Son dakika: Beşiktaş lideri Ahmet Parıltı Çebi’den Sergen Yalçın, Rosier ve Ghezzal açıklaması! Galatasaray’a Billong yansısı…

Semedov

New member
Çebi, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, şampiyonluğun sırrına değinerek, “İşin ortasında hırs var. Kimse beklemiyordu. Kadrom hırslandı, hocalarımız da hırslandı, ben de hırslandım. Çalıştık, emek verdik. Çok adaletli ve vicdanlı olduk. Allah’ın takdiriyle bu şampiyonluğun sahibi biz olduk.” dedi.

Şampiyonluğun kazanıldığı Göztepe maçı öncesindeki niyetlerinin ne olduğu sorusunu yanıtlayan Çebi, “sıradan bir durum vardı. Biz maçı almak zorundaydık. Maçı aldıktan daha sonra öteki kadroların alacağı sonuçlara bağlıydı. Lakin bizim onlara tesir etme bahtımız olamayacağına göre tek gayemiz vardı, kendi maçımızı kazanıp beklemekti. Biz kazandık, öteki taraflar da istedikleri sonuçları alamayınca şampiyonluk bizim oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönem başında Beşiktaş’ın şampiyonluk konusunda fazla favori gösterilmediğinin hatırlatılması üzerine Çebi, şunları söylemiş oldu:

“Hayatta kimi şeyler direkt sonuçlarla bedellendiriliyor, futbol da bu biçimde bir oyun. Ortadaki sürecin, ne yaşadığınızın ehemmiyeti kalmıyor. Sonuçta bir kupa var. Birinin sahiplendiği şampiyonluk oluyor. ötürüsıyla orada geçirdiğiniz süreci kimse irdelemiyor. Başta futbolcularımıza ‘kötü’ diyen ‘başaramazlar’ diyen beşerler sonrasındasında kupa aldığımızda, bu çocukları yere göğe sığdıramadılar. Hakikat olan natürel ki bir sureci değerlendirmektir lakin kamuoyu olayı yalnızca kupayı kimin aldığı, kimin şampiyon olduğuna bakıyor. Bizim misyonumuz de ortada neler yaşandığını görmek, organize etmek, ders çıkarmak. Biz de bakılırsavimizi o denli ifa ettik.”

Şampiyonluğun kıymetini anlatan Çebi, “Kazandığınız vakit borcunuz oldukcasa borcunuzu azaltırsınız. Biz bu kazandığımız parayı geçmişte yapıldığı üzere tekrar harcamaya başlarsak, değerini bilmezsek, âlâ değerlendiremezsek, güzel sportmen alıp da yatırımları gerçek kullanmazsak, popülist davranışlarla bu paraları çarçur harcarsak; 1,5 sene evvel geldiğim Beşiktaş’ı tekrar birebir noktada diğerine bırakmak zorunda kalırım. Bu da bana yakışmaz, verdiğim emeklere yazık olur. Çok dikkatli ve Beşiktaş’a yarar sağlayacak bu paralarla yatırım yapmak, gelir getirici biçimde futbolcularla devam etmek istiyorum. Çok para vermek yerine, az para vererek ileride bize hayli gelir getirecek kabiliyetli futbolcularla grup yapmak istiyorum.” biçiminde konuştu.

– “Hocamızla oturup konuşacağız”

Teknik yönetici Sergen Yalçın ile yeni kontrat için hafta ortasında görüşmeyi planladıklarını vurgulayan Çebi, “Sorun olduğunu şu anda düşünmüyorum. Görüşüldüğü vakit duyacaksınız, bittiği vakit da duyacaksınız.” tabirlerini kullandı.

Sergen Yalçın konusunda taraftarların tedirginliğinin olduğu tarafındaki soruyu yanıtlayan Çebi, şunları söylemiş oldu:

“Niye huzursuz olsunlar? Beşiktaş’ın lideri masraf diğer lideri gelir. Futbolcular sarfiyat futbolcular gelir, hocalar masraf hocalar gelir. Kelam konusu Beşiktaş’tır. En büyük Beşiktaş’tır. Büyük olan Beşiktaş’ın taraftarıdır. Hiç huzursuz olmasınlar. Her devir Beşiktaş kendi değerini üst çıkaracak beşerlerle birlikte olacaktır.”
Sistemi kuranların huzursuz olmaması gerektiğini kaydeden Çebi, Yalçın’ı her vakit beğendiğini dediğini hatırlatarak, “Dik duruşu, zekası, sabrı hamaseti… Çok artıları var. Zıddının olacağını düşünmek bile istemiyorum. Hocamızla oturup konuşacağız. Ne için sorun olsun ki? Sonuç prestijiyle bir kağıt modülüne imza atacağız. Bu atıldığında herkes gorecek. Hoca yoruldu, dinlenmeye çalışıyor. Kendine nazaran süreci var. Kendime göre kahır görmüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

– Yüksek maaşlı oyuncuların durumu

Geçen dönem başında yüksek maaş alan oyuncuların fiyatlarını indirme konusunda yaptıkları çalışmanın bu dönem da olup olmayacağı sorusuna Çebi, “Bu talebimiz hiçbiraz vakit bitmeyecek. Bu futbolcuların hakkı olabilir, hak ediyor olabilir fakat buranın imkanları buna müsait değil. Müsait değilse hayli düzgün futbolcuysan ya gideceksin ya da öteki yerde alamıyorsan bizimle aile olarak devam edeceksin. Geçen sene denedik, bu sene bir daha devam edeceğiz. aslına bakarsanız yüksek olanlar geçmiş seniçin kalanlar. Onların hepsi de fazlaca şükür bitiyor. Yeni bir dünyayı ya onlarla açacağız ya da onlarsız açacağız.” diye yanıtladı.

– “Tercihim şampiyon olmuş bir kadrosu tüm takımıyla koruma etmek”

Şampiyonluk döneminde başarılı performans sergileyen kaleci Ersin Destanoğlu için teklif olup olmadığı sorusu üzerine Çebi, “Ersin gitse dahi geride genç ve başarılı iki kalecimiz var. Beşiktaş’ın menfaatlerini ekonomik olarak düşünmek zorundayız. Bunu yaparken sportif muvaffakiyetin da değerli olduğunu biliyoruz. İkisini birbirinden ayırt etmek istiyoruz. Tercihim şampiyon olmuş bir ekibi tüm takımıyla koruma etmek. Futbolcunun geleceği kelam konusudur, güzel fiyat alıyordur bu biçimde öbür. Gitmek istiyorlarsa, önleri açıksa fakat güzel bir yer olacak. Fiyatlarına bakarız, yerlerine koyabileceğimiz nasıl olabilir bakarız; daha sonrasında kıymetlendiririz. Onlarla Şampiyonlar Ligi oynamak istiyorum.” diye konuştu.

– “Beşiktaş’ın şampiyonluklarının hepsi tertemizdir”

Vodafone Park’ta Fatih Karagümrük’ün Beşiktaş’ı 2- 1 yendiği maçta yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulunan Çebi, “Aslında her şey bir tarafa çekiliyor, bu da onlardan biri. Bir futbol kadrosu alana kazanmak için çıkar. Kazanabilir, gol atabilir, futbolcu zıplayabilir, arkadaşına sarılabilir, hocasına sarılabilir ancak o saatten daha sonra koridorda girdiğin yerde içeride bir görüntü da çekebilirsiniz. Hatıra olabilir. Çok âlâ ekibi yendiniz muvaffakiyettir fakat o görüntü niçin sokakta dolaşıyor? niye Beşiktaş taraftarını tahrik edecek biçimde etrafta dolaştırılıyor?” değerlendirmesinde bulundu.

“Cenaze konutunda düğün olmaz etiğinden yola çıkmaları gerekiyor.” diyen Çebi, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Ben orada rahatsızlık duydum. Bu yapılanlar yanlıştı. Bu görüntüler Beşiktaş taraftarını tahrik eden ve üzen videolardı. Benim söylemime sebep olanlar bu görüntülerin dolaşımıydı. Bunu anlamak istiyorum. Bu görüntüler sokakta niçin dolaştı? Merak ediyorum ve soruyorum. Anlamak ve bilmek istiyorum. Bunun ardında bir ima yok, kimseyi suçlamıyorum. Kim çekti, kim çekilmesine müsaade verdi. Hepsini kabul ediyorum, niye bu görüntüler toplumsal medyada yayıldı; biri çıksın bunları açıklasın. Soyunma odasında zıplıyorlar; anladık. Şampiyonu yenmişsin, başkanı yenmişsin, Beşiktaş’ı yenmişsin; eyvallah. Bunların toplumsal medyada ne işi olduğunu lütfen açıklasınlar.”

Şampiyonluğa oynayan ve talihi kaçırma ihtimaliyle karşı karşıya kalan bir ekibin hüznünün olduğunu belirten Çebi, “Belki kupayı kaybedecek, hüzün var. O ıstırabın ortasında tepiniyorsunuz. Kıymetli liderimiz Süleyman Seba, şampiyon oldukları gün uçağın ortasında ‘diğer grupların futbolcuları var, eğlenmeyeceksiniz, ayıp olur’ demiş bir lider. İşte etiklik budur. hiç bir şey ima etmedim, yalnızca cevap istedim. Onların düşündüğü manada bir ima yok.” sözlerini kullandı.

– Galatasaray’ın Billong başvurusu

Siyah-beyazlı kadronun Hatayspor’u 7-0 yendiği maç daha sonrası da rakip grubun Kamerunlu oyuncusu Billong üzerinden tezlerin olduğunun hatırlatılması üzerine Çebi, “Bana nazaran baştan aşağı külliyen palavra. Müracaat edip, argüman eden kulüp seçimin arifesinde. Averajla şampiyonluk kaybetmiş, canı yanmış. Kendi kendilerini nasıl motive edeceklerse, tedavi edeceklerse bir yol bulmuşlar. Yollarına devam etsinler. Olmayan şeyleri söyleyerek kendilerini rahatlıyorlarsa, devam etsinler. Bizim için hiç bir değeri yok. Beşiktaş’ın şampiyonluklarının hepsi tertemizdir. Bu yılki de motamot tertemizdir, hiç kimse lekeleyemez.” değerlendirmesinde bulundu.

– Ghezzal ve Rosier’in durumu

Geçen dönem kadroda kiralık olarak nazaranv yapan Rachid Ghezzal ve Valentin Rosier ile transfer görüşmelerinin ne etapta olduğu sorusunu yanıtlayan Çebi, “Bunların kalitesini üst çeken Beşiktaş ve Beşiktaş markasıdır. ötürüsıyla Beşiktaş markasının altında birileri bedel buluyorsa o kıymete de bizlerin gereken kıymeti vermesi gerekir. Bunlar karşılıklı, tek taraflı olmaz. Sizi oynatmayan ekiplerden geleceksiniz, size imkan verecekler ve sizler kabiliyetlerinizi sergileyeceksiniz ve gelişeceksiniz. bu biçimde buranın bir pahası olması lazım. Biz de artık o arkadaşlarla bu çerçevede konuşmaya çalışıyoruz. Uçmak, kaçmak yok. Biz neleri kovaladık olmadı. Rachid ve Rosier’i son dakikada getirdik. Herkes ‘o gelmiyor, bu gelmiyor’ dedi. Rachid ve Rosier geldi.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu cins çalışmalarda taraftarların sabırsız olmaması gerektiğini kaydeden Çebi, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bana güvenecekler. Ben onları hayli seviyorum, onlara paha veriyorum. Değerliler, heyecanlarını da anlıyorum lakin biraz olsun sabır söylüyorum. Sakin olacaklar, bekleyecekler. Genel konseyin yetkilendirdiği yöneticiler var. Herkes görevini, sorumluluklarını haddini aşmayarak yaparsa Beşiktaş’ı biz fazlaca daha üst çıkarırız. Taraftar da bu biçimde hayli daha keyif alır. Yetki ve bakılırsav karmaşası başlatırsak; idare taraftarın yerine geçerse, taraftar idarenin yerine geçerse biraz karmaşa olur. O da Beşiktaş’a ziyan verir.”

Şampiyonluk kutlamalarında taraftarların da olduğu bir kutlamanın yapılacağının belirtildiğının hatırlatılması üzerine Çebi, “Yakalayabilirsek dönem başlamadan yapmak istiyorum ya da yapacak bir şey yok. Bu kupaları müzenin önüne koyacağız. her insanın hakkı olan gelip dokunacaklar. Bütün Beşiktaşlıların hakkı var üstümüzde.” sözlerini kullandı.

Dönem açılışında geçmiş senelerda A ekibin altyapı takımıyla maç yaptığının ve bu geleneğinin yine yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna Çebi, “Belki bayan futbol ekibiyle maç yaparız, hayli da hoş olur. Bayanlarımız için kıymetli yıldı. Onların hak ettiği kıymeti biliyoruz da göstermeyi bilmiyoruz. Artık gösterme vakti. Ele güne ders olsun diye, haddini bilmeyen insanlara bayanın değerini göstermek bizim için görev olmaya başladı.” diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç’un bayan futbol ekibi kuracaklarına değinen Çebi, “Beşiktaş futbol kadrosu bir modeldi. Beşiktaş’ın epeyce model olduğu yerler vardır. Şampiyon olduğun vakit yanında kaybeden varken kutlama yapmamak modeldir, hentbolu yapmak modeldir, bayanlara verdiğimiz pahası söylemek yerine icra etmek modeldir. Beşiktaş her vakit birincileri yapıyor.” tabirlerini kullandı.

– Şampiyonluk kutlamaları

Şampiyonluk kutlamalarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Çebi, “O gün pandemiden dolayı, bir gün evvel ‘motorlar kalkmayacak’ denildi. Doğal olarak sıhhatle ilgili önlem var. Sayın Süleyman Soylu Bakanımızı aradım. Bunun bir ritüel olduğunu ve bir emeğin karşılığında geldiğini söylemiş oldum. Sayın bakan ‘bu ritüel ve Beşiktaş bunu hak etti, önünü kapatmayalım ancak lütfen sayın lider önlemli biçimde icra edin o motorları maviliklere sürün, sizi anlıyoruz, hakkınız da helal olsun’ dedi. Ayrıyeten en hoş tarafı rakiplerimizin fanatik taraftarları dahil olmak üzere hepsinin söylemiş olduği tek söz var; ‘bu şampiyonluk sizin hakkınızdı’. Onun için bu şampiyonluk epey manalı ve değerli.” diye konuştu.

Birtakım şeyleri sıcağı sıcağına anlamanın sıkıntı olduğunu vurgulayan Çebi, “ötürüsıyla Beşiktaş tarihinde bu sezonki şampiyonluk ve kupalar tarihi bir kayıt olarak geçecektir. Bunları yapan futbolcular, yöneticiler, hocalar fazlaca değerli bir isim olarak Beşiktaş tarihinde yerlerini alacaklardır.” tabirlerini kullandı.
ING Basketbol Üstün Ligi’nde yarı final oynayan basketbol grubunun performansını pahalandıran Çebi, “Tüm kamuoyuna ileti vermek istiyorum. Beşiktaş birincilerin yapıcısıdır ve basketbolda da birincileri başardık. Altyapıdan, genç çocuklarla yarı final oynadık. Bu çocuklar ulusal grupta faydalı işler yapmaya başladı. Lütfen rakiplerimiz bizi örnek alsınlar. Futbol ekibimizi örnek alsınlar. Basketbol ekibinin projesini örnek alsınlar. Hentbolda, voleybolda her yerde örnek alsınlar. Türk sporuna daima birlikte fazlaca büyük katkı vermiş oluruz.” biçiminde konuştu.

Çabucak üye ol, iddaa heyecanını yaşa…