Rapor şu sorunun yanıtlanmasına yardımcı oluyor: Üniversite diploması maliyete değer mi?

Vefa

Global Mod
Global Mod
Çoğu kişi üniversiteye mali durumlarını iyileştirmek için gidiyor, ancak ortaöğretim sonrası bir kuruma gitmek başka faydalar da sunuyor. Ancak dört yıllık bir diplomanın ortalama maliyeti devlet üniversitelerinde bile altı haneli rakamlara çıktığı için, paranın iyi harcanıp harcanmadığını bilmek zor olabilir.

Üniversiteye erişim ve başarıya odaklanan bir araştırma ve danışmanlık firması olan HEA Group'un yeni bir analizi, öğrenciler ve aileleri için bu soruyu yanıtlamaya yardımcı olabilir. Çalışma, eski üniversite öğrencilerinin kayıt olduktan on yıl sonraki ortalama gelirlerini temel gelir kriterleriyle karşılaştırıyor.

Analiz, kolejlerin çoğunluğunun mezunları için ekonomik minimumların ötesinde, örneğin üniversite eğitimi olmayan bir lise mezunundan daha yüksek bir yıllık gelir (federal puan kartı verilerine göre 32.000 $) sağladığını ortaya çıkardı.

Yine de 1.000'den fazla okul bu eşiği kaçırdı; bunların çoğu, geleneksel dört yıllık dereceler yerine kısa vadeli diplomalara odaklanan, kar amacı güden kolejler olmasına rağmen.

HEA Group'un kurucusu ve başkanı Michael Itzkowitz, bir üniversitenin mezunlarının “makul” bir gelir elde edip etmediğini kontrol etmenin, insanların bazı kurumları listeden çıkarmak isteyip istemediklerini tartmalarına yardımcı olabileceğini söyledi. Örneğin, benzer kolejler arasında seçim yapan biri, önemli ölçüde daha yüksek gelirli öğrenci yetiştiren kurumu görebilir.

Okulları karşılaştırırken dikkate alınması gereken tek kriter gelir olmasa da Bay Itzkowitz, “Bu çok iyi bir başlangıç noktası” dedi.

Rapor, ilk kayıt olduktan 10 yıl sonra yaklaşık 3.900 üniversiteye devam eden yaklaşık beş milyon eski öğrencinin kazançlarını değerlendirmek için Eğitim Bakanlığı'nın Üniversite Puan Kartından alınan verileri kullandı. (Analiz, üniversiteyi tamamlamamış kişilere ilişkin verileri içermektedir.) Rapor, hem devlet kolejlerini hem de kar amacı gütmeyen özel ve kar amacı gütmeyen okulları içermektedir; Okullar diploma dışı sertifikalar, önlisans dereceleri ve lisans dereceleri sunabilir.

Analiz, öğrencileri hiç üniversiteye gitmemiş akranlarından daha az kazanan okulların genellikle 18 ay veya daha kısa sürede tamamlanabilen diploma dışı sertifikalar sunan okullar ve kar amacı gütmeyen kurumlar olduğunu ortaya çıkardı; ancak listede bazı örnekler de yer alıyor. kamu ve kamu kurumlarının kar amacı gütmeyen özel okulları. Itzkowitz, kar amacı gütmeyen okulların yüzde 71'inde öğrencilerin çoğunluğunun, kayıttan sonraki 10 yıl içinde lise mezunlarından daha az kazandığını, buna karşın kamu kurumlarında bu oranın yüzde 14 ve kar amacı gütmeyen özel okullarda ise yüzde 9 olduğunu söyledi.

Bay Itzkowitz, “Üniversiteye gitmek gerçekten buna değer” dedi, ancak bunun için ödeme yapmak, gittiğiniz okulun türüne veya aldığınız dereceye bağlı olarak “önemli ölçüde daha riskli” olabilir.

(Başka bir rapor, kâr amacı güden kolejlerin eski öğrencilerinin, benzer şekilde seçkin devlet kolejlerine devam edenlere göre daha büyük mali riskle karşı karşıya kalma eğiliminde olduklarını buldu. Bu riskler arasında yüksek öğrenim için daha fazla borç almak zorunda kalmak, daha büyük bir olasılık, öğrenci kredilerinde temerrüde düşmek ve iş bulma olasılığı daha düşüktür.)

Kâr amacı gütmeyen profesyonel kolejleri temsil eden bir ticaret grubu olan Kariyer Eğitimi Kolejleri ve Üniversiteleri'nin başkanı ve genel müdürü Jason Altmire, öncelikle kısa vadeli sertifika programları sunan okulları dört yıllık dereceler sunan kolejlerle bir araya getirmenin mantıklı olmadığını söyledi. . Belirli mesleklerde çalışmak isteyen kişilerin (örneğin kuaförlük) genellikle bir diploma kazanmadıkça bu alanda çalışamayacaklarını söyledi.

Bay Altmire ayrıca, kar amacı güden sertifika okullarının kazanç verilerinin “cinsiyet önyargısı” nedeniyle çarpık olabileceğini, çünkü programlarda ailelerini geçindirirken yarı zamanlı çalışma olasılığı erkeklerden daha yüksek olan kadınların oranının daha yüksek olduğunu ve bunun da okulun rapor ettiği puanlar orta gelirlidir.

HEA raporu ayrıca üniversitelerin performansını, sübvansiyonlu sağlık sigortası ve Medicaid gibi hükümet programlarından yararlanmaya uygunluğu belirlemek için kullanılan federal yoksulluk düzeyi (bir birey için yıllık 15.000 ABD Doları gelir) gibi diğer ölçütlerle de karşılaştırdı. Raporda, kolejlerin “büyük çoğunluğunun” kazançlarının bu eşiği aştığı, ancak güzellik veya saç şekillendirme alanında diploma dışı sertifika programları sunan kâr amaçlı okulların neredeyse tamamı olan 18'inde ortalama geliri bu eşiğin altında olan öğrencilere sahip olduğu belirtildi.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve hemşirelik alanlarındaki ana dallar genellikle sanat veya beşeri bilimlerdeki ana dallardan önemli ölçüde daha yüksek maaşlarla sonuçlandığından ana dallar da önemlidir. (Geçen yıl HEA, en çok ödeme yapan yüksek öğretim kurslarına ilişkin ayrı bir analiz yayınladı.)

Hudson, Ohio'da sertifikalı eğitim planlamacısı olan Kristina Dooley, üniversite sonrası kazançları karşılaştırırken öğrenciler ve ailelerin verilere ayrı ayrı bakmamaları gerektiğini söyledi. Eski öğrencilerinin en çok kazananlar haline geldiği birçok okul, sağlık bilimleri, teknoloji veya işletme odaklı programlar sunar, ancak okumak istediğiniz şey bu olmayabilir.

Bayan Dooley, “Bunu tek bir bilgi olarak kullanın” dedi.

Öğrencilerin sırf gelir listesinin en üstünde yer almıyor diye üniversiteyi dışlamamaları gerektiğini söyledi. Ancak sorular sorun; örneğin, Kariyer Hizmetleri ofisinin iyi maaşlı bir iş bulmanıza yardımcı olmak için staj ayarlamanıza ve mezunlarla iletişim kurmanıza yardımcı olup olmayacağı gibi.

Richmond, Virginia'da bağımsız bir eğitim danışmanı olan Amy S. Jasper, lisansüstü gelirin üniversite için kredi almak zorunda kalan öğrenciler ve aileler için daha önemli olabileceğini söyledi. “Ne kadar borç almak istiyorsun?” dedi. “Bu dikkate alınması gereken bir şey.”

Ancak üniversitenin yararlarının sadece finansal olmadığını söyledi. “Doğru okulu seçmenin aynı zamanda daha iyi bir insan olmak ve dünyaya katkıda bulunmakla ilgili olduğuna inanıyorum.”

Burada eğitim maliyetleriyle ilgili bazı soru ve yanıtları bulacaksınız:

Hangi kolejler en yüksek ortalama gelire sahipti?

Çoğu Ivy League okulu, Stanford ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü gibi önde gelen isimler HEA analizinde yoğun bir şekilde yer alıyor. Öğrencilerinin kayıttan sonraki on yılda ortalama en az 90.000 dolar geliri vardı. (Hemşirelik ve dijital üretim gibi kariyerlere odaklanan bir avuç kar amacı gütmeyen okul da var.) Peki listedeki en yüksek hasılat yapan kolejler? Oakland, Kaliforniya'da bir hemşirelik ve sağlık bilimleri okulu olan Samuel Merritt Üniversitesi ve St. Louis'deki Sağlık Bilimleri ve Eczacılık Üniversitesi'nin her birinin geliri 129.000 doların üzerindedir. Verileri HEA web sitesinde görebilirsiniz.

Üniversitenin maliyeti ne kadar?

Üniversite için ortalama tahmini “etiket” fiyatı (eğitim ücreti, barınma, yemek, kitap ve malzeme, ulaşım ve kişisel eşyaların yayınlanmış maliyetleri) iki yıllık bir devlet kolejinde yılda yaklaşık 19.000 ABD Doları ile yaklaşık 28.000 ABD Doları arasında değişmektedir. . College Board'un 2022-23 verilerine göre, dört yıllık bir devlet üniversitesindeki devlet öğrencilerinin maliyeti, dört yıllık bir özel kolejde yaklaşık 58.000 dolara yükseliyor. Ancak bazı öğrenciler maddi yardım nedeniyle çok daha az para ödeyebilirler.

Bazı üniversite programlarının gelir kriterlerini karşılaması gerekiyor mu?

Kariyer programlarını daha hesap verebilir hale getirmeyi amaçlayan federal bir “kazançlı istihdam” kuralı Temmuz ayında yürürlüğe girecek. Öncelikle kar amacı gütmeyen okulları etkileyen ancak aynı zamanda tüm kolej türlerindeki sertifika programları için de geçerli olan yeni kural, okulların mezunlarının en az yarısının kendi eyaletlerindeki tipik bir lise mezunundan daha fazla kazandığını ve mezunlarının aynı zamanda makul düzeyde maddi imkanlara sahip olduğunu kanıtlamasını gerektiriyor. öğrenci kredisi ödemeleri. Her iki kriteri de kaçıran kolejler, öğrencilerini okulun federal mali yardıma erişimini kaybedebileceği konusunda uyarmalıdır. Aynı standardı üç yıl içinde iki kez karşılayamayan okullar federal yardım programlarından yararlanamaz.