Olimpiyatta ‘Doğu Türkistan Bayrağı’ krizi

Semedov

New member
Uygurlara karşı yüzyılın en büyük insanlık hatasını işleyen Çin, geçtiğimiz hafta 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nın meşalesini yakarken İslam dünyası Pekin’e baskı oluşturmak için büyük bir fırsat olabilecek boykot davetlerine bir daha uymadı. Uygurların ve yüzlerce kuruluşun boykot davetlerine birfazlaca Batılı ülke icap ederken İslam dünyası bir daha kulaklarını tıkadı.

UYGUR BAYRAĞI POLEMİĞİ

Kayakçı Fatih Arda İpçioğlu elemeleri geçerek kayakla atlama kısmında Pekin Kış olimpiyatlarında yarışa hak kazanan birinci Türk olarak tarihe geçti. Fatih Arda İpçioğlu’nun elemelerde kullandığı kayaklarda mavi taban üstünde beyaz ay-yıldız bulunması, “Türk yarışmacı Uygur bayrağı mı kullandı?” polemiği yarattı.

‘YARIŞMAYA TÜRK BAYRAĞI İLE KATILDIM”

Reuters’un haberine göre, gazeteciler Fatih Arda İpçioğlu’na “Politik bir duruş mu sergilediniz?” sorusunu yöneltti. Başarılı sportmen Fatih Arda İpçioğlu ise “Bu hususta konuşamam. Yalnızca Türk bayrağı ile ilgili konuşabilirim. Müsabakaya Türk bayrağı ile katıldım. Daha fazla karşılık vermek istemiyorum.” dedi.

‘YANLIŞ ANLAŞILMA OLDU”

Türk Olimpiyat Komitesi yetkilileri, durumun büsbütün bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu söylemiş oldu. Türkiye ve Doğu Türkistan bayraklarında birebir ay-yıldızının olması ve kayakların da mavi olması sebebiyle bir “yanlış anlaşılma” olduğunu söyleyen Türk yetkililer, muhakkak Uygur bayrağı kullanılmadığının altını çizdi. Yetkililer, ”Karışıklığına müsaade vermemek için, atletimizin kayaklarında bundan daha sonra ay-yıldız yerine olimpiyat komitemizin armasını kullanacağız.” dedi.

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Uygur Türkleri ise, atletimiz Fatih Arda İpçioğlu’nun “Politik bir tutum takındığını ve Uygur Türklerine dayanak çıktığını” sav ederek, toplumsal medyada oldukçaça paylaşımda bulundu.