Son Dakika: Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal: Arda Güler konusunda yanlış anlaşıldım

Semedov

New member
Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal, Muhteşem Lig’in 28. haftasında Trabzonspor ile yapacakları müsabakayı, sarı-lacivertli taraftarların takviyeleriyle oynayacaklarını söylemiş oldu.

Maçın hazırlıkları kapsamında gerçekleştirilen idman öncesinde Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir ortaya gelen Kartal, “Trabzonspor maçı kıymetli ve güç bir müsabaka. Planlarımız var. Trabzonspor âlâ fakat biz de yeterliyiz. Kendi taraftarlarımızın önünde, onların bize katacağı güçle, verecekleri eşsiz takviyeyle biz epey daha düzgün çaba edeceğiz ve maçı kazanmak için oyuncularımızla bir arada elimizden gelenin en güzelini yapacağız. Taraftarlarımız kadromuza lütfen güvensin, inansın. 90 dakika dayanak vermelerini istiyorum. Onları mahcup etmeyeceğiz. Bu maç Fenerbahçe’nin beraberliği, geleceği için bir başlangıç olabilir. Onları mutlu edecek bir futbol ve karakter ortaya koyarsak ardının gelebileceğini düşünüyorum. Bu topluluğun en büyük gücü taraftarlarıdır. Pazar günü onları bekliyorum. Bu maçı taraftarlarımızla oynayacağız.” sözlerini kullandı.

Kazanma alışkanlığı elde etmiş olmanın kıymetine değinen 60 yaşındaki teknik adam, şöyleki devam etti:

“Son 3 maçı kazandık. Kaybettiğimiz birkaç maçı daha kazanabilirdik diye düşünüyorum. Slavia Prag maçlarını kabul etmemiz lazım orada bizden üstün oynadılar lakin lig ve kupa maçlarını oyun olarak kazanabilirdik. Elimizdeki oyuncularla en güzeline ulaşabilmek bizim gayemiz. Fenerbahçe ruhuyla uğraşa çalışıyoruz. Grup ortasındaki oyuncularla bağlantıda fazlaca daha uygun duruma geldik. Maç kazanmanın vermiş olduğu rahatlıkla kadronun özgüveni yerine gelmeye ve ruhsal olarak üstüne koymaya başladı. hiç bir şey dünden bugüne bir anda değişmez. vakit içinde yarışıyoruz. Güzel yolda ilerliyoruz diye düşünüyorum.”

‘YANLIŞ ANLAŞILDIM’

Arda Güler konusunda yaptığı açıklamanın yanlış anlaşıldığını aktaran Kartal, “Arda bizim evladımız. İçten gelerek konuşan bir inanım. Cümleleri cımbızla alıp öteki yerlere çekmek gerçek değil. Söylemek istediğim epeyce net. Arda bu topluluğun evladıdır. Bizdilk evvelki hocalarına teşekkür ettim, biz de Kulübün siyaseti doğrultusunda birinci 11’de oynattık, topluluğumuz da takviyelerini gösterdiler. Ertuğrul’u (Çetin), Çağtay’ı (Kurukalıp) da oynattık. Hepsi bizim kıymetlerimiz.
Ülkemizin futbol ikliminde genç oyuncuları korumak, kazanmak, Fenerbahçe’ye ve Türk futboluna faydalı olmaları için bunların düzgün planlanması gerekir.

Hangi maçta Arda’yı 11’de başlatabiliriz diye planlıyoruz. Arda’nın fizikî olarak anatomisi çabucak hemen gelişmeye devam ediyor. Daha güçlenmesi gerekiyor, eksikleri var. Arda oynadı, bundan daha sonra grup için değerli bir oyuncu olacak. Maçına vaktine nazaran oynayacaktır. Benim kalbim ve ne söylemek istediğim muhakkak.” değerlendirmesinde bulundu.

nazaranve geldikleri 53 günde altyapıdan 12 oyuncunun A Ekip egzersizinde yer aldığını lisana getiren deneyimli çalıştırıcı, “Kasımpaşa maçında İrfan Can Kahveci bizim için pahalı bir oyuncu. Altyapıda Arda 8-10 ve iç konumlarında oynadı. İkisiyle de konuştuk. Arda’yı biraz içte oynattık daha sonrasında İrfan ile yer değiştirdik. Gruptaki ağabeyleri de Arda’ya fazlaca yardımcı oluyor. Bunlara alışacak, yeri gelince oyun ortasında konumu değişecek. O da bunlara adapte olacak. İrfan da Arda’yı oyun ortasında yönlendirdi.” biçiminde görüş belirtti.

– “7 maçta 14 puan aldık”

İsmail Kartal, eksiklere karşın ligde 7 maçta 14 puan aldıklarını hatırlattı. Eksikler olmaması durumunda daha güzelini de yapabileceklerini vurgulayan Kartal, “7 maçta 14 puan almışız, daha düzgünü de olabilirdi. Bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz.” diye konuştu.

Golcü oyuncu Enner Valencia’nın 1-2 hafta alanlardan uzak kalacağını da açıklayan Kartal, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Üstümde hiç bir baskı yok, ben bu sistemi oynayan, benimsemiş bir hocayım. Bu sistemde yolumuza devam edeceğiz. Elimizdeki oyuncuların durumuna oyun ortasında skora bakılırsa sistemde geçişler olabilir ancak şu an dörtlüden vazgeçmeyeceğiz. Savunmada yaşadığımız meselelerle ilgili oyuncularımızla görüşüyoruz, yapmaları gerekenleri anlatıyoruz. 7 maç oynadık, 6’sında gol yedik. Demek ki biz gol yemekte rakibe fazla alan bırakıyoruz. Bize gol atmanın zorluğunu rakiplere hissettirmemiz gerekiyor. Bunların olmaması için uğraş ediyoruz.”

– “Hak edeni oynatmaya ehemmiyet veriyorum”

İsmail Kartal, forma adaleti konusunda hassas davrandığını belirtti.

Oyuncularıyla karşılıklı hürmete dayanan bir irtibatları olduğunun altını çizen Kartal, “Burada hak edeni oynatmaya çalışıyorum. Ekipteki beraberlik epeyce yeterli. Oyuncular bizim yol arkadaşımız. Bu grubun her şeyi onlar. Sağ olsunlar buna bir karşılık veriyorlar. Oyuncularımızla ortamızda yeterli diyaloglar var. Sahiden epeyce yeterli çalışıyoruz. Şu anda her geçen gün futbolcularım beklentimin üzerine çıktı. Kimileri hastalık, sakatlık ötürüsıyla sonlu düzeyde kaldı lakin üzerine çıkacak kapasiteleri de var.” sözlerini kullandı.

Ligi yeterli bir yerde bitirmeyi amaçladıklarını aktaran Kartal, şunları kaydetti:

“Fenerbahçe’nin gayeleri bitmez. Şu anda ligi en düzgün yerde bitirmek amacındayız. Önderle bu hafta kendi konutumuzda oynayacağız. Dönem sonuna kadar önümüzdeki bütün maçları kazanmaya çalışacağız. Taraftarlarımızın da beklentisi bu ekibin ligi en düzgün yerde bitirmesi. Seneye bu grubun Avrupa kupalarına gitmesini sağlamamız lazım. Bir taraftan da gençleri monte etmemiz lazım. Dönem sonu buraya transferler olacak.”

İsmail Kartal, dönem sonu için lider Ali Koç ile şu an görüşmediklerini, tüm odağının ekibin dönemi en düzgün yerde tamamlaması olduğunu ve lig bitince kendisine ayrıntılı bir rapor hazırlayacağını söz etti.

Kartal, sarı-lacivertlilerin yeni transferi İsak Vural için ise şunları aktardı:

“Tüm transfer sürecinden haberim var. Buranın oyuncusu olacak. İsak Liderimizin her vakit vurguladığı altyapı planlaması doğrultusunda Kulübümüzün bir modülü oldu. Bizimle olacak İsak fakat alt yaşta oynayacak. Buradaki ortama alışması, adapte olması gerekiyor. gelişmenine katkı sağlayacağız. Fenerbahçe’de tüm imkanlar üst seviyede. Taktik açıdan da burada olması daha büyük ehemmiyet arz ediyor. Yeterli bir gelecek, Arda üzere epeyce pahalı bir oyuncu olabilir. İnşallah biz de kendisine yardımcı oluruz. Bizim nazaranvimiz bu.”

– “ Yeterli bir Mesut her vakit oynar”

İsmail Kartal, futbolcusu Mesut Özil’in bir dünya yıldızı olduğunu ve kendisinden yaralanmak istediğini lisana getirdi.
Mesut’un sakatlık ve hastalık sebebiyle fizikî açıdan grubun gerisinde kaldığını hatırlatan Kartal, “Mesut bu ekibin en değerli oyuncularından. Bir dünya yıldızı. Ondan en yüksek randımanı almakla nazaranvliyim. Kim Mesut üzere bir silahı kullanmak istemez. Adaletli olma zorunluluğum var, forma adaletine inanıyorum. Mesut bu kadronun kaptanı. Alanda her şeyini vermesi gereken birinci oyuncusu ve bunu da yapacak. Bu hususta en âlâ kararı alacağız. Trabzonspor maçında takıma alacağız. Uygun Mesut her vakit burada oynar, ben de kendisini oynatmayı düşünüyorum.” Sözlerini kullandı.

Pelkas’ın formunun yükselmesinden şad olduğunu da aktaran Kartal, mukavelesi bitecek oyuncularla görüşüldüğünü ve olumlu manada değerli ara kat edildiğini açıklayarak kelamlarını tamamladı.