Dünya yükseköğretimin nabzı İstanbul’da atıyor

KriptoKamil

New member
Yükseköğretim Şurası (YÖK) Lider Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, YÖK’ün sağladığı imkanlar, aldığı kolaylaştırıcı kararlar ve üniversitelerin uğraşlarıyla Türkiye’nin Kovid-19 sürecinde milletlerarası öğrenci sayısını değerli ölçüde arttıran az sayıdaki ülkelerin başında yer aldığını söylemiş oldu.

Hibrit olarak hayata geçirilen, 150 üniversitenin sanal stant açtığı, 50’den çok panel, seminer ve yuvarlak masa toplantısının düzenleneceği doruğun açılış aktifliği, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun iştirakiyle gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan YÖK Lider Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, 2020’nin başından itibaren bütün dünyayı sarsan Kovid-19 salgını niçiniyle geçen yıl ki aktifliğin çevrim içi yapılabildiğini söylemiş oldu.

Programın bu yıl hem çevrim içi birebir vakitte yüz yüze yapıldığını anlatan Er, şu biçimde konuştu:

Er, üniversitelerin bu süreçte, öğrenciler ve akademisyenler için olduğu kadar idari çalışanlar için de çağın gereklerine uygun modeller üretmenin kıymetinin bir sefer daha farkına vardığını lisana getirerek, salgın niçiniyle yükseköğretim sisteminin milletlerarası görünürlüğünün olumsuz etkilenmemesi maksadıyla kimi adımlar attıklarını kaydetti.

– “TÜRKİYE, DÜNYA AKADEMİSİNDE FAAL VE VERİMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATIYOR”

Bu kapsamda, 2020 ve 2021’de Study in Turkey YÖK Sanal Fuarları ismiyle Türkiye’de bir birinci olan fuarları düzenlediklerini anlatan Er, 170’i aşkın ülkenin yükseköğretim çağındaki potansiyel gençlerine hitap eden bu fuarlar yardımıyla bütün üniversitelerin, potansiyel öğrencilerle dijital ortamda bir ortaya gelme imkanı bulduğunu söylemiş oldu.

Üniversitelerin, öğrencilere kendilerini tanıtma fırsatı da elde ettiklerini belirten Er, şöyleki devam etti:

Er, YÖK olarak Anadolu’daki üniversiteleri eğitimin yanı sıra topluma hizmet noktasında da fonksiyon nazaranbilmeleri için devletin başka kurumlarıyla desteklediklerini belirterek, “Türk bilim insanları, milletlerarası akademik örgütlenmelerde değerli roller üstlenmekte, milletlerarası projelerde çalışmakta ve Türkiye, dünya akademisinde aktif ve verimli çalışmalara imza atan bir ülke olma yolunda kararlılıkla ilerlemektedir.” sözlerini kullandı.

– “YÜKSEKÖĞRETİM BİZİM ÜLKEMİZDE DE EN KIYMETLİ konulardan BİRİ”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da yükseköğretiminin geleceği açısından eşsiz bir fırsat sunan 7. Avrasya Yükseköğretim Doruğu’nun emeline ulaşmasını temenni etti.

Mevlana’nın, “Bir mum, diğer bir mumu yakmakla ışığını kaybetmez” kelamını hatırlatan Demircan, “bu biçimde bir mum lakin bizimki üzere farklı kültürlerden, farklı medeniyetlerden bir ortaya gelen insanların yan yana huzur ortasında yaşadıkları bir coğrafyadan yanabilirdi. Bugün Avrasya’nın birliğin ve birlikteliğin ışığıyla aydınlanmasını bu platformda görmekten büyük bir memnunluk duyuyorum. Yükseköğretimimiz de bu ışıktan büyük bir hisse alacaktır ve alıyor. Yükseköğretim her ülkede olduğu üzere bizim ülkemizde de en değerli konulardan biri.” halinde konuştu.

Demircan, üniversitelerin günümüzde bölgesel ve global dinamikleri de içeren, yeni ve farklı rolleri üstlendiğini lisana getirerek, “Ülkemizin artık eğitimde de başşehir olduğunu, yükseköğretime erişimde, dünyadaki biroldukca ülkeyi geride bıraktığını konuşuyoruz. Ama tüm bunları konuşurken değerli bir not düşmek istiyorum. İktisat, bilim, yükseköğretim ve yükseköğretime ait her şey toplumların yapı taşı olan, onlara ilham ve kuvvet veren ivme kazandıran kültür sanat üzerinde yükselir.” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AA