İsrail’den BAE’ye cumhurbaşkanı seviyesinde birinci ziyaret

YingYang

New member
İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, iki ülke münasebetlerinde sağlanan olağanlaşmanın akabinde birinci defa Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) resmi ziyaret gerçekleştiriyor.

İsrail Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Herzog, eşi Michal Herzog ile bu sabah, BAE Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan’ın daveti üzerine Abu Dabi’ye gitti.

Tarihi seyahat olarak nitelendirdi

BAE ziyaretini “tarihi bir yolculuk” olarak nitelendiren Herzog, “Veliaht Prens Muhammed bin Zayid’in şahsi daveti üzerine BAE’ye gidiyorum ve onunla görüşeceğim. Bin Zayid’e muvaffakiyetler diliyorum; İsrail ile barış muahedesi imzalayan hamaseti ve yürekli liderliği için minnettarım.” tabirlerini kullandı.

Herzog’un uçağı Suudi Arabistan hava alanını kullandı

İsrail Basın Ofisinden yapılan ikinci açıklamada, Herzog’u taşıyan uçağın Suudi Arabistan hava alanını kullandığına işaret edildi.

Açıklamada, pilotun, “Şu anda Suudi Arabistan hava alanındayız. Bir tarihe imza atıyoruz. Yakın vakitte başşehrin (Riyad) üzerinden uçacağız.” halindeki kelamlarına yer verildi.

Bunun üzerine Herzog’un kokpite geçtiği söz edilen açıklamada, İsrail Cumhurbaşkanı’nın, “Şüphesiz bu fazlaca etkileyici bir an.” kelamları aktarıldı.

Herzog’u BAE Dışişleri Bakanı Al Nahyan karşıladı

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile eşi Michal’i Abu Dabi Havalimanı’nda BAE Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid Al Nahyan’ın karşıladığı açıklandı.

Herzog, Bakan Al Nahyan ile gerçekleştirdiği toplantı öncesi, “İsrail Cumhurbaşkanı olarak BAE’ye birinci ziyaretimi yapıyorum. Dışişleri Bakanı Al Nahyan tarafınca Abu Dabi’de yapılan bu sıcak karşılamadan epey mutluyuz ve derinden etkilendik.” diye konuştu.

Isaac Herzog, BAE’ye ziyaret eden birinci İsrail Cumhurbaşkanı oldu.

İsrail Başbakanı Naftali Bennett de 13 Aralık 2021’de Abu Dabi’ye birinci defa resmi ziyaret gerçekleştirerek Veliaht Prens Muhammed Bin Zayid Al Nahyan’la bir ortaya gelmişti.

İsrail ile BAE, 15 Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen merasimle “ilişkileri olağanlaştırma anlaşması” imzalamıştı.