Sincar’da Irak ordusundan PKK’ya baskın: Çok sayıda terörist gözaltına alındı

YingYang

New member
Terör örgütü PKK’nın ikinci Kandil’e çevirdiği Sincar’da Irak ordusundan sürpriz adımlar geldi. PKK’nın ilçe merkezine terörist heykeli dikmek istemesiyle başlayan tansiyon, çatışmanın eşiğine dayandı. Irak ordusu bölgede terör estiren PKK’nın kelamda asayiş ünitelerini bastı. Çok sayıda PKK’lı gözaltına alınırken örgütün ağır/hafifçe silahlarına el konuldu. Teröristlerin büyük kısmı Sincar dağına kaçtı.

DENETİM ALTINDA

Irak ordusu bölgeye zırhlı araçlarla yüzlerce asker gönderdi. Teröristler mahallî halkı Irak ordusuna karşı kışkırtmak için aksiyon davetlerine başladı. Iraklı yetkililer, PKK’nın Sincar’ı boşaltıp farklı bir alana gitmeleri konusunda uyarıldığını vurguladı.

Sincar Anlaşması’na nazaran, ilçenin korunmasının ordu ve mahallî polisin sorumluluğunda olduğunun altı çizildi. Irak Silahlı Kuvvetleri ise Sincar’daki durumu denetim altına aldıklarını duyurdu.

1 GÜNDE ESİR EDERİZ

Açıklamada, “Silahlı şovların oluşmasını engellemeye yönelik talimatlar verildi. Son günlerde bölge halkının şahit olduğu güvensizlikle çaba etmeye ve insani yardım konusuna yüksek öncelik vermeye devam edeceğiz” denildi. Öte yandan Irak basınında bölgeden imajlar yayınlandı. Bunlardan birinde PKK’nın denetim noktasına giren Irak güçlerine bağlı askerlerin kameraya “Hani neredeler? Yer bitiririz onları. Bir günde esir ederiz” demesi dikkat çekti.

O ALÇAĞIN HEYKELİNİ DİKECEKLERDİ

PKK Sincar merkezine, SİHA’larla etkisiz hale getirilen “Zeki Şenkali” kod isimli İsmail Özden’in heykelini dikmek istemişti. Irak ordusuna bağlı askerler ve Federal Polis Gücü’nün engellediği teşebbüs daha sonrası kimi bölgelerde çatışmalar yaşandı.

Arşiv

Kimseye hayat hakkı tanımıyorlar

Mesut Barzani’nin partisinin Sincar Temsilcisi İdris Zozani, PKK’nın Sincar’da kimseye hayat hakkı tanımadığını söylemiş oldu. PKK’nın farklı ülkelerin planlarını hayata geçirdiğini kaydeden Zozani, “Sincar’da PKK’lı olmayanlar katlediliyor. Kaçırılan çocuklar Sincar’a getiriliyor. Burada eğitim veriliyor. bu türlü Sincar’ı savaş cephesine çevirdiler” diye konuştu.