Telafi eğitim müracaatları başladı

KriptoKamil

New member
Pandemi önlemleri kapsamında, TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla başlayan 2020-2021 eğitim öğretim yılı 2 Temmuz Cuma günü sona erecek.

Bu kapsamda e-Okul sisteminde yoğunluk yaşanmaması için ilkokul, ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı karneleri, 18 Haziran’dan itibaren e-Okul’dan erişime açıldı.

MÜRACAATLAR 2 TEMMUZ’A KADAR DEVAM EDECEK

Karnelerin erişime açılmasının akabinde 5 Temmuz-31 Ağustos içinde gerçekleştirilecek “Telafide Ben de Varım” programı çerçevesinde yürütülecek eğitimler için müracaatlar bugün başladı. Telafi eğitimlerine müracaatlar 2 Temmuz’a kadar devam edecek.

Öğrenciler, bu süreçte Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sıhhat Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve belediyelere bağlı tesis ve merkezlerden yararlanabilecek.

Program kapsamında okul, ilçe ve vilayet genelinde gerçekleştirilecek bilimsel, toplumsal, kültürel, sportif eğitim faaliyetleri ile etkinliklerle ilgili detaylara “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

PROGRAM, DÖRT ANA TEMAYA UYGUN PLANLANACAK

Gönüllülük aslına bakılırsa öğrenciler, öğretmenler ve velilere yönelik eğitim faaliyetlerini içeren program, “eğitim faaliyetleri fiziksel”, “sosyal-duygusal”, “akademik gelişim” ve “özel eğitim alanı” olmak üzere dört ana temaya uygun planlanacak.

MÜRACAATLAR, EĞİTİM FAALİYETİNİN AÇILDIĞI OKULDA YAPILACAK

Eğitim faaliyetlerine katılmak isteyen öğrenciler, veli müsaade evraklarıyla eğitim faaliyetinin açıldığı okula başvurabilecek.

Programa müracaatları kabul edilen öğrenci, öğretmen, velilere kabul edildiklerine dair bilgilendirme, faaliyeti açan okul müdürlükleri tarafınca yapılacak.

EN AZ 12 KİŞİLİK ÖĞRENCİ KÜMESİ

Eğitim faaliyetinin açılabilmesi için en az 12 kişilik öğrenci kümesinin oluşması gerekecek, özel eğitim öğrencilerine açılacak faaliyetlerde alanın özelliği gereği sayı sınırlaması aranmayacak.

Program kapsamında düzenlenecek tüm eğitim faaliyetleri Sağlık Bakanlığı tarafınca belirlenen COVID-19 salgını müdafaa önlemleri doğrultusunda gerekli tedbirler alınarak gerçekleştirilecek.

ÖĞRENCİ, VELİ VE ÖĞRETMENLER İÇİN HES KODU SORGULAMASI

Eğitim faaliyetlerine katılacak tüm öğrenci, veli ve öğretmenler için HES kodu sorgulaması yapılacak ve bu duruma ait gerekli tedbirler alınacak.

Öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik örnek eğitim faaliyetleri, içerik ve malzemelerine “https://telafidebendevarim.meb.gov.tr” adresinden erişilebilecek.

KAYNAK: AA