MEB duyurdu: Okul İştiraki Programı başlıyor

KriptoKamil

New member
Millî Eğitim Bakanlığınca (MEB) okullar içindeki imkân farklılıklarının azaltılması ve fırsat eşitliğinin sağlanması kapsamında okullar içindeki iş birliği ve takviyeyle eğitim öğretim sürecine katkı sağlamak, üreten ve paylaşan dinamik okullar anlayışını geliştirmek, öğrenciler içinde bilgi, kültür, sevgi, hürmet, toplumsal sorumluluk, yardımlaşma, dayanışma üzere mevzuları paylaşmak ve geliştirmek maksadıyla “Okul İştiraki Programı” başlatılıyor.

Programla, farklı eğitim deneyimlerine ve kaynaklara sahip okulların bu deneyimlerini ortak okuluyla paylaşarak ortak öğrenme ve öğretme süreçleri planlama, ortak eğitimler düzenleme, ortak toplumsal faaliyetler ve projeler gerçekleştirme üzere eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmeleri hedefleniyor. Ayrıyeten eğitim öğretimin niteliğini artıracak ortak faaliyetlerle tecrübelerin paylaşılması, olumlu örneklerin hayata kazandırılması ve öğrenme topluluklarının oluşturulması amaçlanıyor. Programla öğrenci ve öğretmenlerde eğitim geleneği, proje deneyimleri, bilgi, tecrübe, kurum kültürü ve kıymet paylaşımların karşılıklı olarak aktarılması, bu programın en değerli gayeleri içinde yer alıyor.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı Anadolu, fen ve toplumsal bilimler liselerinin okul yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerini kapsayan okul iştiraki programında yer alan okullar, farklı vilayetlerden seçildi.

Okul iştiraki programı kapsamında okullar bilgi paylaşımı ve ortak çalışmalar yaparak çevrim içi ya da yüz yüze toplantılar ve buluşmalar gerçekleştirecek. Akademik, toplumsal, kültürel, sanatsal alanlarda başarılı uygulama örnekleri olan okullar, ortak okulu ile çalışılacağı hususlara uygun olacak biçimde yazılı, görsel ve dijital gereç üzere kaynakları paylaşacak.

OKULLARIN ORTAK ÇALIŞMA YAPACAKLARI KONULAR

Okulların ortak çalışma yapacakları mevzular içinde “akademik başarıyı artırma çalışmalarını ortaklaşa planlama ve uygulama”, “öğretmenlere yönelik ortak eğitimler düzenleme”, “patent, faydalı model, marka, tasarım tescili alma sürecinde iş birlikli çalışmalar yürütme”, “destekleme ve yetiştirme kurslarına yönelik ortak çalışmalar yürütme”, “zümrelerin kullandığı öğretim yol ve tekniklerine yönelik paylaşımda bulunma”, “toplum hizmeti çalışmaları ve toplumsal sorumluluk projeleri yürütme” üzere başlıklar yer alıyor.

“EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ ODAK NOKTAMIZI OLUŞTURUYOR”

Konuya ait bir kıymetlendirme yapan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, şunları söylemiş oldu: “goreve geldiğimiz birinci günlerden bu yana eğitimde fırsat eşitliğinin bizim odak noktamızı oluşturduğunu açıklamıştık ve bunu çabucak her platformda lisana getiriyorum. Eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek için okullar ortası imkân farklılıklarını minimize etmek, temel amaçlarımızdan birini teşkil etmektedir. Bu kapsamda hayata geçireceğimiz uygulamalardan biri de Ortaöğretim Genel Müdürlüğümüzce başlatılan ‘Okul Paydaşlığı Programı’dır.”

Bu programla okullar içindeki imkân farklılıklarının azaltılarak fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkı sunmayı amaçladıklarını lisana getiren Özer, “Bu sayede okullar içindeki iş birliği ve dayanağı artırarak eğitim öğretim sürecine katkı sağlamak, üreten ve paylaşan dinamik okullar anlayışını geliştirmek, öğrenciler içinde bilgi, kültür, sevgi, hürmet, toplumsal sorumluluk, yardımlaşma, dayanışma üzere hususları paylaşmak ve geliştirmek büyük kıymet taşıyor.” tabirlerini kullandı.

Programla, farklı eğitim deneyimlerine ve kaynaklara sahip okulların bu deneyimlerini ortak okuluyla paylaşacağını belirten Özer, kelamlarına şu biçimde devam etti: “Okullarımızın ortak öğrenme ve öğretme süreçleri planlama, eğitimler düzenleme, ortak toplumsal faaliyetler ve projeler gerçekleştirme üzere eğitim öğretim faaliyetlerini yürütmeleri hedeflenmektedir. Genel maksat, eğitim öğretimin niteliğini artıracak ortak faaliyetler gerçekleştirmek, tecrübeleri paylaşmak, olumlu örnekleri hayata kazandırmak, öğrenme toplulukları oluşturmaktır. Öğrenci ve öğretmenlerde eğitim geleneği, proje deneyimleri, bilgi, tecrübe, kurum kültürü ve bedel paylaşımının karşılıklı olarak aktarılması, bu programın en kıymetli hedeflerindendir.”

Okul iştiraki programı 4 yıl periyodik olacak ve 4. yılın sonunda ortak okullarda değişiklik yapılabilecek.

KAYNAK: HABER7