Fatih Arda İpçioğlu, olimpiyat gerilimini Palandöken’de attı

Semedov

New member
2018 Olimpiyatlarına katılarak kayakla atlatma branşında olimpiyatlarda Türkiye ismine yarışan birinci sportmen olan Fatih Arda İpcioğlu, Pekinde düzenlenen 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın akabinde 15 Şubat günü uçakla Erzurum’a geldi. Pekinde kayakla atlama büyük zirve 1’inci cinsinde 124 metrelik atlayış ve 109,5 puanla olimpiyat 40’ıncısı olan İpcioğlu, bir süre konutunda dinlendikten daha sonra ’ilk göz ağrım’ dediği Palandöken’de kayak yapmaya başladı. Atlamada olduğu üzere kayakta da pistin tozunu atan Arda İpcioğlu, “İlk kayak materyalim hiç unutmam el üretimi, demirdendi. Babam yapmıştı. Çok eski bir kızak gereci. Onla birlikte ardımda görmüş olduğunuz pistte sıradan bir vakit geçirdim. O da zevkliydi benim için. Büyüyünce bundan 15-16 yıl evvel Palandöken’de ailemle birlikte kayakla kaymaya başladım. Tabi birinci başlangıç kayak kiralama, ondan sonrasında kendi şahsî kayak kadrolarımı alma imkanı buldum. Sevdim bu sporu. Hele ki havanın bu biçimde hoş olduğu günlerde harika bir aktivite oluyor. Kızakla başlayan spor ömrüm artık profesyonelleşerek kayakla atlamaya kadar geldi. Olimpiyatta ülkemi iki sefer temsil etmenin haklı gururunu yaşıyorum diye konuştu.

“OLİMPİYATTA HOŞ BİR DÖNEM GEÇİRDİK”

En güzellerin gittiği olimpiyattaki maksatlarının elemeleri geçmek olduğunu tabir eden Arda İpcioğlu, “Olimpiyatlarda hoş bir dönem geçiriyorduk. Bizim oraya gitmede birinci gayemiz elemeleri geçmekti. Zira en güzeller geliyor ve son noktası olimpiyat. Birinci rampada elemeleri geçmeyi başardık. Birinci tıpta birinci 30 bekliyorduk. Maksadımız yüksekti lakin tabi hangi durumda olduğumuzu düzgün biliyorduk. Bunu yalnızca denemek için gerçekleştirecektik. Elimden geleni yaptım. Berbat bir atlayış değildi. Küçük rampada kıl hissesi kaçan bir birinci 30’du. Nitekim tatmin edici metreye ulaştım. Artık önümüzde büsbütün uçuş rampaları var. 150 ve 200 metre üzeri atlanabilen rampalar. Şu an ki gayemizde 150- 200 metreden uzaktan uçabilmek” dedi.

“SPORUN İÇİNDE KALMAK İSTİYORUM”

Kayakla atlama sporuna küçük yaşta başladıklarını ve şu anda yeni sportmenlerin Erzurum’daki rampalardan atladığını tabir eden İpcioğlu, şöyleki konuştu:

“Kayakla atlama sporuna ilgi her geçen gün artıyor. Bunda benim de Olimpiyatta aldığım muvaffakiyetlerin tesiri var tatbikî. Ayrıyeten bu spor kolunda epey gelişmeler var. Birinci atlayışta hocaların ne söylemiş olduğine odaklanıyorsun. Büsbütün tekniğe odaklısın. Küçük bir heyecan şayet olmazsa olmaz spor ortasında. bu biçimde bir başlangıç ben de hissettim. Zira olağan kayaktan fazlaca farklı bir spor kayakta atlamak fakat vakit içinde emek vererek başarını ve ilerlemenin de kaydedildiği bir branş. Ben şu an sporculuk mesleğimi sürdürüyorum. İmkanlar el verdiği sürece devam ettirmeyi düşünüyorum. bununla birlikte yüksek lisans öğrencisiyim. Sporun ortasında kalmak tatbikî istiyorum. Deneyimlerimi gelecek jenerasyonlara aktarmak isterim. Zira ben bu sporun tabanını de gördüm en üstünü de. Biroldukça deneyimim var. Olağan ki gelecek jenerasyona ve kayakla atlama Türkiye kış sporlarına nasıl yardım etmemiz gerekiyorsa her türlü misyona hazırız.”

Kendine vakit ayıracak vakit bulamadığından dolayı evliliği şu sıralar hiç düşünmediğini kelamlarına ekleyen İpcioğlu, öbür bir insanı hayatına alıp onu bu biçimde ağır bir müsabakalar maratonuna sokmak istemediğini söylemiş oldu.