Uğurcan Çakır’dan ulusal ekip kampında transfer karşılığı: “Turnuvadan daha sonra gerçekleşirse olur”

Semedov

New member
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesinde hazırlıklarını Almanya’da sürdüren A Ulusal Futbol Takımı’nda Uğurcan Çakır, basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Kamp ortamını kıymetlendiren Çakır, “Turnuvaya sayılı günler kaldı. Heyecanlıyız. Ülkemiz de heyecanlı. Antalya’da hoş bir kamp ortamı vardı. Ağır geçen bir dönem oldu. En azından biraz dinlenip idman yapma fırsatı bulduk. Burada da hoş bir kamp ortamı var. Düzgün bir ekibimiz ve aile ortamı var. Çok hoş geçiyor. İnşallah Avrupa Şampiyonası’nda amaçlarımıza ulaşırız” diye konuştu.

“MİLLİ FORMA İLE BAŞARILARA ULAŞMAK BENİM HEDEFİM”

Umut Meraş’ın Hollanda maçındaki penaltı durumu öncesi kendisine “Bekle” demesinin hatırlatılması üzerine konuşan Uğurcan Çakır, “Çok hoş bir arkadaşlık ortamı var. Genç kardeşlerimiz epeyce saygılı, ağabeylerimiz bize yol gösteriyor. Umut yakın arkadaşım. her insanın masasına oturup sohbet edebiliyorsunuz, bu hayli özel bir his. Bu aile ortamını yakaladığınızda muvaffakiyetler geliyor. Dünya Kupası elemelerinde bunu göstermiştik. Umut ile o denli özel bir anım olmuştu. Ulusal forma altında başarılara ulaşmak aslına bakarsanız benim hedefim” tabirlerini kullandı.

“HER MAÇA TEK TEK BAKIP AMACIMIZA GERÇEK YÜRÜYECEĞİZ”

“Gruptaki en güçlü maç hangisi olur” sorusuna ise tecrübeli kaleci şu yanıtı verdi:

“İtalya ekol ekip. Turnuvanın da favorilerinden biri olarak görülüyor lakin biz her maça tek tek bakıp, amacımıza hakikat yürüyeceğiz. Zorlayacak maç olacak mı olmayacak mı bakılırsaceğiz. Ben kendime ve kadro arkadaşlarıma güveniyorum. Birbirimize güveniyoruz. Bu daha kıymetli.”

“KİM OYNARSA BİRBİRİNE TAKVİYE VERİR”

Altay Bayındır’ın Moldova maçı daha sonrası, “Oynamazsak ter sileriz, oynarsak terimizin silinmesini bekleriz” kelamlarının hatırlatılması üzerine ise Çakır, “Altay fazlaca hoş sözler kullandı. Ben de katılıyorum. Kimin oynadığının değeri yok. Ulu forma üzerinizde olduğunda başka bir gurur ve onur yaşıyorsunuz. Burada kim oynarsa birbirine takviye verir. Buna inanıyorum. Kadromuzun başarısı kıymetli. şahsi hedeflerim, kadromun muvaffakiyetinin önüne geçmiyor” formunda konuştu.

“ÇOK BEDELLİ KALECİLER VAR”

Türkiye’de son periyotta epeyce düzgün bir kaleci nesli yakalandığını söyleyen Çakır, “Çok hoş bir kuşak var. Çok pahalı kaleciler var. Oynadıkça özgüven kazandılar, deneyim kazandılar. Ben de bunları yaşadım. Genç yaşta Trabzonspor üzere bir topluluğun kalesine geçtim. daha sonrasında deneyim kazanmaya başlıyorsunuz. Çok yetenekli kalecilerimiz var. Birçoğuyla alt yaş kategorilerinde birlikte çalıştım ya da karşı karşıya geldim. İnşallah onlar da en üst düzeye gelir. Hak eden burada olur” dedi.

“KİŞİSEL BAŞARILARIM HİÇBİR VAKİT EKİBİN ÖNÜNE GEÇMEDİ”

EURO 2020’de birfazlaca ekibin gözlemcisi tarafınca takip edileceğinin hatırlatılması üzerine ise Uğurcan Çakır, “Benim şahsi başarılarım kadronun önüne hiç bir vakit geçmedi. Burada ben, en üst düzeyimde ulusal grubumuza yardımcı olmaya çalışacağım. şahsi hedeflerim sonrasındasında gerçekleşirse gerçekleşir. Değerli olan ulusal grubun başarısı. Bunun için çalışıp çabalayacağım. Öbür olaylar, benim hayli ilgimde değil açıkçası” tabirlerini kullandı.

“İTALYA MAÇININ KONSANTRASYONU ÇOK FARKLI OLACAKTIR”

EURO 2020’nin açılış maçında oynayacakları İtalya çabasıyla ilgili olarak da 25 yaşındaki kaleci, “Büyük maçların konsantrasyonu daha farklı oluyor. İtalya epey büyük bir ekol. Onun konsantrasyonu hayli farklı olacaktır. Hocamızın ve yardımcıların verdiği tahliller doğrultusunda çalışıyoruz. Onların eksiklerine ve artılarına çalışıyoruz. Her maça tek tek bakıp hayallerimize en üst biçimde ulaşmaya çalışacağız. Bunun için çalışıyoruz” dedi.

“RAKİPLERİMİZİ EN İNCE DETAYINA KADAR TAHLİL ETMEYE BAŞLADIK”

Kaleci antrenörlerinden her oyuncu ile ilgili ayrıntılı rapor aldıklarını vurgulayan tecrübeli kaleci, “Hazırlık maçlarımız yeni bitti. Kendi düzeyimizi de görme fırsatı yakaladık. Şu an yavaş yavaş ona da başladık. En ince detayına kadar çalışıp tedbirler almaya çalışacağız. Bize tahliller geliyor. Kaleci hocamız bize tahlilleri gönderiyor. Penaltı olunca nereye vurabileceğini maçtan evvel biliyorsunuz lakin o an hislerinize de güvenmeniz gerekiyor. Her vakit birebir köşeye atlayınca oraya atacak diye bir şey yok. Ben o denli yapmaya çalışıyorum” formunda konuştu.

“BURAK YILMAZ BİZE IŞIK TUTAN BİR OYUNCU”

Ulusal grup kaptanı Burak Yılmaz ile ilgili görüşlerini de paylaşan Uğurcan Çakır, “Burak Yılmaz, bizim çocukluğumuzun efsanelerinden. Trabzonspor’da yaşattıklarıyla bizim için efsaneydi. bu biçimde tribün tarafındaydık. Trabzonspor’da da onunla çalışma fırsatı buldum. Çok profesyonel, bize ışık tutan bir oyuncu. Burada da başkan özelliği çok yüksek. 36 yaşında Fransa’da yaptıkları da belirli. İnşallah biz de onun kadar başarılara çıkabiliriz” diye konuştu.

“BU BİZİM ULUSAL TAKIMIMIZ”

Son olarak Türk milletine bir bildiri veren Çakır, “Bu bizim ulusal ekibimiz. Bizim çocuklarız. EURO 2008’i ben yeterli hatırlıyorum. EURO 2008’de Nihat ağabeyin attığı golden daha sonra hala tüylerim diken diken oluyor. Bize inansınlar, bize güvensinler. Ay-yıldızlı bayrak her vakit her şeyin en üstündedir. Duaları bizlerle olsun. İnşallah bizler de onların dualarını karşılıksız bırakmamak için çalışacağız. Sorumluluklarımızın şuurundayız. Bizim çocuklar inşallah düzgün şeyler yapacak” diyerek kelamlarını noktaladı.

Çabucak üye ol, iddaa heyecanını yaşa…