Trabzon’da bir köy dehşet içerisinde! 60 tonluk tehlike

baboli

Global Mod
Global Mod
Trabzon’da bir köy dehşet içerisinde! 60 tonluk tehlike
Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkisinde 21 Kasım 2009’da toprak ve taş kütlelerinin bir meskenin üzerine düşmesi kararı Turan (58) ve eşi Ayşe Kurt (55) hayatını kaybetti, birtakım meskenlerde hasar oluştu.

Kaya düşmeleri süren alan 2013 yılında ‘afet bölgesi’ ilan edildi. Tıpkı bölgede 2016 yılında ise yamaçtan kopan kayalar niçiniyle 1 kişi yaralandı, 2 konut ve 1 iş yeri hasar gördü. Heyelan kararında Deliklitaş mevkiinde yamaçta düşme riski taşıyan 60 tonluk kaya tespit edilince 10 konut tahliye edildi. Tahliye edilen ailelere, kira takviyesi verildi. Lakin kira dayanağı alan kimi aileler, artan kira bedellerini öne sürerek bir daha döndüğü meskenlerinde kalmaya başladı.

‘HERKES KEFEN KOLUNUN ALTINDA BEKLİYOR’

Yamaçtaki kaya niçiniyle ıslah çalışması yapılacağı için kira yardımı ile meskenlerinden çıktıklarını söyleyen Ayşe Güler, “Bir tahlil bulunamadı, bunaldık biz de. Bu kadar kaya geldi, ölülerimiz oldu fakat kalıcı tahlil bulunamadı. Buradaki kayalar alınacak denildi. Kira yardımı yapıldı bize, kiraya çıktık. daha sonra gelişme olmayınca mecbur konutlarımıza geri dönmek zorunda kaldık. Burada bir sürü aile var. Tehlike ortasında yaşıyoruz” dedi.

‘BU İŞİN LATİFESİ YOK’

Mahallede yeri bulunan Haydar Usta ise “Bu kaya yıllardır burada tehlike arz ediyor. Beşerler kaya düşecek kaygısı ile huzursuz yaşamaya devam ediyor. Kiracılar için 5 bin liralık bir sefere mahsus olmak kaydıyla, kira yardımı yapılmıştı. Artık birfazlaca kişi artan kira meblağlarından dolayı buradaki meskenlerine geri döndü. İnsanların canları tehlikede. Biz kaygılı yaşıyoruz. Burada 60 tonluk bir kaya var. Bu kaya kırılacaksa, kırılsın. Kırılmayacaksa gelin buraları istimlak edin insanları buradan çıkartın. Konutlar bir bir dolmaya devam ediyor. Bu işin latifesi yok” tabirlerini kullandı.

Ev sahibi Erkan Kaya ise, “Mülk sahiplerine yardım edildi. daha sonra buradan vatandaşlar gitti. bir süre geçince yeniden meskenlerine geri geldiler. Buraya bir deva bulunmadı. Buradan gidilecekse gidelim, kalınacaksa kalalım. Ben 4 bin lira kira veriyorum. Burada durmaya devam edeceksek yaparım konutumun üzerine bir kat daha dururum konutumda. Ben buradaki konutumun vergisini ödemeye devam ediyorum. Önümüz kış, kaya düşebilir bir daha. Kar yağacak, yağmur yağacak. Beşerler endişeli” diye konuştu.

AFAD takımları ise hak sahiplerine kira takviyesi verildiğini, kalıcı konutlar için çalışma yürütüldüğünü, heyelan riskine karşı tedbir alınmasına ait ise teknik raporların hazırlandığını belirtti.

KAYNAK: DHA