LGS ne vakit? (2022) MEB ortaokul 8. sınıf öğrencileri için takvimi deklare etti!

KriptoKamil

New member
LGS (Liselere Geçiş Sınavı) sayısal ve sözel olmak üzere iki oturum biçiminde düzenlenmektedir. Ortaokul son sınıf öğrencilerinin katıldığı imtihanlarda Matematik, Fen Bilimleri üzere kısımlardan soru içeren sayısal kısımda 40 soru sorulur. Türkçe, Din Kültürü, İnkılap Tarihi üzere derslerin olduğu sözel kısımda ise toplam 50 soru öğrencilere yöneltilir. İmtihana çalışmayı sürdüren öğrenciler bir yandan hazırlıklarına devam ederken imtihanlara kaç gün kaldığını öğrenebilmek için hazırlık yapıyor. Geçtiğimiz sene pandemi sebebiyle LGS müracaatları otomatik olarak e-Okul üzerinden gerçekleştirilmişti. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 yılında yapılacak imtihanın tarihini duyurdu. Pekala 2022 LGS ne vakit? İşte iki oturumda düzenlenen imtihanın bilgileri…

2022 LGS İmtihanı Ne Vakit Yapılacak?

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı canlı yayında Liselere Geçiş İmtihanı için tarih verdi. Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin gireceği imtihan 5 Haziran 2022 tarihinde düzenlenecek.

MEB çabucak hemen müracaatlara ait bir açıklama yapmazken geride bıraktığımız sene pandemi şartları göz önünde bulundurularak müracaatlar 8. sınıfta okuyan öğrenciler için e-Okul üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilmişti. Bu yılda misal biçimde müracaatların yapılması bekleniyor. 2022 LGS müracaat kılavuzunun açıklanması ile bir arada ayrıntılar belirli olacak.

Sözel Kısımda 50, Sayısal Kısımda 40 Soru Sorulacak!

Ulusal Eğitim Bakanlığı, LGS imtihanını iki oturum formunda düzenlenmiyor. Sayısal kısımda Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden 20’şer soru yöneltilirken, sözel kısımda Türkçe’den 20, İnkılap ve Atatürkçülük dersinden 20, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Lisan derslerinden 10’ar soru soruluyor. Toplam 40 soru sorulan sayısal kısım imtihanı 80 dakika, sözel kısım imtihanı ise 75 dakika olarak uygulanıyor.

LGS İmtihanı Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

LGS imtihanında sözel ve sayısal kısımlara ilişkin alanların her bir alt testi için gerçek ve yanlış yanıt sayıları belirlenir. Her bir öğrencinin her bir alt testine ilişkin ham puanı, ilgili teste ilişkin gerçek karşılık sayından, yanlış yanıt sayısının üçte biri çıkartılarak bulunur. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölünmesi ile bulunur.