Öğrenci borcunuzu hala affedebileceğiniz yollar

Vefa

Global Mod
Global Mod
Öğrenci borcunuzu ödemenin hala birçok yolu var.

Cuma günkü Yüksek Mahkeme’nin Başkan Biden’ın kredi yardım programını bloke etme kararı, 20.000 $’a varan borç yardımından yararlanabilecek olan 43 milyon insan için büyük bir hayal kırıklığı olacak, ancak milyonlarca borç alan, halihazırda mevcut olan yardım yöntemlerine şimdiden sahip oldukları için teşekkür etti. .

Bunun nedeni, Yüksek Mahkeme’nin planı reddetmesinin, birçok federal öğrenci kredisi borçlusu için zaten bir çıkış yolu sağlayan yasa ve düzenlemeleri değiştirmemesidir.

Cuma öğleden sonra Beyaz Saray, Yüksek Öğrenim Yasası kapsamında sahip olduğu “uzlaşma ve uzlaşma” yetkilerini kullanarak kredi fesihini mümkün kılmak için yeni bir girişimde bulunduğunu duyurdu. En az aylar sürecek olan bu çalışmanın kapsamı ve yararlanabilecek kişi sayısı henüz netlik kazanmış değil.

Aşağıda, federal öğrenci kredinizi tam olarak ödemek dışında ödeyebileceğiniz yolların bir listesi bulunmaktadır. (Devlet dışı özel öğrenci kredilerinin farklı kuralları vardır ve bunlar genellikle çok daha katıdır.) Bu konularda yayınladığımız diğer makaleler, SSS’ler ve açıklamalar için birçok alıntı içerir.

Pek çok insan bu programlardan bir veya daha fazlasına hak kazandığının farkında değil. Öğrenim kredisi borcuyla mücadele eden birini tanıyorsanız, borçluya tüm seçenekleri keşfetmesini önerin.

Gelire bağlı geri ödeme

Borcu ödemek veya birkaç on yıl sonra tamamen ödeyemezseniz iptal etmek için bu tahsilat mekanizması çoğu insan için en büyük potansiyele sahiptir. Ayrıca oldukça kafa karıştırıcı.

Temel olarak göründüğü gibi çalışır: aylık ödemeniz gelirinize bağlıdır. Standart bir ödeme yapmayı göze alamıyorsanız (federal hükümetin karşılanabilirlik tanımına göre), daha az ödeyin ve bir formül tam tutarı hesaplayacaktır. 20 veya 25 yıllık gelirle ilgili ödemelerden sonra bakiyenizi geri ödemediyseniz (geri ödeme planına bağlı olarak – farklı türleri vardır), devlet kalan borcu affeder.

ABD Eğitim Bakanlığı web sitesinde bunun nasıl çalışabileceğini açıklıyor.

Biden yönetimi, mahkeme tarafından reddedilen borç hafifletme planından ayrı ve ayrı olarak çok daha cömert bir gelire bağlı geri ödeme biçimi önerdi ve bu plan yakında yürürlüğe girebilir, ancak bu plana yasal itirazlar da mümkündür. Meslektaşım Tara Siegel Bernard, Ocak ayında teklif için bir rehber yazdı.

20 veya 25 yaşına girmek üzere olanlar için, Eğitim Bakanlığı milyonlarca insanın kazandığı kredileri borç erteleme için ayarlıyor. Örneğin, müsamaha veya erteleme durumundaysanız, uygun ödemelerin toplam yılına ek aylar veya yıllar uygulanmışsa bundan yararlanabilirsiniz. Ve bu yıl sona ermesi planlanan pandemi ödeme molasından yararlandıysanız, ödeme yapmadığınız aylar yine de 20 veya 25 yılınıza sayılacak.

Ann Carrns, Eğitim Bakanlığı’nın Mart ayındaki çabaları hakkında yazdı.

Kamu Hizmeti Kredileri

Devlet ve kar amacı gütmeyen çalışanları 10 yıllık ödemenin ardından dengeden çıkaran, bir zamanlar hırpalanmış kredi affı programı son yıllarda iyileştirildi.

Bu on yıl boyunca, nitelikli bir işte tam zamanlı çalışmalı, federal doğrudan kredi denilen şeyi geri ödemeli, bu ödemeleri gelir testli bir geri ödeme planı kapsamında yapmalı ve son ödeme tarihine uymalısınız. Ann’in hakkında yazdığına benzer Biden yönetimi düzenlemeleri sayesinde, son zamanlarda yüzbinlerce öğretmen ve sosyal hizmet uzmanı borçtan kurtuldu.

2021 yılı için birçok program değişikliğini bir köşede özetledim. 2022’den bir köşede, bakiyelerini kalıcı olarak silen birkaç kişinin profillerini okuyabilirsiniz. Mayıs ayında, emekli annesinin borçlarını ödemesine yardım eden 28 yaşındaki bir kadın hakkında yazmıştım.

Kapatılan veya düşük performans gösteren okullar

Yıllardır Eğitim Bakanlığı, öğrenci kredisi borcunu iptal etmenin bir “borçlunun savunmasına” izin veren bir yolunu sürdürdü. Bu, insanların, okullarının kendilerini yanılttığına, suç işlediğine veya kredi veya okul tarafından sağlanacak hizmetlerle ilgili bir eyalet yasasını ihlal ettiğine inanıyorlarsa, hükümete dilekçe vermelerine olanak tanır.

Başkan Donald J. Trump görevdeyken, Eğitim Bakanlığı kuralları sıkılaştırmaya ve süreci yavaşlatmaya çalıştı. Başkan Biden yönetiminde, Eğitim Bakanlığı kuralları yumuşattı. 2022’de, kar amacı gütmeyen okullara veya Westwood College, Corinthian Colleges, DeVry University ve ITT Technical Institute gibi zincirler tarafından yönetilen okullara (tamamen kapatılan diğer okulların yanı sıra) devam etmek için borç alan birçok öğrenci, borçlarından kurtularak geri çevrildi.

Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinde borçlu savunmalarına ilişkin iyi bir açıklama bulunmaktadır.

iflas yardımı

Evet, kişisel iflas başvurusunda bulunarak öğrenim kredisi borcunuzu kapatabilirsiniz. Hayır, kolay değil.

Borcunuzu mahkemede ödemek için belirli bir yasal standardı karşılamanız gerekir – geri ödemenin ‘gereksiz zorluk’ oluşturduğunun kanıtı. Çoğu zaman bu, borcunuzu bir gün ödeyeceğiniz konusunda “kesin bir umutsuzluk” olduğunu iddia etmeyi içerir. Pek çok şey, içinde bulunduğunuz yargı alanına ve hatta davanızı gören yargıca bağlı olacaktır.

Ancak borcun tamamen silinmesi de söz konusu değil. Geçen yıl Biden yönetimi süreci biraz daha kolaylaştırmak için bazı değişiklikler yaptı ve Tara bunu Kasım ayında yazdı.

maluliyet nedeniyle işten çıkarılma

“Tam ve sürekli maluliyet” durumunda borçlarınızı kapatabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik İdaresi veya Gazi İşleri Bakanlığı sizi engelli olarak sınıflandırırsa, bu otomatik olarak taburcu edilmeniz için yeterli olacaktır. Akıl hastalığı nitelikli bir tıbbi durum olabilir ve Sosyal Güvenlik İdaresi web sitesinde nasıl olduğunu açıklar.

Aksi takdirde, Eğitim Bakanlığı’na göre, bir doktorun “ölümle sonuçlanması muhtemel fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle önemli ölçüde kazanç sağlayan bir işte çalışamayacağınızı” ve bunu şu ana kadar yaptığınızı onaylaması gerekir. en az bir yıl Güz en az beş yıldır veya en az beş yıl sürdüğü varsayılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığı, geçen yıl engellilerin kalifikasyonunu biraz daha kolaylaştırdı ve değişiklikleri yeni bir versiyonda açıkladı.

Borç devam etmeyecek

Genç bir yetişkin olarak, akrabalarınızın eğitiminizi finanse etmek için aldıkları PLUS federal kredilerini merak ediyorsanız, borcun ödünç alan kişi veya kişiler üzerindeki borcunun silinip silinmeyeceğini merak ediyor olabilirsiniz.

öyle Federal hükümet onların mirasına sahip çıkmayacak ve bakiyeyi miras almayacaksınız.