Emine Erdoğan: Bağcılar Belediyesi’nin tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum

baboli

Global Mod
Global Mod
Emine Erdoğan: Bağcılar Belediyesi’nin tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum
Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği 2. Manisiz Dünya Dostu Şenliği, Emine Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleşti. ömrün her alanında engellileri bedel üreten, bağımsız beşerler olarak daha fazla görmeyi ümit ettiğini söyleyen Erdoğan, “Bu vesileyle Avrupa’nın en kapsamlı engelli eğitim merkezlerinden bir adedini inşa eden Bağcılar Belediyesi’ni bir kere daha tebrik ediyor, tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum” dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü aktiflikleri kapsamında bugün Bağcılar Belediyesi tarafınca 2. Manisiz Dünya Dostu Şenliği düzenlendi. Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’nda gerçekleşen programa; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da konuk oldu. Engellilerden oluşan Diyarbakır Halk Oyunları Takımı, Erdoğan’ı folklor gösterisiyle karşıladı.

“EN BÜYÜK PÜRÜZ ÖNYARGILARDIR”

Tanıtım sinemasının yayınlanmasının akabinde programda konuşan Erdoğan, “Bağcılar Belediyesi’nin düzenlediği ikinci manisiz dünya dostu şenliğinde bulunmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. kuvvetli toplumlar, bütün vatandaşlarına potansiyellerini gerçekleştirecekleri şartları sağlayabilen toplumlardır. Tüm vatandaşlarını toplumsal hayata katamayan bir toplum ise engellidir. Toplumsal engellerimizi ortadan kaldırmak evvel eksikliklerimizi fark etmek ve akabinde gidermek için el birliği ile çalışarak mümkün olabilir. Bugün artık ülkemizde engelli bireylerin önündeki en büyük mahzur ön yargılardır. Ön yargıların oluşturduğu bariyerleri lakin birlik olarak ve muvaffakiyet örneklerini arttırarak aşabiliriz. Milletlerarası başarılarına şahit olduğumuz sportmen ve sanatkarlarımız gençlerin gereksinim duyduğu rol modeller ve ülkemizin gurur kaynaklarıdır. Bunun bir örneği olarak yakın vakitte ampute futbol ekibimiz mahzurları aşarak dünya şampiyonu oldu. Ve ön yargıları yıkacak kıymetli bir adım attı. Geleceğe dair kuran engelli gençlerimize kâfi uğraşla her şey mümkün olabileceğini bu vesileyle gösterdiler” dedi.

“BU USUL PROGRAMLARIN VARLIĞI ÇOK ÖNEMLİ”

Engellilerin toplumsal yaşama tam iştiraklerini sağlamak, fırsat eşitliğinden yararlanan haklarını kullanabilen bireyler olmalarına imkân tanımak hedefiyle ülkemizde son 20 yılda hayli kıymetli adımlar atıldığına dikkat çeken Erdoğan şunları söylemiş oldu:

“Bütün kentlerimizi manisiz hale getirmek hükümetimizin öncelikli maksatları içinde yer almaktadır. Manilere erişebilirlik unsurlarıyla tasarlanmış yerlerle ve teknolojiyle daima birlikte aşacağız. İş yerlerinde, sokakta, kamuda ve özel kesimde engelli bireylerimizi kıymet üreten, bağımsız beşerler olarak daha fazla görmeyi ümit ediyorum. Bu vesileyle Avrupa’nın en kapsamlı engelli eğitim merkezlerinden bir adedini inşa eden Bağcılar Belediyesi’ne bir kere daha tebrik ediyor, tüm belediyelerimize örnek olmasını diliyorum. Her birey ile bağ kurabilen, pürüze değil şahsa odaklanan bir toplumsal vicdanın yaygınlaştırmayı amaçlayan bu usul programların varlığı hayli lakin epey değerli. Başta Bağcılar Belediyemiz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

ENGELLİLER VE AİLELERİ EN ÖNDE FERTLER HALİNE GELDİ

Engellilerin hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini söyleyen Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir ise “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın engellilerle ilgili yapmış olduğu çalışmalar hem belediyemizin hem hükümetimizin çalışmalarıyla engellilerimiz ve aileleri en önde olan fertler haline geldi. Engelliler sarayımız sizlerin de iştirakiyle 2011 yılında hizmete açılmıştı. 11 yıllık süreç içerisinde epey büyük adımlara vesile oldu. Burada engelli bireylerimizin yalnızca hayata iştiraki değil bununla birlikte hayatta öncü bireyle olması ismine büyük hizmetler yapıldı. Var olan çalışmalarımızın niteliğini daha da ilerilere götürme çabası içerisindeyiz. Ülkemizde engelli ailelerimizle ve engelli bireylerimizle birlikte inşallah daha da ileriye, daha da âlâ noktalara gelinmesine, burada yapılan süreçler vesile olacak” diye konuştu. Konuşmanın akabinde Özdemir, Erdoğan’a özel bir tablo armağan etti.

BAŞARILI KURSİYERLER VE ATLETLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Programda “Engelsiz Üniversite” projesinde başarılı olan kursiyerlere sertifikaları takdim edildi. Öte yandan şenlik kapsamında; boccia, tekerlekli sandalye basketbolu, okçuluk, steam, bilek güreşi, akıl ve strateji oyunları olmak üzere toplam 6 branşta düzenlenen karşılaşmalarda şampiyon olanlara madalyaları verildi. çabucak sonrasında atölyeleri gezen Erdoğan, kursiyerlerin çalışmalarını yerinde izledi ve onları tebrik etti.

Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı’ndaki ‘Herkes Hayat Doludur’ isimli fotoğraf stant alanını da gezen Erdoğan, aktifliğin sonunda hatıra fotoğraf çekildi.