MEB kapsamlı düzenleme için harekete geçti! Bakan Özer duyurdu! Türk eğitim tarihinde birinci sefer…

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı öğretmenleri yakından ilgilendiren düzenleme için harekete geçti. MEB Bakanı Mahmut Özer, 24 Kasım’da öğretmenlere müjdeli haberi duyurdu. Bakan Özer 24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında 81 vilayetten gelen öğretmenlerle Ankara’da bir ortaya geldi. Kıymetli açıklamalarda bulunan Özer, öğretmenlerin her daim eğitim sistemin asli ögesi olduklarını aktarırken, koronavirüs sürecinde öğretmenlerin değerinin daha da anlaşılır olduğunu tabir etti. Yeni yapılacak düzenlemeyle ilgili kritik noktalara değinen Özer, meslek kanunu yardımıyla öğretmenliğin bir meslek mesleği olarak tanımlanacağını tabir etti. Adaylık öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve baş öğretmenliğin hakları, bakılırsavleri ve sorumlulukları değişim temelli bir meslek sistemi çerçevesinde pahalandırılacak. İşte MEB Bakanı Mahmut Özer’in yaptığı açıklama…

Meclise Sunulacak!

Bakan Mahmut Özer, hazırlıkları tamamlanan ” Öğretmenlik Meslek Kanunu'”nun yakın vakitte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacağını söylemiş oldu. Açıklamasının devamında bu düzenleme ile birlikte Türkiye Eğitim Tarihinde birinci kere öğretmenlerin kapsamlı ve bütüncül bir meslek kanununa sahip olacağını vurgulayan Özer “ Öğretmenlik meslek kanunu sayesine öğretmenlik artık bir meslek mesleği olarak tanımlanabilecek; adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve baş öğretmenliğin hakları, misyonları ve sorumlulukları değişim temelli bir meslek sistemi çerçevesinde değerlendirilebilme imkanına kavuşacaktır. ” dedi.

3600 ek gösterge ile bir arada yeni düzenlemenin şimdiden öğretmen topluluğuna güzel olması temennisinde bulunan Özer, öğretmenlerin çocuklar için gösterdiği uğraş, ilgi ve sabırları için şahsen teşekkürlerini iletti.

“Öğrencinin hayatında Örnek Aldığı Kişidir”

24 Kasım sebebiyle 81 vilayetten öğretmenlerle Ankara Gölbaşı Vilayetler Konutu’nda buluşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlerin hiç bir vakit eğitimin teknik bir ögesi olmadığını söylemiş oldu. Öğretmenlerin her daim eğitimin asli ögesi olduğuna dikkat çeken Bakan ” Öğretmen rehberdir, ilham deposudur. Hepsinin ötesinde öğrencinin hayatında örnek aldığı kişidir.” dedi.

Hazırlıksız yakalanan pandemi sürecinde öğretmenlerin büyük bir azim ile misyonlarını yerine getirdiklerini vurgulayan Bakan” Geleceğin inşasında en pahalı sermayemiz olan çocuklarımıza bitmeyen azminiz, insani ve vicdani kıymetleriniz ile büyük bir örnek oldunuz. Bundan daha sonra da ülkemizin umudu çocuklarımızın ilham kaynağı olmaya devam edeceksiniz. Bizler de bu süreçte sizlerin en büyük destekçiniz olacağız” sözlerini kullandı.

Engelli Öğretmen Atama Tercihleri Başladı!

Ulusal Eğitim Bakanlığı 3 Aralık tarihinde 750 engelli öğretmen ataması gerçekleştirilecek. Öğretmen ataması tercih müracaatları 22-26 Kasım tarihleri içinde yapılacak. Müracaat yapmak isteyen adaylar işçi.meb.gov.tr adresi üzerinden süreçlerini gerçekleştirebilir. Elektronik tercih müracaat formunun doldurulması ile gerçekleştilerek müracaatlar kararında kıymetlendirme süreçleri yapılarak öğretmen atamaları yapılacak.

Engelli öğretmen atamasında en çok Vücut Eğitimi, İdeoloji, Görsel Sanatlar, Coğrafya, Matematik, Tarih, Türk Lisanı ve Edebiyatı, Türkçe, İngilizce, Fen Bilimleri takımlarına alım yapılacak.