Düzmece tabip Ayşe Özkiraz’ın WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı

baboli

Global Mod
Global Mod
Düzmece tabip Ayşe Özkiraz’ın WhatsApp yazışmaları ortaya çıktı
Türkiye’nin konuştuğu düzmece tabibin ses kaydı ve yazışmaları ortaya çıktı. Özel bir üniversitenin sıhhat kısmı öğrencilerinin yer aldığı WhatsApp kümesine ses kaydı atan Ayşe Özkiraz (20), girdiği ameliyatlar ile ilgili bilgi aktarıyor. “Tıp fakültesinde 24 saatlik bir ameliyat bile vardı” diyen Özkiraz’ın verdiği ayrıntıları yorumlayan Prof. Dr. Yeşim Erbil, “Doktor üzere bir terminolojiye hakim olmayınca kolay anlaşılmayan tabirler kullanmış” dedi. Geçersiz hekimin tıpkı kümeye, “hal bu türlü olunca 70’inci hastama bakıyorum, bayılacağım” yazdığı da ortaya çıktı.

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan, düzmece diploma ile nazaranv yaptığı anlaşılınca tutuklanan Ayşe Özkiraz’ın , özel bir üniversitenin sıhhat kısmının Whatsapp kümesinde girdiği ameliyatlar ile ilgili bilgi aktardığı ses kayıtları ortaya çıktı. Özkiraz yaklaşık 6 ay evvel gönderdiği ses kaydı ve bildirilerde girdiğini öne sürdüğü ameliyatlar ile ilgili bilgi aktarıyor. Prof. Dr. Yeşim Erbil ise Özkiraz’ın anlattıklarını yorumladı.

“EN UZUN AMELİYATIM 7 SAAT SÜRÜYOR”

Özkiraz, sesli iletisinde “En uzun ameliyatım 6 buçuk, 7 saat sürüyor. Mideyi büsbütün kaburgadan açtığımızda 8 saate kadar uzayabiliyor. 8 saatlik ameliyatlar, hadiseler epeyce ender. aslına bakarsan ortopedi hocamız beyin cerrahisi ile girmiştir bu olaya. O yüzden daima sürekli anlatır. Ben tıp fakültesindeyken 24 saatlik bir ameliyat bile vardı. Doğal bu giriyorsun saatlerce olayda olmuyorsun. Belirli müddetlerde orta veriyorsun, kahveni içiyorsun” sözlerini kullanıyor.

“70. HASTAMA BAKIYORUM”

Özkiraz tıpkı kümede 70. hastasına baktığını da belirterek, “hal bu türlü olunca 70. hastama bakıyorum, bayılacağım. Poldeyim (Poliklinik)” sözlerini kullanıyor. Özkiraz’ın annesinin kalp krizi geçirdiğini argüman ederek “Annem kalp krizi geçirdi. Koroner ağır bakımda iki defa arest oldu. Bir tabip olarak uyanması için duaya sığınıyorum. Lütfen dualarınız annemle olsun” iletisini paylaşıyor.

Özkiraz’ın gruptakilerden oburu için fitre istediğini de belirterek, “Arkadaşlar merhaba, aranızda fitresini vermek isteyip birilerini bulamayan varsa bana ulaşabilir mi?” formundaki iletisi dikkat çekiyor.

“TERMİNOLOJİYE HAKİM OLMAYINCA ANLAŞILMAYAN TABİRLER KULLANMIŞ”

Sahte hekimin öğrencilere verdiği ayrıntıları yorumlayan genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil, “Çok açık bir söz değil. İletinin sonunda ortopedi ve beyin cerrahı söylemiş olduğine nazaran karın ortasından bir skolyoz ameliyatı olabilir. Bu kardeşimizin öğrenci palavrasıyla hastane içerisinde dolandığı aşikâr. Kliniklerin içerisinde de öğrenciler fazlaca olur. Öğrenciler ameliyatı izlemeye de girerler. Anlattıklarından o biçimde dolandığı aşikâr oluyor. Mide ameliyatı olsa ortopedi ve beyin cerrahı girmez. Lakin 8-10 saat süren ameliyatlar da var. Ortopedi ve beyin cerrahı dediği için muhtemelen skolyoz ameliyatıdır. ‘Kaburgadan ayırdık’ dediği şey ile skolyoz ameliyatını kastediyor olabilir. Ancak hekim üzere bir terminolojiye hakim olmayınca bu biçimde kolay anlaşılmayan tabirler kullanmış. Günümüzde ekstrem durumlar haricinde 24 saat süren ameliyatlar epeyce yoktur. kimi vakit 2-3 grubun bir arada yaptığı ameliyatlar vardır. Kahve içmekten bahsediyor, takım değişikliği sırasında konsantrasyon için olabilir. söylemiş oldukleri dengeli değil zira bir öğrenci bile olsa o terminolojiye büsbütün hakim olması mümkün değil. Biraz bir şeyler okumuş biliyor, o niçinle fark edilmemiştir. Olağanda de bahsetmiş olduğu ameliyatı izlemiştir” biçiminde konuştu.

“UMARIM BİR AN EVVEL TEDAVİ OLUR”

Erbil, “Çok üzüldüm. 20 yaşında gencecik bir kız ve buna inanıyor. Bir hayal dünyası kurmuş kendisine çiçekler gönderiyor, olağan bir ruh hali değil. Umarım bir an evvel tedavi olur tahminen daha sonra tıp fakültesini kazanıp gerçek tabip olur” dedi.

KAYNAK: DHA