Diyanet İşleri Lideri Erbaş’dan son dakika hac açıklaması!

baboli

Global Mod
Global Mod
Diyanet İşleri Lideri Erbaş’dan son dakika hac açıklaması!
  • Diyanet İşleri Lideri Erbaş: “2023 hac tertibi ile ilgili ocak ayında Cidde’de hac protokolü imzalayacağız.”
  • “Kontenjan ve başka süreçlerle ilgili konuların bu protokolde netleşeceği konusunda mutabık kaldık.’’
  • Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik Er-Rabia ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, ocak ayında Cidde’de Suudi Arabistan ile 2023 hac tertibi için protokol imzalayacaklarını belirterek, kontenjan ve öteki konuların protokolle netleşeceğini söylemiş oldu.

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Tevfik Er-Rabia ile ortak basın toplantısı düzenledi. Beşiktaş’taki bir otelde düzenlenen basın toplantısında 2023 yılında yapılacak olan hac ve umre ziyaretlerine ait açıklamalar yapıldı. Suudi Arabistan ve Türkiye’nin iki kardeş ülke olduğunu belirten Diyanet İşleri Lideri Erbaş, “Bu kıymetli ve tarihi ziyaretin her iki ülke için de güzel sonuçlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hac ve umre ziyaretleriyle ve ortak amaçlarımızla ilgili istişare ve müzakerelerde bulunduğumuz bu ziyaretiniz bizim için epeyce değerlidir. Salgın daha sonrası gerçekleştirilen 2022 hac tertibinde tarafınızdan yürütülen nitelikli hizmetlere yakinen şahit olduğumuzu belirtmek isterim. Türkiye Cumhuriyeti olarak hac ve umre hizmetlerinde değerli bir deneyime ve kaliteye sahibiz. Değişen koşullar ve gelişen imkânlar muvacehesinde kendimizi her yıl yenileyerek hacılarımıza ve umrecilerimize daha güzel hizmet vermenin çabası içerisindeyiz. Zat-ı âlinizin seçkin bir heyetle ülkemizi ziyaretini son derece kıymetli ve kıymetli buluyoruz’’ dedi.

“CİDDE’DE HAC PROTOKOLÜ İMZALAYACAĞIZ”

Erbaş, “Bugün gerçekleştirdiğimiz heyetler ortası görüşmede 2022 yılı hac ve umre tertibini değerlendirdik, şevval ayında başlayan umre tertipleriyle ilgili fikir alışverişinde bulunduk. 2023 yılı hac ve umre tertibini için işbirliği noktasında istişarelerde bulunduk. 2023 hac tertibi ile ilgili ocak ayı içerisinde Cidde’de hac protokolü imzalayarak, kontenjan ve öteki hac iş ve süreçleriyle ilgili konuların bu protokolde netleşeceği konusunda mutabık kaldık. Bildiğiniz üzere ülkemizden de hacca ve umreye ağır bir ilgi var. Bugün milyonlarca kardeşimiz kutsal topraklara gidebilmek için büyük bir heyecanla beklemektedir. Vatandaşlarımızın bu dileklerini gerçekleştirmek ve ibadetlerini en hoş biçimde eda etmelerini sağlamak için bizler de büyük bir çabanın içerisindeyiz. Sayın Bakanın gösterdiği ilgiden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hac ve umre hizmetlerinde ortaya koyduğu çaba, samimiyet ve hassasiyet için epey teşekkür ediyorum. Ülkemize gelişinden duyduğumuz memnuniyeti yine söz ederek bu ziyareti hayırlara vesile kılmasını büyük Rabbimden niyaz ediyorum’’ biçiminde konuştu.

Bakan Tevfik Er-Rabia ise, “Türkiye’ye olan ziyaretim stratejik münasebetler ve tarihi bağlar içindir. İki ülke içinde kurulan ve hükümetler içindeki iş birliği hoş ilerliyor. Bu görüşmeler bütün alanlarda her iki ülkenin yararlarına hizmet edecek biçimde devam ediyor. Hacıların, hacı adaylarının daha kolay erişimlerine ait görüşmeler sağlamaya devam edeceğiz’’ sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA