Çöpten kıyafetler beğeni topladı

ModaDizayn

New member
Antalya’da Muratpaşa Belediyesi yaşlı meskenlerinde bayanlar, komşusundan, mahallesindeki bakkaldan topladıkları atıkları kıyafete dönüştürdü ve podyumda sergiledi. Modacı Tanju Babacan’ın da takip ettiği defilede, pandemiyle ömrün ayrılmaz kesimi olan maske ve eldivenden yapılan gece elbisesi büyük beğeni topladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin bugün sayıları dört olan yaşlı meskenleri üyesi bayanlar, iki yıl evvel sağlıklı ve sürdürülebilir bir etrafın kıymetine dikkat çekmek için bir proje üzerine çalışmaya başladı. Yaşları 60 ile 85 içinde değişen yaşlı konutu sakinleri, komşusundan, mahallesinin bakkalından atıklar topladı ve iki aylık bir çalışmanın akabinde yumurta kabuğundan takı, plastik fileden şapka, gazete kağıdından küpeyle tamamladıkları geri dönüşüm kreasyonu oluşturdu.

KÜÇÜK DOKUNUŞLAR

Oluşturdukları kreasyonla defileye çıkmaya hazırlanan bayanlar, pandemi niçiniyle tüm etkinlikler iptal edilince hazırladıkları kıyafetleri sandıklara kaldırdı. O elbiseler, ortanın akabinde 18-24 Mart Yaşlılara Hürmet Haftası ötürüsıyla sandıktan çıktı. Küçük dokunuşlarla kıyafetler defile için hazır hale geldi, kreasyonuna bu ortada yenileri eklendi.

“KÖPÜK TABAKLARDAN ETEK, PLASTİK ÇATALDAN ŞAPKA”

Köpük tabaklardan etek, plastik çatallardan şapka, pet şişe kapaklarından mont, pandemiyle birlikte hayatın ayrılmaz modülü olan maske ve eldivenden yapılan gece elbisesinin yer aldığı 21 kıyafet, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde düzenlenen defileyle tanıtıldı.

Defilede kıyafetleri bir daha yaşlı meskeni üyesi bayanlar sergiledi. Defileyi beş yıl evvel kaybettiği Alzheimer hastası annesi unutmasın diye sakallarını kırmızıya boyayan modacı Tanju Babacan da izledi. Babacan’ın yanı sıra Muratpaşa Belediye Lideri CHP’li Ümit Uysal’ın eşi Ümran Uysal ve Belediye Başkanvekili Hüseyin Sarı da defilede yer aldı.

Defilenin akabinde modacı Babacan, “Bu akşam yaşlanmanın ne kadar güçlü bir şey olabileceğini gördüm. Tasarım gücü güçlü hareketler gördüm. Her birinin ellerinden hürmetle öpüyorum. Beni fazlaca duygulandırdılar. Belediyemize ve Liderimiz Ümit Uysal’a hayli teşekkür ediyorum” diye konuştu.