Özel okullardan yüz yüze eğitim açıklaması

KriptoKamil

New member
Türkiye Özel Okullar Derneği İdare Heyeti Lideri Zafer Öztürk, Kovid-19 salgını sürecinde özel okulların güzel bir imtihan verdiğini belirterek, bu vakitte yüz yüze eğitimin değerinin daha uygun anlaşıldığını belirtti.

Öztürk, geçen yıl salgın niçiniyle yapamadıkları 20. Klasik Eğitim Sempozyumu’nu bu yıl 1300’ün üstündeki iştirakçi ile gerçekleştirdiklerini söylemiş oldu.

Sempozyumda, eğitimin dönüşümünü, yüz yüze ve uzaktan eğitimin avantajları ile dezavantajlarını, salgının eğitim üstündeki tesirlerini konuştuklarını anlatan Öztürk, sempozyumdan çıkacak sonuçların eğitim topluluğu açısından kıymetli olacağını bildirdi.

Salgın sürecinde öğrencilerin çevrim içi eğitim devrini yaşadıklarını anımsatan Öztürk, “Ülkemizde 12 bin civarında özel okulumuz var ve salgın sürecinde okullarımız fazlaca da hoş imtihan verdiler, epey önemli teknolojik yatırımlar yaparak. Derneğimiz Avrupa Birliği Özel Okulları’nın bir üyesi, onlarla yaptığımız görüşmelerde, Türkiye’deki özel okulların bir adım daha önde olduğunu söyleyebilirim gururla.” diye konuştu.

“OKUL, TOPLUMSAL TOPLUMUN DÜZENLEYİCİSİ”

Öztürk, salgın periyodunda okulların kapalı kalmasının bilhassa muhakkak yaşlardaki çocuklarda bir kadro travmalara, düşüncelere niçiniyet verdiğini, ilkokul çağındaki çocukların gelişmeninde kimi kazanımlardan yoksun kaldıklarını tabir etti. Bu süreçte yüz yüze eğitimin değerinin daha âlâ anlaşıldığını vurgulayan Öztürk, şunları söylemiş oldu:

“senelerdır tartışırdık, ‘gelişen teknolojiyle öğretmenin, okulun yeri ne olacak’ diye. Bugün geldiğimiz noktada yüz yüze eğitimden değerli bir eğitim yok. En düzgün online dahi yüz yüze eğitimin yerine geçemez. Zira çocukların birbirinden, rol modelleri olan öğretmenlerinden öğrenmeye muhtaçlıkları var. Okulların ehemmiyeti bu süreçte bir sefer daha anlaşıldı. Okul hem de toplumsal toplumun da düzenleyicisi.”

Öztürk, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın yüz yüze eğitimdeki kararlı duruşlarının eğitim topluluğu ve toplum açısından son derece değerli olduğunu bildirdi.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla okullarda gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Öztürk, okulların açık olmasının olay sayısı artışında fazlaca büyük bir tesiri olmadığını savundu.

“ÖZEL OKULLARA TALEP VAR”

Zafer Öztürk, özel okulların akademik muvaffakiyetten yabancı lisan eğitimine kadar birincilerin öncüsü, lokomotifi olduğunu söylemiş oldu.

Kursların ve dershanelerin kapanmasıyla özel okul sayısında artış olduğunu lisana getiren Öztürk, “Özel okullarda nicelikten çok nitelik değerlidir. Eğitim programlarının özgürlüğü ve özgünlüğüdür bir manada. Özel okullara talep var fakat bu ekonomik bir olay.” dedi.

Salgın ve iktisatta yaşananların hem okulları tıpkı vakitte velileri etkilediğini belirten Öztürk, okul yönetimcilerinin velilere yönelik gerekli kolaylığı sağladığını, hiç bir yöneticinin öğrencisini kaybetmek istemediğini tabir etti.

KAYNAK: AA