Gençlerden oluşan bu ekip, yetişkinlerin vergi beyanında bulunmasına yardımcı oluyor

Vefa

Global Mod
Global Mod
Cumartesi günleri, Rancho Cucamonga Lisesi'nin kapalı-açık kampüsü bir topluluk karnavalına benzeyebilir.

Geçen hafta sabah saat 7.30'da, spandeks kaplı Renkli Muhafız bayrak taşıyıcılarından oluşan ekipler, mevcut herhangi bir beton parçası üzerinde yarışmak için ısındılar. Siyahların kültürel kutlaması için hazırlıklar başladı.

Ve daha alt düzeyde, AP'li Çinli öğrenciler için Üniversite Nakit Toplantısı ve çalışma oturumuna ev sahipliği yapan bir sınıfta, bir grup genç, ücretsiz kliniklerini duyan herkes için vergi beyannamelerini doldurdu.

Bir ailenin üç kuşağı, dördüncü kuşaktan (büyük büyükannelerinden) kliniği duyduktan sonra geldi. Yanlarında yeni bir akraba getirdiler: iki aylık bir bebek. Örümcek Adam kostümü giyen bir çocuk, büyükanne ve büyükbabasından yardım alırken Örümcek Adam videolarını izledi. Biri Harley tutkunu, diğeri lüks bir elektrikli bisikletle gelen iki emekli de kayıt yaptırdı.

Herkesin lise öğrencilerine vergilerini hazırlama konusunda güvenmesi, Gönüllü Gelir Vergisi Yardımı anlamına gelen VITA adı verilen az bilinen bir hizmet sayesinde mümkündür. Bu, insanları yıllık görevlerde komşularına yardım etmeleri konusunda eğiten bir İç Gelir Hizmeti programıdır.

Katılmak için öğrencilerin Gelir Vergisi 101 müfredatının bir formunu tamamlamaları ve ardından Form 6744'ten alınan testleri tamamlamaları gerekir. (IRS'nin neredeyse her şey için bir formu veya yayını vardır.)

Herkesin okul olarak adlandırdığı Rancho'da öğrenciler, orada 22 yıldır muhasebe dersi veren Chris Van Duin'in vesayeti altında çalışıyorlar. Her Ocak ayında cumartesi günleri gün doğumundan hemen sonra öğrencilerine kahvaltılık burrito servis etmek için ortaya çıkıyor.

Orada olduğum gün yumuşak caz çalıyordu. Masasındaki ekranlardan birinde kliniğin müşterileri hakkındaki bilgiler görüntülenirken, diğerinde Manchester United-Fulham futbol maçının sesi kapatılmıştı. Hastane müşterilerinin özel numarası olduğundan cep telefonu ara sıra çalıyordu.

Öğrenciler akın akın geldi. 17 yaşındaki Calob Chavez yatırım bankacısı olmak istiyor. 17 yaşındaki Destiny Linda, bir gün işletme alanında doktora yapmayı umuyor. Birçoğu artık vergilerini zamanında ödediklerinden ve tüm kesintileri aldıklarından emin olmak için ebeveynlerinin omuzlarının üzerinden bakıyor.

Herhangi bir cumartesi günü kimin geleceğini tahmin etmenin bir yolu yoktur. Bir kimlik hırsızlığı kurbanı, vergi beyanında bulunmak için özel bir PIN kullanmaya çalıştı. Yedi yıldır ilk kez vergilerini bir başkası ödedi. Önünde yedi düzgün kağıt yığınıyla oturuyordu. 10.000 dolardan fazla borcu varmış gibi görünüyordu.

İlk muhasebe dersini bir yıl önce alan ve şu anda Bay Van Duin'in öğretim asistanı olan 16 yaşındaki Nicholas Rosales, “Bunu en büyük düşmanıma dilemem” dedi.

Her vergi beyannamesi bir hikaye anlatır. Nerede yaşıyorsun Ne yapıyorsun? Bu ne tür bir gelir getiriyor? Kimi eğitiyor, barındırıyor ve yardım ediyorsunuz – ve nasıl?

Bırakın Rancho öğrencilerinin geçen yıl aldıkları 250 kadarını bir yana, tek bir geri dönüş okumak bile kişisel finans alanında bir tür nesne dersidir. Rakamların arkasındaki kişiye doğru soruları sorarsanız dünyanın nasıl çalıştığı ve dünyada nasıl gezineceğiniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Öğrencilerle ilk tanıştığımda ertesi gün birinin geleceği konusunda kafaları karışmıştı. 2023'te beş işi vardı. Nicholas, “İnsanlar bu kadar çok insanı nasıl bir araya getiriyor?” diye sordu.

Cumartesi sabahı 27 yaşındaki Abigail Jimenez kendini tanıttı ve açıkladı. Yeni yıla kuaför malzemeleri şube müdürü olarak başladı. Yarı zamanlı bir resepsiyonist olarak kısa bir süre çalıştıktan sonra, kuaför dükkanındaki bir rakip ona iş teklif etti ve o da gemiden atladı.

Daha sonra kariyer değişikliği yapmaya karar verdi. Aynı sıralarda o ve erkek arkadaşı taşındı ve bir leasing şirketinde yeni bir işe girdi. Mesleki ilgisi sonunda rakamlara kaydığında, çalışanlarınınkiler de dahil olmak üzere vergi beyannamelerinin yılın sonlarına kadar verilmemesine rağmen bir muhasebe firmasında iş buldu.

Paranın mümkün olduğu kadar çabuk geri alınmasını istiyordu, bu yüzden kliniğe geldi.

Sabah 10'a gelindiğinde o kadar çok müşteri vardı ki onlara yardım edecek öğrenci kalmamıştı. Gruplar bilgisayar ekranlarının etrafında toplandılar ve temel bilgileri bir yazılım programı olan TaxSlayer'a girdiler. Yedi geri dönüş alan adam hâlâ oradaydı, ara sıra telefon etmek için odaya giriyordu.

Yorum yapmak ister misiniz? “Hoooooooo” dedi, başka bir şey söylemeyi reddetmeden önce başını geriye eğerek.

Çalışmalar her cumartesi saat 12.00'de sona ermektedir. Öğrenciler cumartesi telaşında tamamlamadıkları ödevlerini sınıfta tamamlıyorlar.

Bu yıl Nicholas ilk kez kendi vergilerini kendisi ödedi. “Taco Bell'de çalışıyorum” dedi. “8 dolar geri ödeme aldım. Bu, daha fazla şeker almak için kullanabileceğim 8 dolar.”

Ancak ne arayacağınızı biliyorsanız bu geri ödemeler zamanla daha da büyüyebilir. Destiny, “Bu bilgiye sahip olmayan insanlar var” dedi. “Birçok fırsatı kaçırıyorsun.”