İdlib’de açılan okul görme engellilerin umudu oldu

YingYang

New member
Suriye’nin İdlib vilayetinde açılan “goren Kalpler” ismi verilen okulda altıncı sınıfa kadar eğitim veriliyor.

nazarann Kalpler Okulunun Müdürü Fevaz Ebraş, yaptığı açıklamada, eğitim müdürlüğü bünyesinde görme engelli şahısların eğitim alabileceği bir okul kurduklarını söylemiş oldu.

Ebraş, “5 servis aracıyla öğrencileri İdlib’in farklı bölgelerinden toplayıp okula getiriyoruz. Eğitim bittiğinde meskenlerine bırakıyoruz.” dedi.

Okula 20 yetişkin, 43 çocuk olmak üzere 63 öğrencinin kayıt yaptırdığını belirten Ebraş, çocukların eğitimi için de 7 görme engelli öğretmenin nazaranvlendirildiğini lisana getirdi.

Sabah ve öğlenden daha sonra okula gelen öğrencilere Braille alfabesini öğrettiklerini aktaran Ebraş, ikinci periyotta öğrenci sayısını artıracaklarını tabir etti.

Ebraş, öğretmenlerin öğrencilerin eğitim düzeyini yükseltmek için büyük uğraş sarf ettiğini kaydetti.

– Eğitimle öğrencilere umut aşılanıyor

Öğrencilerden Yaser Mansur, büyüyünce öğretmen olmak istediğini, Braille alfabesi yardımıyla okuma yazma öğrendiğini söylemiş oldu.

Mansur, “Okulumu, arkadaşlarımı ve öğretmenimi seviyorum. Onlar da beni seviyor.” diye konuştu.

Birinci sınıf öğrencisi Delal Dabbag da eğitim alıp ilerde kendisi üzere engellilere öğretmen olmak istediğini söz etti.

Eğitimine devam etmek için nazarann Kalpler Okuluna geldiğini belirten Ahmet Hacı Hasan da Braille, fen, matematik, Arapça ve İngilizce dersleri gördüğünü anlattı.

Hacı Hasan, öğrenmek için geldiğini ve öğretmenini fazlaca sevdiğini lisana getirdi.