Kız öğrencilere aylık 1500 TL burs muştusu “Bir Adım Var” Programı burs müracaatları başladı…

baboli

Global Mod
Global Mod
Kız öğrencilere aylık 1500 TL burs muştusu “Bir Adım Var” Programı burs müracaatları başladı…
Kız öğrencilerin üniversite eğitimlerinin sürdürülebilir bir hal alması ve meslek ömründe daha etkin bir rol üstlenmesi için öğrencilere verilen takviyeler sürüyor. Biroldukca kurum ve vakıf burs müracaatlarında cinsiyet ayırt etmezken “Bir Adım Var Programı” kapsamında kız öğrencilere 10 ay boyunca burs yardımı yapılacak. Son vakit içinderda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde açılan Yükseköğretim Kurumları ile bir arada bilhassa kız öğrencilerin eğitim imkanları ziyadesiyle gelişti. 2020 yılında açıklanan datalara göre toplam 8 milyona yakın üniversite öğrenci sayısının 3 milyon 831 binini kız öğrenciler oluşturuyor. Spor, sanat, akademik ve bilim üzere kollarda başarılı kız öğrencilere ulaşmak ismine burs verilecek. “Bir Adım Var Programı” burs ödemeleri Eylül-Haziran ayları içinde gerçekleştirilecek. Burs almaya hak kazanan kız öğrencilere aylık 1500 TL burs yardımı yapılacak. İşte burs müracaat kuralları ve tarihler…

“Bir Adım Var” Burs Başvurusu Ne Vakit Yapılacak?

Kız öğrencilerin temel eğitim masraflarını karşılayabilmeleri için ” Bir Adım Var” programı kapsamında verilecek bursun müracaatları 15 Eylül itibariyle başladı. Müracaatlar Ekim ayının 15’ine kadar alınmaya devam edecek. Geri ödemesiz burs müracaatında bulunmak için adayların gerekli kuralları taşımaları gerekmektedir. İşte müracaat koşulları;

• Üniversite öğrencisi olmak,

• Bayan olmak,

• Sanat, spor, akademi, bilim ve teknoloji alanlarından aşağıdakilerden birine sahip olmak

• Muvaffakiyet evrakı,

• Ödül,

• Size referans olabilecek, birlikte çalıştığınız öğretmen, antrenör, kurumsal destekçi vb. kişi ve kurumlar.
Eğitimi için maddi dayanağa muhtaçlık duymak

Kimler Müracaatta Bulunamaz?

• Sanat, spor, akademi, bilim ve teknoloji alanlarında muvaffakiyet gösteremeyenler,

• Erkek adaylar,

• İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri,
Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir Adım Var Programı burs müracaatları internet üzerinden alınacak. Adayların rastgele bir yaş, kısım ve okul kriteri bulunmamaktadır. KYK kredi ve bursu alan öğrenciler müracaatta bulunabilir. Müracaatlar e-Bursum sayfası üzerinden alınacak. Kıymetlendirme sonuçlarının Kasım ayında açıklanması bekleniyor.

Burs Fiyatı Ne Kadar?

Burs programı müracaatları bitmiş oldukten daha sonra adayların müracaatları kıymetlendirilir. Burs almaya hak kazanan öğrencilere Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 1.500 TL burs ödemesi yapılır.