gerektiğine inanıyoruz. Yardım edebilir misin? Spencer, Savannah, Gürcistan.

Sevgili Spencer,

vay! Altı genç izciyi bir havaalanı yemek katında 12 dolarlık yemek kuponlarıyla nasıl besleyebileceğimi soracağını sanmıştım.

JetBlue Airways’ten ücretin tam iadesini alma hakkınız tam olarak vardı. Ulaştırma Bakanlığı, uçuşlar herhangi bir nedenle “önemli ölçüde geciktiğinde” havayollarının geri ödeme yapmasını zorunlu kılar ve federal politikanın, JetBlue’nun orijinal maliyetin gülünç derecede küçük bir yüzdesini iade etmesine izin veren fark edilebilir bir hükmü yoktur. Havayolu sözcüsü Derek Dombrowski, JetBlue’nun burada bir hata yaptığını kabul etti ve birinin size geri döneceğini söyledi. Bir temsilcinin aradığını ve özür dileyerek size 1.458 doların tamamını kredilendirmeyi ve gelecekteki seyahatiniz için dokuz 100 dolarlık kupon atmayı kabul ettiğini bildirdiler.

Bay Dombrowski’nin daha sonra bana bir e-postada açıkladığı gibi: “Bu durumdaki politikamız – bir müşteri iptal edilen bir uçuştan sonra veya müşterinin kontrolü dışında kaçırılan bir bağlantılı uçuş nedeniyle yeniden rezerve edilmezse – tam bir geri ödeme sağlar.” orijinal form.” Tek yönlü yolculuğun tamamı için ödeme.”

“Bu hata için özür dileriz” diye yazdı.

Bana daha çok iki hata gibi geldi. Ufak tefek geri ödemeyi ilk gördüğünüzde, JetBlue’yu aradınız ve onlar da duruma göre yine yamalı açıklamayı sağladılar. (Ve o zaman bile, tek bir uçuş nasıl sadece 29 $ değerinde olabilir?) JetBlue’nun gelecekte politikalarına daha fazla bağlı kalacağını umuyorum.

Geri kalanı için, havayolu haklı görünüyor. Muhtemelen o otel odalarına, hatta başka bir havayolunda daha erken bir uçuşa hakları yoktu.

Çünkü 26 Haziran’da Kuzeydoğu’da meydana gelen gök gürültülü sağanak yağış binlerce gecikmeye ve iptale neden oldu. Flightaware.com’a göre, sonunda Denver’dan çıkaracağınız uçak, muhtemelen yer fırtınaları nedeniyle, günün erken saatlerinde JFK asfaltında sekiz saatten fazla zaman geçirdi. Akşam, Denver uçağı iki saat geç kalktı ve bu da uçağınızın gecikmesine neden oldu. Bu, uçuş gecikmenizin “kontrol edilemez” olduğu anlamına geliyordu, dedi Bay Dombrowski, bunun havayolunun hatası olmadığı anlamına geliyordu – güvenlik kontrolü yedeklerini, hava trafik kontrol sorunlarını ve diğer sorunları da içeren bir kategori.

Örneğin, gecikme havayolu personeli eksikliğinden veya teknik bir sorundan kaynaklanıyorsa, “kontrol edilebilir bir gecikme” olarak kabul edilir ve size bir otel konaklaması teklif edilir.

Büyük fırtınalar bir şeydir. Ancak bazen bir gecikmenin ne kadar “kontrol edilemez” olduğu net olmayabilir. Çoğu sık uçan yolcu, kalkış ve varış havalimanlarında mükemmel bir piknik gününde bir havayolu şirketinin yolcularına “hava nedeniyle gecikme” olduğunu bildirdiği bir durumu hatırlayabilir. Bunun nedeni, bazı uçakların günde yarım düzine veya daha fazla etabı kendi belirlediği dar dönüş süreleriyle tamamlaması ve her yerdeki havanın gecikmelere neden olabilmesidir. Gecikmenin kontrol edilebilir olup olmadığına kim karar verecek? Havayollarının kendileri.

Ulaştırma Bakanlığı’nın aylık hava yolculuğu tüketici raporlarından bazı rakamları kontrol ettim ve mevcut en son verilere göre 2023’ün ilk dört ayındaki tüm gecikmelerin yalnızca üçte birinin – 471.608’den 157.485’inin – “havayolu” olarak sınıflandırıldığını gördüm. gecikmeler” oldu. “havayolunun kontrolündeki koşullar nedeniyle” olarak tanımlanır.

Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü Ethan Alpern, Havayollarının nasıl gecikmeler yaşadığına dair sorularımı yanıtlayan uzun bir e-postada, “Tüketici için bir uçuş gecikmesinden veya iptalinden bir havayolunun sorumlu olup olmadığını bilmek her zaman kolay değildir.” Aşırı hava koşulları, ulusal havacılık sistemindeki sorunlar ve güvenlik gecikmeleri resmi kategorilerden sadece birkaçıdır.

Hükümetin bu raporlarda yayınladığı istatistiksel tablolar oldukça kafa karıştırıcı. Örneğin, havayolları genellikle bir gecikmenin “geç gelen uçaklardan” kaynaklandığını iddia eder, yani resmi olarak bir “havayolu gecikmesi” değildir, ancak Bay Alpern’e göre bu gecikmelerin yarısı havayolunun hatasından kaynaklanmaktadır.

Ufukta potansiyel olarak iyi haberler var: seyahatinizden bir ay önce, Ulaştırma Bakanlığı neyin kontrol edilebilir gecikme sayılacağını daha iyi açıklığa kavuşturmak için tasarlanmış bir kural koyma sürecini duyurdu. Alpern, devreye alma için kesin bir zaman çizelgesi olmadığını, ancak bu arada bir havayolundan şüphelenen herkesin, aslında sorumlu olan havayolunun bir gecikmeyi kontrol edilemez olarak nitelendirdiğini ve şikayette bulunması gerektiğini söyledi. (Departman her şikayeti inceler ve gerekirse havayoluyla iletişime geçer, dedi.)

Yönetilebilir gecikmeler durumunda havayollarının ne sağlayacağına ilişkin bilgiler artık Ulaştırma Bakanlığı’nın ABD’deki en büyük on havayolunun yeniden rezervasyon, konaklama ve kara taşımacılığı vb. .sıkışmış yolcular için. Kontrol panelinde ayrıca her havayoluyla ilgili ayrıntılara bağlantılar bulunur.

Yönetilebilir gecikmeler açısından, JetBlue, gerekirse bir ortak havayolu ile yolcu rezervasyonu yapmayı taahhüt eden 10 havayolundan beşinden biridir. Hikayesine göre, JetBlue yetkilileri, şartlar altında gerekli olmamasına rağmen grubunuzu American Airlines ile ayırtmaya çalıştı, bu yüzden onlara şeref. Ne yazık ki, JetBlue’nun American ile ortak uçuş anlaşması 21 Temmuz’da sona erdi, bu nedenle gelecekteki İzci birliklerine (ve diğer yolculara) aynı cömertlik gösterilmeyebilir.

Bu, başka bir belirsiz konuyu gündeme getiriyor: Alpern Bey’e göre, havayolu ortaklıklarının resmi veya halka açık bir listesi yok. JetBlue’dan Bay Dombrowski, havayolunun kontrol edilebilir (ve bazen kontrol edilemeyen) gecikmeler durumunda yeniden rezervasyona izin verecek havayolları ile başka anlaşmaları olup olmadığı konusundaki soruma cevap vermeyi reddetti.

Son olarak, o 100$’lık kuponlar da hoş bir dokunuştu ama araba kiralama ve ilgili masraflarınız için geri ödeme almayı tercih edeceğinizi tahmin ediyorum. Şöyle ifade edelim: NBA oyuncularının, geç yolcuların yazılı olarak önceden onaylanmamış harcamaları için geri ödenmesine kıyasla otobüste diz mesafesi bulma olasılığı daha yüksektir. Çoğu hava yolu şirketi, bir uçuş rezervasyonu yaptığınızda bunu kabul ettiğinizi taşıma sözleşmesinde açıkça belirtir.

Sizi burada kurtarabilecek tek şey (ılık davul sesi lütfen) – seyahat sigortası.

Bu nedenle, seyahat gecikmelerini de içeren bazı faydaları olan Chase Sapphire Preferred veya American Express Platinum kartları gibi daha gösterişli kartlardan biri olduğunu umarak seyahat rezervasyonu yapmak için hangi kredi kartını kullandığınızı iki kez kontrol etmenizi istedim. Değildi. Gelecekteki seyahatler için seyahat gecikme sigortası satın almayı düşünmelisiniz. Sizden önce daha fazla kötü haber için seyahat sigortasıyla ilgili son köşemi okuyun.

Yanlış giden en uygun seyahat planı hakkında tavsiyeye ihtiyacınız varsa, E-posta TrippedUp@Haber.

Haberler Seyahatini Takip Edin
-de instagram, twitter Ve Facebook. Ve Haftalık Travel Dispatch bültenimize kaydolun Bir sonraki tatiliniz için daha akıllı seyahat ve ilham için uzman ipuçları almak için.