Rektör Naci İnci birinci kere konuştu: Bunlar projenin bir kesimi

baboli

Global Mod
Global Mod
Rektör Naci İnci birinci kere konuştu: Bunlar projenin bir kesimi
Eski rektör Melih Bulu gorevden alındıktan daha sonra olayların bir nebze durulduğu Boğaziçi Üniversitesi’nde tam da yüz yüze eğitimin başladığı günlerde öğrenci hareketleri bir daha başladı. 30 yıla yakın bir müddetdir Boğaziçi Üniversitesi’nin hocası olan Prof. Dr. Naci İnci’nin rektör atanmasıyla birlikte yerleşke olağanlaşmaya başlamıştı. Fakat olaylar bir daha patlak verdi. Geçtiğimiz hafta bir öğrenci Rektör İnci’nin makam aracının üzerine çıktı. Ağustos ayında rektör olarak atanan İnci, birinci sefer konuştu.

Üniversite olan olayların içyüzünü anlattı. Makam aracına çıkan öğrencinin davranışa yönelik ”Çok üzüldüm” diyen rektör İnci ”İfade özgürlüğüne sonuna kadar saygılıyız. Biz onu teşvik de ediyoruz. Söz özgürlüğü başka. Lakin zorbalık ve vandallık başka. Bu yapılan zorbalıktır. Bunun tabir özgürlüğüyle zerre alakası yoktur. Bunu hiç bir şeyle açıklayamazsınız. Zira bunun bir öne sürülen nedeni de olamaz” dedi. Rektör İnci öğrenci aksiyonlarının gerisinden öbür güçler olduğunu belirterek ”Akademisyenlerimiz de idare bakılırsavlerine gelmek istemiyorlar. Zira önemli bir mahalle baskısı var. Korkuyorlar” diye konuştu. İnci, yerleşkenin imara açılma argümanlarına, hukuk fakültesiyle ilgili tenkitlere de karşılık verdi ve gelecek maksatlarıyla ilgili konuştu. İşte Boğaziçi Rektörü Naci İnci’nin açıklamalarından satır başları:

BİR YERDEN DÜĞMEYE BASILDI:
Benim rektörlüğe atanmamla bir arada bir sakinleşme oldu. Yerleşke olağan ömrüne dönmeye başladı. daha sonra yerleşke açıldı. Eğitim öğretime başladık. Ne olduysa bir biçimde bir yerden düğmeye basılmış üzere. Rektörün arabasının önünü kesmek, üniversitede huzursuzluk çıkarmak, bu biçimde olaylarla karşılaştık maalesef.

BOĞAZİÇİ’NE YAKIŞMAZ:
Bunun zorbalık olduğu, vandallık olduğu aşikar. Bunu hiç bir şeyle açıklayamazsınız. Siz rektörü bu türlü durdurarak ne yapmaya çalışıyorsunuz? Şayet güvenlik kıymetleri alınmazsa bir daha sonraki adım nedir? Bu Boğaziçi Üniversitesi’ne yakışır bir şey mi?

ARDINDA ÖTEKİ GÜÇLER VAR:
Rektörün makam aracına çıkıp tepinmek herşeydilk evvel insani bir davranış değil. O protesto falan değil ki. Bu bırakın Boğaziçi Üniversitesi öğrencisini rastgele birinin yapmaması gereken bir şey. Ve rastgele bir bireye de yapılamaz bu. Kabul edilebilir bir şey değildir. Şayet bu düzeye getirilmişse, öğrenciler şayet bu hale getirilmişse bu biçimde bu bir yere dayanıyor. Yani bunun ardında bir şey var bir arayüz. Bu bir projenin kesimi. bu biçimde bir proje var. Buradan bir şey çıkarılacak. Daha büyük bir boyuta ulaşacak.

17 DİSİPLİN SORUŞMASI VAR:
Yapılan şey bir disiplin kabahatidir. Hocasının önünü kesen, hakaret eden bu öğrencilerin tanım edilmiş disiplin kabahatleri var. Disiplin yönetmeliğinde bunu söylüyor. Şunu yaparsa karşılığı budur. Yazıyor esasen. Biz bu tutanakları alıyoruz ve dekanlıklara gönderiyoruz. Bu öğrencinin 17 tane soruşturma tutanağı var lakin hiç ceza almamış. Örneğin, kimliğini diğerine kullandırtmış. Kendi yerine oburunu yerleşkeye sokmuş. Soktuğu kişi kimdir?

DEKANLAR CEZA VERMİYOR:
Danıştay rektörün disiplin yetkisini iptal etti. Rektör disiplin cezası veremiyor, soruşturma açamıyor. Kim disiplin amiri? Dekanlar, yüksek heyet üyeleri, enstitü müdürleri. Dekana gönderiyorsunuz, mesela bir fakültenin dekanına 149 tane disiplin soruşturması göndermişiz. Bunların yalnızca 30-35 adedine karşılık verilmiş ve hiç birisine hata bulunmasına karşın, yönetmelikte tanım edilmesine karşın hiç bir ceza verilmemiş. Dekanlar ceza vermiyor. niye? Siz ceza vermediğiniz vakit güzellik yapmıyorsunuz. Dedim ya bir mahalle baskısı var. Dekanların ceza vermemesi de o mahalle baskısının bir kararı. Ceza verseydiniz bunlar devam etmezdi.

LİSELERE İNMİŞLER:
Bir bakıyorsunuz kapıda öbür üniversitelerden gelenler var. 12 kişi gözaltına alınıyor. Bunların 4’ü Boğaziçi Üniveristesi’ne kayıtlı,8’i öteki üniversiteye kayıtlı. Bir bakıyorsunuz bir lisede bir whatsapp kümesi kuruluyor, Boğaziçi ismine mesajlaşmalar oluyor. Liselere yapıyorlar bunu. Ne alakası var. Boğaziçi’ndaki eylemelere dayanak verilmesinin lisedeki öğrenciyle ne alakası olabilir.

MUHAKKAK BİR ZÜMRENİN MAHALLE BASKISI VAR

MİSYON ALMAK İSTEMEDİLER:

Hareketlerin daha evvelki argümanı şuydu: ‘Rektör Boğaziçi Üniversitesi’nden biri değildi. Ben buranın 30 yıllık hocasıyım. Oranın asli unsuruyum. Onların bir kısmı benden ders aldı. Artık ki argüman ise şu: ‘Siz daha evvelki idarede bakılırsav aldınız’. Size de teklif edildi. Bütün öğretim üyelerine ‘Gelin yardım edin. Üniversite çökmesin. İşler yürüsün’ diye. Kimse yürek edip bunu üstlenmedi. Zira bir mahalle baskısı kuruyor birtakım arkadaşlarımız.

DAR BİR KESİM BUNU YAPIYOR:
Boğaziçi Üniversitesi’ndeki, bu işleri yapan bu huzursuzluğa niye olan muhakkak bir kitle var. Bunu bütün Boğaziçi Üniversite topluluğunun mal edemeyiz. Bizim 17 bin öğrencimiz var. Lakin bunları yapan, bu vandallığı ve bu zorbalığı yapan öğrenciler ve buna takviye verenler tahminen 25-30 kişi.

BASKI YAPIYORLAR:
İçerisinde emekli olan hocalarımız var ki biz onlara yerleşkeleri yasaklamadık, derslere devam ediyorlar. Emekli olduktan daha sonra da ofislerini tutuyorlar lakin forumlarda idareye karşı, idarenin işlememesi için birfazlaca yazılar yazıyorlar. Öbür öğretim üyelerinin üzerinde bir mahalle baskısı oluşturuyorlar. Bu dehşetten dolayı kimse bir bakılırsav almak istemiyorlar. Kendisini üniversitenin sahibi ve efendisi nazarann aşikâr bir küme var.

BU GAYRETİN YERİ MECLİS’TİR:
‘İlla biz birisini seçeceğiz, cumhurbaşkanı onu atamak zorunda’ inadı var. Bu bizim problemimiz değil. Bu Boğaziçi Üniversitesi’nde savaşılabilecek bir şey değil. Bunun yeri TBMM’dir.

ÜNİVERSİTEMİ HER TÜRLÜ TEHLİKEYE KARŞI KORURUM

HUKUK YOLUYLA GAYRET EDECEĞİM:

Ben aklıselimin galip geleceğini düşünüyorum. Muhakkak bir zümrenin dayatmasına bu üniversiteyi teslim etmeyeceğimi söyleyeyim. Bunu açık söylüyorum Hukuk yerinde gerekli bütün çabayı yaparım. Gerek öğrencilerim ismine gerekse akademisyenlerim ismine üniversitemi her türlü tehlikeye karşı korumak için bunu yaparım ve yapacağım. Lakin hukuk ve kanunlar yerinde.

ÖĞRENCİLERLE GÖRÜŞÜYORUM:
Boğaziçi Üniversitesi’nce gelmek kolay değil. Türkiye birincileri Boğaziçi’ne geliyor. Yani bu biçimde bir üniversiteye gelmek kolay değil. her insanın hayali olan bir yer. Mezunlarımız burayı bitirdiklerinde bütün kapılar kendilerine açılıyor. Artık bu biçimde bir profil var. Bu 17 bin öğrencimiz alışılmış ki derslerine konsantre olmak istiyorlar. bu biçimde şeylerle muhatap olmak istemiyorlar. bu biçimde şeylerin içerine girip kendi geleceklerini riske atmak istemiyorlar. O yüzden ben onların bu türlü davranmaları, bu şeye katılmamaları gerektiğini söylüyorum. Bana yazıyorlar hocam üzülmeyin diye. Lakin ben onların bu biçimde şeylere karışmasını istemiyorum doğal olarak. Yani sadece beni desteklesinler diye bir karşı harekete girmelerini asla istemem. Temel olan onların en sıhhatli bir biçimde eğitimlerine devam etmeleri.

KAYNAK: SABAH- CEYDA KARAASLAN