Kontratlı öğretmenlik tercih sonuçları ne vakit açıklanacak? MEB 2022 atama takvimi aşikâr oldu!

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanlığı 2022 yılı içerisinde 15 bin kontratlı öğretmen alımı gerçekleştirecek. Kelamlı imtihanlara katılan ve başarılı olan adaylar için vilayet bazında atama yapılacak kontenjanlar daha önce duyurulmuştu. Kurum tercihleri e-Devlet üzerinden alınırken dün itibariyle müracaatlar bitmiş oldu. nazaranv yapmak istedikleri okullara, tercih listelerinde yer veren öğretmen adayları bekleyişe geçti. Kontratlı öğretmenlik tercihlerinin duyurulması ile 5 bin öğretmenin nazaranv yapacağı kurum aşikâr olacak. Atama süreçleri adayların kelamlı imtihan puanı üstünlüğü, KPSS puanı, diploma tarihi, mezun olma tarihi ve yaşa göre gerçekleştirilecek. Pekala kontratlı öğretmenlik atama tercihleri ne vakit açıklanacak? İşte MEB’in paylaştığı atama takvimi…

Atama sonuçları 31 Ocak’ta Açıklanacak!

Ulusal Eğitim Bakanlığının yayınladığı takvim dikkate alındığında atama sonuçları 31 Ocak tarihinde açıklanacak. Belirlenen mühlet içerisinde tercihlerini ileten adaylar sonuçlarını e-Devlet üzerinden görüntüleyebilecek.

Atama süreçlerinde en kıymetli belirleyici faktör kelamlı imtihan puan üstünlüğü oluyor. Kelamlı imtihan puanının eşit olması durumunda adayların KPSS puan üstünlüğü dikkate alınırken, eşitliğin bozulmaması durumunda sırasıyla evvel mezun olana, yaşı büyük olana ve en son imtihan kararı yen açıklanan adaya öncelik tanınıyor.

Atama sonuçları Nasıl Öğrenilir?

Ulusal Eğitim Bakanlığı sonuçların 31 Ocak’ta açıklanacağını duyurdu. Lakin tam saat konusunda bir açıklama yapılmadı. sonuçların saat 12.00’dan evvel erişime açılmış olması bekleniyor. Adaylar, atama sonuçlarını e-Devlet’te bulunan kontratlı öğretmenlik atama kararı sorgulama adresinden yahut direkt olarak buradansorgulayabilir.

Atama Yapılacak Takımların bilgileri Belirli Oldu!

2022 yılında Ulusal Eğitim Bakanlığı, 15 bin kontratlı öğretmen alımı yapılacak. 31 Ocak’ta açıklanacak sonuçlara göre en hayli atama yapılacak branşlar 2175 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 1755 özel eğitim öğretmenliği, 1302 kontenjanla okul öncesi öğretmenliği oldu. İşte alım yapılacak başka takımlar;

• Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 1030,

• İlköğretim Matematik Öğretmenliği 1011,

• İngilizce Öğretmenliği 857,

• Rehberlik Öğretmenliği 804,

• Matematik Öğretmenliği 733,

• Fen Bilimleri Öğretmenliği 702,

• Türkçe Öğretmenliği 698,

• Türk Lisanı ve Edebiyatı Öğretmenliği 501,

• Vücut Öğretmenliği 390.