FAFSA Değişiklikleri Üniversitedeki Birden Fazla Aile Üyesini Nasıl Etkiliyor?

Vefa

Global Mod
Global Mod
Uzun yıllar boyunca mali yardımın tek bir ilkesi yeterince adil görünüyordu: Eğer aynı anda üniversitede iki veya daha fazla aile üyeniz varsa, yardım formülü karşılayabileceğiniz parayı okula giden öğrenci sayısına bölmenize olanak tanıyordu.

Ancak 1 Ocak'ta yeni bir federal yasa yürürlüğe girdi ve formül değişti. Diyelim ki iki ya da daha fazla kardeşi aynı anda okuyan bir milyon aile, yılda binlerce dolar daha fazla para ödeyebilir.

Üniversiteler artık bir seçimle karşı karşıya: Ya açıklarını kendi paralarıyla kapatacaklar, ya da şanslarını deneyip ailelerin daha fazla kredi almasını umacaklar ya da ödemenin başka bir yolunu bulacaklar. Hangisini seçecekler? Keşke daha fazlası bize söyleseydi.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, irili ufaklı, kamu ve özel, büyük ve çok büyük olmayan vakıflar olmak üzere 20 kolej ve üniversite web sitesini inceledim. Üniversitede birden fazla üyeye sahip aileler için işlerin nasıl değişeceği (ya da değişmeyeceği) konusunda yalnızca altı kişi netti.

Diğer altı web sitesi de olgusal hatalar içeriyordu (biri doğrudan “Üniversitenin Maliyetine Netlik Getirmek” yazan bir pankartın altındaydı) ya da o kadar bariz olan güncelliğini kaybetmiş bilgiler içeriyordu ki, bunu sadece bir dakikalık okumadan sonra fark ettim.

Savunmalarına göre bu, mali yardım yöneticisi olmak için gerçekten berbat bir yıl.

Bu yeni federal yardım formülü, “Federal Öğrenci Yardımı için Ücretsiz Başvuru” anlamına gelen korkunç FAFSA formunun yenilenmesinin bir parçasıdır. 30 Ocak'ta Eğitim Bakanlığı, okulların en erken Mart ayı başına kadar FAFSA'dan veri alamayacaklarına dair sürpriz bir duyuru yayınladı.

Bu, pek çok sosyal yardım dairesinin o zamana kadar kabul edilen öğrenciler için somut fiyat tekliflerini hesaplayamayacağı anlamına geliyor. Ve nihai bir fiyat olmadan birçok öğrenci adayının okula karar vermesi imkansızdır. Geri dönen öğrenciler de gecikmiş ve hoş olmayan sürprizlerle karşılaşabilirler.

Öncelikle ne olduğu ve neden olduğu hakkında kısa bir bilgi verelim.

Federal mali yardım almak için FAFSA'ya başvurarak uygun olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Bu yılki formül değişikliği birçok aileye güzel haberler getiriyor. Bir değişiklik, çok daha fazla kişinin düşük gelirli aileler için tam veya kısmi Pell Hibesine (şu anda yıllık 7.395 ABD Doları) hak kazanmasına olanak tanıyacak.

Eğitim Bakanlığı, daha önce Pell bursu alamayan 610.000 öğrencinin bundan yararlanacağını tahmin ediyor. Ve aksi takdirde maksimum finansmana hak kazanamayacak olan 1,5 milyon öğrenci de bu fondan yararlanabilecek.

Bu fantastik. Wellesley College'da ekonomi profesörü ve üniversite fiyatlandırmasının karmaşıklığı hakkında bir kitap olan “A Problem of Fit” kitabının yazarı Phillip Levine, “Kaybedenlerden çok kazananlar olacak” dedi.

Ancak değişiklikleri içeren yasa, federal yasa koyucuların başka yerlerdeki kesintiler yoluyla maliyetin mümkün olduğu kadar fazlasını karşılama ihtiyacı duydukları bir yasa olduğundan, gerçekten de kaybedenlerin olması kaçınılmazdı. İşte bu noktada birden fazla kişinin eğitim aldığı aileler devreye giriyor.

Bir ailenin aynı anda üniversiteye giden iki çocuğu olduğunu ve FAFSA ve formülü tarafından belirlenen rakama göre yılda toplam 25.000 ABD Doları ödeyebilecek durumda olduğunu varsayalım. Geçen yıl, bir ailenin çocuk başına 12.500 dolar ödeyebileceği varsayılarak bu miktar ikiye bölündü. Artık yarıya inmedi, bu da teorik olarak o ailenin yıllık maliyetini iki katına çıkarabilir.

Peki bu neden sadece teorik?

Burada üniversitenizi bir şirket olarak görmeniz faydalı olacaktır. Kişi başına ortalama yıllık ciro elde etmek için belirli sayıda müşteri gerekir. Müşteriler öğrenci ise ve bu öğrenciler okuldan ayrılıyorsa bu kötü bir durumdur. Satışlar azalacaktı.

Okulların dayandığı federal formülün aniden birçok ailenin çok daha fazla ödeme yapması gerektiğini söylemesi, okulun otomatik olarak ailenize daha yüksek faturalar yükleyeceği anlamına gelmez. Sadece fiyatı düşürebilir veya size geri ödemeniz gerekmeyen daha fazla burs verebilir.

Portland, Oregon'da bir mali planlamacı olan ve “Üniversite İçin Nasıl Ödeme Yapılır” kitabının yazarı Ann Garcia, “FAFSA ne yaparsa yapsın, üniversiteler kayıt riskini almadan maliyetleri artıramazlar” dedi.

Tipik bir yılda, gelecek yıl ödeyeceğiniz fiyatı tahmin etmek için bir üniversitenin net fiyat hesaplayıcısına (okulların yasa gereği web sitelerinde yayınlaması gereken bir maliyet tahmin aracı) güvenebilirsiniz. Ancak FAFSA değişikliklerini çevreleyen belirsizlikler göz önüne alındığında bunların doğru olma olasılığı şu anda daha düşük.

Bu nedenle, bu yıl birden fazla aile üyesiyle birlikte üniversitede ne kadar destek alacağınız konusunda endişeleniyorsanız, okula planlarını sormak en iyisidir. Bilgisayarını güncelledi mi? Üniversitede iki veya daha fazla üyesi olan ailelerin ne kadar ödemek zorunda kalacağını belirlerken yeni FAFSA formülünü takip ediyor mu? Değilse, ailelerin doldurması gereken bir boşluk mu kalıyor?

Daha fazla zaman istemenin de zararı olmaz. Newark'taki bir üniversite erişim programı olan NJ LEEP'in genel müdürü Matthew Feinstein, halihazırda aileleri mali yardım veya burslarla ilgili herhangi bir son tarihin uzatılmasını talep etmeye teşvik ediyor. Danışmanlık ve mentorluk şirketi We Go to College'ın kurucusu Danny Tejada'nın çevrimiçi bir e-tablosuna göre, en az 10 okul karar verme süresini 1 Mayıs'tan 1 Haziran'a kadar uzattı.

Bir okul gelecek yıl için fiyatını açıkladığında, fiyatın beklediğinizden farklı ve karşılayabileceğinizden fazla olması durumunda daha fazla soru sorun.

Michigan Eyaleti Mali Yardım Ofisi genel müdürü Keith Williams, bir e-postada şunları söyledi: “Her zaman olduğu gibi ekibimiz, hafifletici nedenleri olan öğrenciler ve aileler için vaka bazında profesyonel değerlendirme sağlamaya hazırdır.”

Sayın Williams'ın teklifiyle ilgili birkaç nokta: Öncelikle insanlar büyük devlet üniversitelerinde de yardım etmek istiyor. Onları kullan. Onu ara. Yapabiliyorsanız, onları meçhul finansal bilgilerinizle yalnız bırakmak yerine onlarla şahsen konuşmak için uğrayın. Ayrıca sabırlı ve kibar olun; Bu onun tüm kariyerinin en stresli dönemi olabilir.

İkincisi, “mesleki muhakeme”, daha fazla para istediğinizde veya yardım için başka ayarlamalar yapılması gerekli veya mümkün olduğunda ortaya çıkan sürecin kodudur. Ve eğer sözde hibe mektubundaki fiyat size çok yüksek geliyorsa mutlaka sorun.

“Daha Fazla Üniversite Mali Yardımına Nasıl Başvurulur” kitabının yazarı Mark Kantrowitz, başvurunuzun koşullardaki mümkün olduğunca çok değişikliğe odaklanması halinde en etkili olacağını söyledi. Son zamanlarda geliriniz azaldı mı? Ne kadar ve ne zamandan itibaren söyle. Yaşlanan bir ebeveynin bakımı için para mı ödüyorsunuz? Listele.

Profesör Levine, Brookings Enstitüsü için Jill Desjean'la birlikte yazdığı ve herkesin kullanabileceği bir yardımcı projeksiyon tahmincisi içeren bir makalede, birden fazla üniversite üyesi olan birçok orta gelirli aile için korkutucu sonuçlar olasılığına işaret ediyor. Beş haneli aralıkta yıllık negatif dalgalanmalar mümkündür.

Ama onun çalışmalarına baktığınızda bunun sadece bir yardım olduğunu unutmayın. Yetki. Belirli bir okulun gerçekte ne yapacağı tamamen farklı bir konudur.

Profesör Levine, “Sonbaharın sonlarına doğru konuştuğum insanlar hâlâ tam olarak ne yapacakları hakkında konuşuyorlardı” dedi. “Çok fazla iletişim olmamasının nedeni, bu cevapların hiçbirinin kesin olarak belirlenmemiş olmasıdır.”