Hollanda’da mide kanseriyle çaba eden Funda Gök’ün tedavisi Türkiye’de sürecek

baboli

Global Mod
Global Mod
Hollanda’da mide kanseriyle çaba eden Funda Gök’ün tedavisi Türkiye’de sürecek
Hollanda’da dördüncü evre mide kanseri teşhisi konulan, hastalığının devası olmadığı belirtilerek iğneyle uyutulmak istenen 36 yaşındaki Funda Gök, ailesinin talebi üzerine Sıhhat Bakanlığının ambulans uçağıyla Türkiye’ye getirilerek, Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesinde tedavi altına alındı.

Funda Gök ile annesi Ceyhan Gök ve babası Halil Gök de Türkiye’ye geldi. Halil Gök, kızının sıhhat durumuna ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızına mide kanseri teşhisinin Mart 2021’de konulduğunu söylemiş oldu.

Baba Gök, teşhis öncesinde, kızının rahatsızlıkları niçiniyle başvurdukları hastanelerin, genç yaşından dolayı bu şikayetleri ciddiye almadığını, ayrıyeten ”salgın ötürüsıyla hayli hastaları olduğu için öteki hastalara bakmadıkları” cevabını verdiğini anlattı.

Gök, 2021’de hastane tarafınca yönlendirildikleri bir tabibin, teknik donanımları olmadığı için kızlarını ameliyat edemeyeceklerini, öbür bir yere götürmelerini dediğini belirtti. Lakin ısrarları üzerine, hekimin incelemeler kararında Gök’e mide kanseri tanısı koyduğunu, kanserin ince ve kalın bağırsağa da sıçradığını bildirdiğini aktaran Gök, “Bunları ben alırım lakin masada kalır. Diğer bir yer de alırsa masada kalır.” karşılığını aldıklarını kaydetti.

çabucak sonrasında öteki bir hastaneye yönlendirildiklerini lisana getiren Gök, buradaki birinci ameliyatın başarılı geçtiğinin söylendiğini tabir etti. Lakin operasyondan 3 gün daha sonra kızı Funda Gök’ün sabah 6’da kalbinin durduğu nedeni öne sürülerek bir daha ameliyata alındığını aktaran Gök, “Uyanmayabilir.” denilse de kızının uyandığını ve 10 gün ağır bakımda kaldığını lisana getirdi.

Yolda öleceği kaygısıyla Türkiye’ye getiremedi

Kızı Funda’nın 9 Kasım 2021’de bir daha sancı çekmeye başladığını, yemek yiyemediğini anlatan Gök, hastaneye gdolayıp, rica yoluyla bir daha röntgen çektirdiklerini lakin ”kanserin bütün hücrelere yayıldığı, artık yapılacak bir şey olmadığı, öleceği düşünüldüğü için de hasta evrakının kapatıldığı ve aile hekimine gönderildiği” halinde hastaniçin dönüş aldıklarını kaydetti.

O an dünyanın başlarına yıkıldığını söyleyen Gök, “‘Hiç mi dermanı yok?’ dedim. ‘Tıpta hiç bir dermanı yok.’ dediler. Ortadan birkaç gün geçti. Çocuk sancılanıyordu. En düzgünü Almanya’ya götürelim dedik. Uçağa bindirip Türkiye’ye getiremiyorduk, yerinden kımıldatamıyordum. Yolda ölebileceği korkusu vardı.” diye konuştu.

Almanya’da ise ağrı kesici yazıldığını lakin su bile içemeyen kızının ilacı kullanamadığını ve yeniden Hollanda’ya döndüklerini anlatan Gök, bu süreçteki araştırmaları sonucunda bir daha olumsuz karşılıklarla karşılaştıklarını söz etti.

Gök, ondan sonrasında kızını Ocak 2022’nin birinci haftası “En azından hastaneler vermese bile bir eczaniçin serum, bir ağrı kesici alabiliriz.” kanısıyla Türkiye’ye getirdiklerini söylemiş oldu.

Sıhhat ocağından serum, vitamin istediklerini, kızının bir süre bunları kullandığını anlatan Gök, ayrıyeten kızının raporlarını Kırıkkale ve Ankara’da birtakım tabiplere gösterdiklerini ancak tedavinin güzel seyredeceği istikametinde olumlu bir cevap alamadıklarını lisana getirdi.

Türkiye’de geçen altı haftanın akabinde kızıyla bir daha Hollanda’ya döndüklerini aktaran Gök, şu biçimde konuştu:

“yeniden makineye soktuk. Bu sefer hekim bizi çağırdı, ‘Bu çocukta hiç bir kanser hücresi kalmamış.’ dedi. Çabucak tedaviye başlamalarını söylemiş oldum. Öbür bir şey var ancak ne? Kilo alması gerektiğini, daha sonrasında ameliyat edeceklerini söylemiş olduler. Kanser olduğundan şüphelendiğini söylemiş oldu. ‘Röntgende çıkmayan bir şeyden niye şüpheleniyorsun? Diğer yerleri araştır.’ dedim. Eşim, kızım, damadım nasıl kilo alacağını sorduklarında, ‘Evde kendi kendine kilo alacak.’ dedi. Su içemeyen bir insan nasıl kilo alsın? Eşim, ‘Damardan mama verin.’ dedi. Zorla, yalvara yalvara mama verdirdik.”

“Onay verirseniz bu çocuğu iğneyle öldüreceğiz, 15 dakika sürüyor’ dediler”

Baba Halil Gök, ortadan birkaç gün geçtikten daha sonra kızının tekrar kötüleşmesi üzerine bir daha hastaneye başvurduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

“‘Uyutalım’ dediler. ‘Nasıl uyutacaksın?’ diye sorduğumda ‘İğne vuralım, öldürelim, acı çekmesin.’ denildi. O gün de çocuk hastanede yatacaktı. ‘Bu çocuğu burada öldürürler.’ diyerek aldık, meskene götürdük. Ortadan bir hafta geçti, tekrar sancılandı. Duramıyor, kimi vakit bağırıp çağırıyor, kimseyi görmek istemiyor. Ambulans çağırdık sıhhat ocağından. ‘Hastaneyi arayalım bir soralım, siz de onay verirseniz bu çocuğu iğneyle öldüreceğiz, 15 dakika sürüyor.’ dediler. Elim ayağım tutuldu. Bir köşeye çekildim, konuşamıyorum. Kızlarım, damatlarım bu sefer doktora baskı yapmaya başladılar.”

Bunun üzerine, damadının aklına Hollanda’dan daha evvel Türkiye’ye tedavi için getirilen Dilara Şahin’in ağabebir daha yazmak geldiğini, bir toplumsal medya platformu üzerinden kendisiyle temas kurarak Türkiye’ye sevk için müracaat sürecine dair bilgi edindiklerini anlatan Gök, “Cumhurbaşkanımızdan elçiliğimize kadar herkes birlik oldu. Bir dayanışma oldu. Türkiye-Hollanda birbirine kilitlendi. Allah razı olsun, 10 gün içerisinde kızımın bütün süreçleri yapıldı. Ambulans uçakla getirdiler buraya.” biçiminde konuştu.

“Bütün testler yapıldıktan daha sonra inşallah kızım yeterli olacak”

Halil Gök, Türkiye’de tedavi sürecine bir daha başlanıldığını zira Hollanda’daki son raporları hastaniçin alamadıklarını, kaybolduğunun söz edildiğini aktardı.

“Bütün testler yapıldıktan daha sonra inşallah kızım âlâ olacak.” temennisinde bulunan Gök, “Ben Türkiye’nin sıhhat sistemini her vakit övüyordum. yıllardır söylüyordum. Bana karşı gelenler de oluyordu. Bir tek biz Türkler değil, dünyanın her yerinden buraya beşerler geliyor tedavi için. Türkiye dünyada şu an bir numara.” tabirlerini kullandı.

Gök, Türk devletine ve milletine güvendiğini vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya teşekkürlerini sundu.

KAYNAK: AA