Fatih Altaylı’dan skandal kelamlar: Gülşen’le başörtülü kızlar içinde hiç bir farkı yok

baboli

Global Mod
Global Mod
Fatih Altaylı’dan skandal kelamlar: Gülşen’le başörtülü kızlar içinde hiç bir farkı yok
Habertürk muharriri Fatih Altaylı, müzikçi Gülşen’in tartışılan sahne kıyafetleriyle gündeme gelmesi ve geri atmamasını, geçmişte siyasi baskılarla üniversitelere alınmayan, sokaklarda hak uğraşı vererek zulme uğrayan başörtülü insanların uğraşını bir tuttu:

“Baskılara karşı başörtüsünü çıkarmayan bayanla, Gülşen Çolakoğlu içinde hiç bir fark yok. Baskıya karşı azimli direnişini ve zorla dayatılan geçersiz bir muhafazakarlığa karşı baş eğmezliğini takdir ediyorum.”

GÜLŞEN’İ SAVUNMAK İSTERKEN BAŞÖRTÜ GAYRETİNİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Daha evvelki yazılarında, Gülşen’in sahnede giydiği kıyafetler ötürüsıyla eleştirilmesine karşı çıkan Altaylı, Gülşen Çolakoğlu’nun son sahnesinde LGBT bayrağı açıp “En temiz yerlerimiz. Bırakın annelerimizin göğüsleri açık kalsın” demesi daha sonrası, kendisinin de tenkitlerin gayesi olduğunu söylemiş oldu.

Kendisini bugün kaleme aldığı köşe yazısında savunan Altaylı, “Ben kimsenin giysisini savunmuyorum. Zira haddim değil. Benim söylemiş olduğim ‘Kimsenin giysisine, kuşamına karışma hakkımız yok.’ Yarın başıörtülü kızları, bayanları savunmak zorunda kalsak eşimize kızımıza türban giydirmemiz mi gerekecek? Ben yalnızca bayanların giysi kuşamına karışmaya hakkımız olmadığını, her insanın özgürce istediği üzere gibir dahabileceğini, hele hele sahnede ne giyeceğinin apayrı bir husus olduğun söylüyorum. Gülşen Çolakoğlu o kıyafetleri sokakta giymiyor. Kendisini dinlemek ve izlemek için gelenlerin olduğu konserlerde giyiyor. Gülşen’in sesini ya da kıyafetlerini beğenmeyen gitmez oraya. Tahlil bu kadar sıradan. Ben hanımın vücudu üzerinden eleştirilmesini ve kalıplara sokulmak istenmesini eleştiriyorum. Gülşen Çolakoğlu’nu takdir etmemin sebebi ise hayli farklı. Baskıya karşı azimli direnişini ve zorla dayatılan uydurma bir muhafazakarlığa karşı baş eğmezliğini takdir ediyorum. Baskılara karşı başörtüsünü çıkarmayan bayanla, Gülşen Çolakoğlu içinde hiç bir fark yoktur” ifadelerini kullandı.

TEPKİ ÇEKEN YAZILAR

Daha evvelki yazılarıyla da daima algı peşinde koşan ve her seferinde yalanlanan Altaylı, başörtü ve Gülşen kıyaslamasıyla da reaksiyon çekti.

BİR SKANDAL AÇIKLAMA DA ÜSTÜN DÖKMEN’DEN

Prof. Dr. Üstün Dökmen, Armağan Çağlayan’ın YouTube kanalında skandal bir açıklama yaptı. Dökmen, başörtülü bayanların psikolog, psikiyatr ve rehber öğretmen olmamaları gerektiğini savundu. Dökmen, başörtülü öğretmenlerin başka branşlarda da öğretmenlik yapabilmelerine, “Milli Eğitim müsaade verdiği için” bir şey söylemek istemediğini, başörtülü hukukçular hakkında ise kendi alanı olmadığı için yorum yapmayacağını söz etti.

KAYNAK: HABER7