“Hizmetçi” Stephanie Land’i yoksulluktan kurtardı. Hala para konusunda endişeleniyor

Vefa

Global Mod
Global Mod
Yıllardır pek bir şeye sahip olmadığınızı yazdığınız bir hikayeden kazandığınız parayla ne yaparsınız?

Evleri temizleyen bekar bir anne olan Stephanie Land, bu sorunun olası cevaplarının tozunu alıp cilaladı ve bunları anı kitabı Maid’de kaydetti. 7 Kasım’da çıkacak yeni kitabı Class, Maid’in kaldığı yerden devam ediyor ve öğrenci kredisi borcunun içindeyken kendisini ve kızını geçindirmek için yemek pullarını kullanma mücadelesini anlatıyor.

Maid, 2019’da sürpriz bir şekilde en çok satanlar listesinde yer aldığında ve ardından 2021’de Netflix’in hit dizisi haline geldiğinde, dünyaya zengin olmuş gibi göründü.

Yerel bir kar amacı gütmeyen kuruluş, 25.000 ila 30.000 ABD Doları arasında bir bağış talep etti. Arkadaşlar kredi istedi, büyük olanlar. Bir hayran onun birinci sınıfta oturduğunu görünce şaşırmış ve pek de onaylamamış görünüyordu.

Yeni yürümeye başlayan bir çocukla evsizler barınağında yaşamaktan çok da uzak olmadığı düşünüldüğünde, yanıt çok cesaret vericiydi. Ama her şeyden çok istediği şey, kendi adına bir evdi; siyah küfü olmayan, oda arkadaşları ya da ne yapacağı belli olmayan ev sahipleri olmayan bir ev.

Bir tane almak kolay değildi.

Bir kitabı sattığınızda, paranızı genellikle en az birkaç yıl içinde dört ayrı ödeme halinde alırsınız. Komisyoncular yüzde 15’e kadar kesinti alıyor ve vergiler için bir kenara para ayırmanız gerekiyor.

45 yaşındaki Bayan Land, 2016 yılında ilk kitap ödemesini aldığında yaklaşık 50.000 dolar öğrenci kredisi vardı. Ayrıca yaklaşık 16.000 dolarlık kredi kartı borcu vardı ve bunu hemen ödedi.

İki çocuğunun devlet destekli sağlık sigortası vardı, ancak defter kazançları onları hak sahibi olamıyor, bu yüzden yeni bir sigorta yaptırmak zorunda kaldı ve bir noktada ailesine yılda 30.000 dolardan fazlaya mal oldu. Çok kullanılmış bir Subaru’ya 7.000 dolar harcadı.

“Yıllardır bunu telafi etmek için geçimimi sağlayamadım” dedi. “Ve buna zihinsel sağlığımız ve fiziksel sağlığımız da dahildir.”

Yani peşinat parası kısıtlıydı. Bayan Land, 2019 yılında ABD Gaziler İşleri Bakanlığı aracılığıyla engellilik ödemesi almaya hak kazanan bir gazi ile evlendi, ancak öğrenci kredilerindeki iki geç ödeme nedeniyle VA ev kredisi almaya uygun değildi. 2020’nin başlarında Missoula, Montana’dan Raleigh, NC’ye taşınmaya çalıştılar ve yaklaşık 350.000 dolarlık bir ipotek arıyorlardı.

Ancak kitap sözleşmesi ve buna bağlı olarak gelecekteki ödemelerin vaadi, onun bir sözleşmeye hak kazanması için yeterli değildi. “Onlara bir işim olduğunu kanıtlayamadım” dedi.

O da pek inanmadı. Kitap endüstrisinin yayıncının bitmiş bir taslağı reddetmesine izin veren standart sözleşme maddesi göz önüne alındığında, “Kitap avansı bir tür tuhaf kredi gibi geldi” dedi. “Korkunçtu.”

Netflix anlaşması bile zenginliğin garantisi değil. Bayan Land’in kitabı gibi bir uyarlamayla, genellikle acenteniz hakları satar satmaz peşin olarak küçük bir miktar alıyorsunuz – bu, kitabın çıkmasından ve en çok satanlar arasına girmesinden birkaç ay sonra gerçekleşti – ve çok daha fazlası ancak kameralar açıldıktan sonra gerçekleşti. . Ancak dizi hiç yapılmazsa, genellikle paranız biter ve Bayan Land bir ev almaya çalıştığında üretim henüz başlamamıştı.

Uzun vadeli garantili bir gelir kaynağı da ipotek almaya hak kazanmada yardımcı olabilirdi. Pek çok kurgu dışı yazar gibi Bayan Land de konuşmaya başladı. Onun itibarına sahip bir yazar, aracılık ücretleri, vergiler ve kâr amacı gütmeyen müşterilere yönelik indirimler veya bedava hediyeler hariç, bir konuşma için yaklaşık 15.000 ila 20.000 ABD Doları arasında ücret alabilmelidir.

Ama bu da riskli. Rezervasyonlar ara sıra olabiliyor ve gelirleri salgının ilk aylarında düştü. Konuşmacıların raf ömrü, kitaplarının geçerliliğini kaybetmeden ve konu bayatlamadan önce yalnızca birkaç yıl olabilir.

Ne yazık ki yoksulluk konusu her zaman günceldir. Ancak Bayan Land yaşanmış deneyimlerden ne kadar uzaklaşırsa, bir sahtekar gibi göründüğünden o kadar endişeleniyor. “İş güvenliğiyle ilgili hala birçok sorunum var” dedi. “İşim insanların beni ilginç bulmasına bağlı ve insanların benim özgün olmadığımı düşünmelerinden endişeleniyorum.”

Bayan Land bu ayın başlarında kitabını okuyan Delaware Üniversitesi birinci sınıf öğrencilerinden oluşan bir dinleyici kitlesine yaptığı konuşmada buna dair hiçbir kanıt yoktu. Sondaki sorular muhteşemdi. Kalabalığın kahkahalarına neden olan kadın, “Bana sanki beyazmışım gibi sorular soruyorsunuz” dedi.

Eylül ayında, topluluğundaki bir düzine düşük gelirli ailenin bir haftalık kamp ücretini ödemiş olmasına rağmen, kar amacı gütmeyen kuruluşa 30.000 dolarlık bir çek yazmayı cesur bir istekle yazmayı kibarca reddetti. Zamanla maddi ihtiyaçları için kendisine gelen arkadaşları 15.000 dolar kredi aldı ve o da hepsini affetti. Eğer birinci sınıfta oturuyorsa, bunun nedeni neredeyse her zaman onun biletini müşterilerin ödemesidir.

Peki ya bu ev? Sonunda Missoula’da mucizeler yaratan bir ipotek komisyoncusu onun için bir anlaşma yaptığında bunu başardı. Peşinat o kadar düşüktü ki ipotek sigortası gerekiyordu. Tüm bunları finanse etmek için önümüzdeki yıllarda çok seyahat edecek. (Bayan Land, ikinci kitap anlaşmasının şartları hakkında yorum yapmayı reddetti.)

Evin içinde Hizmetçi’de temizleyip anlattığı lüks evlere benzeyen pek bir şey yok. Jakuzi, fritöz ya da süslü tuzlar ve çeşitli acı soslarla dolu tembel Susan yok.

Bunun yerine yaklaşık 45 ev bitkisi ve reçel kavanozları ve gökkuşağı renginde Fiestaware tabaklarıyla dolu bir mutfak var. Orada ayrıca her yerde salyaları akan ve o kadar çok tüy döken, bazen günde iki kez süpürmek zorunda kalan üç köpek yaşıyor. Bayan Land ve kocası temiz; Hala ortalıkta dolaşırken, elleri ve dizleri üzerinde duracak birini işe almaya kendini ikna edemiyor. Otellerde kaldığında, telefona bir teşekkür notuyla birlikte gecelik 20 dolar bırakıyor.

Çocuklarınızın diledikleri gibi dekore ettikleri kendilerine ait odaları vardır.

“Bir temizlikçi olarak özellikle çocuk odalarıyla ilgileniyordum” dedi. Giysileri için yerleri vardı. Yeni, Şerefiye olmayan kıyafetleri vardı ve çok sayıda vardı.

“Çocuklarım için istediğim buydu” dedi. “Diğer her şey sadece bir bonus.”