Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı tercih etti

baboli

Global Mod
Global Mod
Üniversiteyi bitirdi, çobanlığı tercih etti
Giresun’un Keşap ilçesinde yaşayan 23 yaşındaki Ahmet Kılıç, 2021 yılında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Bölümü’nden mezun oldu. Fakülteden mezun olup diplomasını aldıktan daha sonra da kaymakamlık imtihanlarına hazırlanmak yerine ailesinin yanına dönerek yaylada çobanlık yapmaya devam etti.

Ailesiyle birlikte beslediği 7 manda ve 15 sığıra çobanlık yapan Kılıç, yaptığı işten keyifli olduğunu ve bir gün hayalinin besi sığırcılığı tesisini kurmak olduğunu kaydetti. Her gün sabahın erken saatlerinde kalkarak gözü üzere baktığı sığırlarını otlatmaya çıkaran üniversite mezunu Ahmet Kılıç, azmi ile hem etrafındakilerin birebir vakitte ailesinin takdirini topluyor.

“yaşamı kazanmak için üniversite kural değil”

yaşamı kazanmak için üniversite bitirmenin kaide olmadığını tabir eden Kılıç, “Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi Bölümü’nden geçen periyot mezun oldum. Fakülteden mezun olduktan daha sonra kaymakamlık için de hazırlanabilirdim lakin, ailemin yanına dönerek büsbütün hayvancılığa yönelmek istedim. Üniversiteyi biraz arkadaş etrafı edinmek için okudum. Yalnızca yaşadığım kentten arkadaşım olacağına Türkiye’nin her yerinden arkadaşım olsun istedim. hayatı kazanmak için üniversite okumak kaide değil. Benim hayalim hayvancılıkla uğraşmak, her insanın de hayallerinin peşinden gitmesini isterim. Hayvancılığı seviyorum ve severek yapıyorum. Benim için sevdiğin işte muvaffakiyet epeyce önemli” dedi.

Hayali en büyük besi sığırcılığı tesisi

Hayalinin en büyük besi sığırcılığı tesisini kurmak olduğunu da anlatan Kılıç, “Özellikle günümüzde hayvancılık daha da değerli hale geldi. Yavaş yavaş hayvancılık terk edenlerin yanı sıra, yapmayı sürdürenler bu işten yararlı çıkıyor. Ben de bir gün ülkemizin en büyük besi sığırcılığı tesisini açmak isterim. Benim hayalim maksadım bu istikamette. Üniversite bitiren gençlerin hayali masa başı işler olabilir fakat bana göre ise, hayvancılık Türkiye’nin tarımdan daha sonra en kıymetli gelir deposudur. Üstelik hayvancılık zahmetsiz kolay yapılacak bir iş. Bilhassa yaylalarda hayvancılık kolay olsa gerek zira yaylalarda sabah sağımını yapıp, dışarı salıyorsun. Mandıralarda biraz daha masraflı ve zahmetli olabiliyor. Fakat biz biraz daha şanslıyız o hususta kışın 2, 3 ay köyde kalıyoruz daha sonra yılın büyük bir kısmını Kümbet Yaylası’nda geçiriyoruz. Aylarca bu yaylada hayvancılık yapıyoruz” diye konuştu.

Hayvansal eserlerle geçimlerini sağlıyor

Büyükbaş hayvanların sütünden ürettikleriyle geçimlerini sağladıklarını belirten Kılıç, “Hayvanlarımızın sütünden peynir, yağ ve çökelek yapıp satıyoruz. Yetiştirdiğimiz sığırlardan damızlık, kurbanlık ve et için sattıklarımız oluyor. Bunlar bizim geçinmemizi sağlıyor. Her geçen yıl büyükbaş hayvan sayımız artıyor. Şayet damızlık olarak satmamış olsak daha da artacaktır lakin bu biraz da imkan sıkıntısı şimdilik imkanlarımıza göre yetiştiriyoruz. Vakit içerisinde hem imkanlarımızı tıpkı vakitte sığır sayımızı artırmak istiyorum” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA