Birçok küçük işletme sahibi için dijital ödemelere geçiş gerekli

Vefa

Global Mod
Global Mod
Making It Work, zor zamanlardan geçen küçük işletme sahipleri hakkında bir dizi.

Egypt Otis, üç yıl önce Flint, Michigan’da Comma Bookstore and Social Hub adlı mağazasını açtığında, salgın tüm hızıyla devam ediyordu. Ancak komşuları, dükkânında sattığı, beyaz olmayan insanları ve ev sahipliği yaptığı topluluk programlarını kutlayan edebiyat ve sanatı memnuniyetle karşıladı.

Sıcak karşılamaya rağmen, Bayan Otis bir satış sorunu olduğunu hemen fark etti: müşterileri cep telefonlarıyla ödeme yapmak istedi.

Bayan Otis, “İnsanların neredeyse hiç bir cüzdanı veya fiziksel kartı olmadığını fark ettim, bu da benim satış yapma ve para kazanma yeteneğimi sınırladı” dedi. Bu nedenle, işlem platformunu mobil cihazlardaki dokun ve git satın alma işlemlerini içerecek şekilde genişletti. “İnsanların üzerlerinde nakit para yok” dedi. “Modası geçiyor.”

“Nakitsiz” olduklarını söyleyen Amerikalıların sayısı son beş yılda hızla arttı. Geçen Ekim ayında yayınlanan bir Pew Araştırma Merkezi anketine göre, 2018’de yüzde 29 olan Amerikalıların yüzde 41’i, 2022’de tipik bir haftada alışverişleri için nakit kullanmayacağını söyledi.

Küçük işletme sahipleri, artan tüketici talebi, daha hızlı ödeme, daha düşük işçilik maliyetleri ve artan güvenlik gibi çeşitli nedenlerle giderek daha fazla nakitsiz ödemeye geçiyor. Uzmanlar, bekleyenlerin satış kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, nakitsiz ödemelere geçiş, dijital ödemelerin nasıl ayarlanacağını anlamayan girişimciler için bir öğrenme eğrisi, düşük gelirli tüketiciler için kredi kartlarına erişimin olmaması ve mahremiyet endişeleri dahil olmak üzere olumsuzlukları da beraberinde getiriyor.

Juanny Romero, küçük işletmesine dijital ödemeleri getiren ilk kişilerden biriydi. On beş yıl önce, Las Vegas’ta bir kafeler zinciri olan Mothership Coffee Roasters’ı kurduğunda, küçük işletmeler için düşük maliyetli bir dijital ödeme sistemi olan Square’i kullanmaya başladı.

“Genç bir iş kadınıydım ve akıllı değildim” dedi. Ancak Square, kredi kartı işlemleri için satıcı ücretlerinden ayda 3.000 dolar tasarruf etti.

Bayan Romero mağazalarını genişletirken (ikisi daha yolda olmak üzere Las Vegas’ta dört yere), Apple Pay ve Google Pay dahil olmak üzere daha fazla ödeme seçeneği ekledi.

Ancak pandemi sırasında bir değişiklik fark etti: Müşterileri artık nakit kullanmak istemiyor ve çalışanları da artık bununla ilgilenmek istemiyor. “Covid’in nereden geldiğini bilmiyorduk” dedi. “Hala nakit getiren insanlar vardı, ama bu korkutucu ve tehlikeliydi.”

2020’de madeni para kıtlığı patlak verdiğinde, nakit parası tamamen tükendi, ancak Bayan Romero bunun işçilik maliyetlerinden tasarruf ettiğini gördü. “Yöneticilerim parayı yatırmak için iki saat sırada bekledi” dedi. “100 dolar nakit almak için bir zırhlı araç servisi alamıyorum.”

Yine de müşteri talebi, Bayan Romero’nun toplam satışlarının yaklaşık yüzde 11’inde sabit kaldığını söylediği nakit satışlara geri dönmesini sağladı. Hisse senedi yüzde 10’un altına düşerse nakitten vazgeçeceğini söyledi.

Uyum sağlama baskısı artıyor. 2020’nin sonunda 2,8 milyardan fazla mobil cüzdan kullanımdaydı ve bir fintech şirketi olan Boku tarafından 2021’de yayınlanan bir araştırmaya göre, bu sayının 2025’in sonunda neredeyse yüzde 74 artarak 4,8 milyara ulaşması bekleniyor – dünya nüfusunun neredeyse yüzde 60’ı

Amerika Birleşik Devletleri, nakitsiz ödemeleri benimseme konusunda diğer ülkelerin gerisinde kalıyor. Londra merkezli bir ödeme araştırma şirketi olan Merchant Machine tarafından hazırlanan bir rapora göre İngiltere, tüm işlemlerin yalnızca yüzde 1’ini oluşturan pound ile dünyanın en nakitsiz ülkeleri arasında yer alıyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı küçük işletme sahipleri dijital ödemelerin karmaşıklığını anlamıyor.

Mastercard’ın Comma Bookstore’dan Bayan Otis gibi işletme sahiplerine eğitim sağlayan Kuzey Amerika küçük işletme segmentinin başkanı Ginger Siegel, “Daha küçük tüccarlar her zaman ne yapacaklarını bilecek bilgi ve kaynaklara sahip değildir” dedi.

Bayan Otis, ödeme sürecini hızlandıran mobil ödeme sunmaya başladığında satışlarda bir artış gördüğünü söyledi. “Bir perakendeci olarak, deneyimi olabildiğince verimli hale getirmek istiyorsunuz” dedi. “Bu bir hayatta kalma meselesi.”

Avantajlar arasında anında ödeme, artan satışlar ve diğer para birimlerini kullanabilen müşterilere satış yapma yeteneği yer alır. Northeastern Üniversitesi’nde girişimcilik profesörü olan Kimberley A. Eddleston, “Kurmanız gerekiyor ama buna değer,” dedi.

Ancak bazı işletme sahipleri, bugünün teknolojisinin yarına kadar modası geçmiş olabileceğinden korktukları için çok hızlı hareket etme konusunda isteksiz olduklarını söylüyorlar. Woodstock, Illinois’de fiziksel mağazası Studio D Jewelers olan çevrimiçi bir kuyumcu olan Forged & Formed’in CEO’su Wayne Read, dikkate alınması gereken uyumluluk ve maliyet hususları olduğunu söyledi. Ürünlerin pahalı olabileceği mücevher satışları için hızlı bir işlemin uygun olmayabileceğini söyledi. “İnsanların kararlarını aceleye getirmiş gibi hissetmelerini istemiyoruz” dedi.

Teknolojideki ilerlemelere rağmen, birçok Amerikalı kredi kartları ve mobil cüzdanlar gibi finansal hizmetlere hala çok az veya hiç erişemiyor, ancak bu yavaş yavaş gelişiyor. Bir Federal Rezerv anketine göre, 2019’daki 7,1 milyon haneden 2021’de tahmini 5,9 milyon hanenin banka hesabı yoktu.

Evlat edinmenin önündeki bir başka engel de mahremiyet endişeleridir: bazı insanlar nakit paranın sunduğu anonimliği tercih eder. Ve nakit, tüketiciler için harcamalarını kontrol altında tutmanın bir yolu olarak algılanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki son bankacılık kargaşası, dijital ekonomiye geçişi zorlaştırıyor ve birçok mevduat sahibinin finansal kurumların güvenliğini sorgulamasına neden oldu.

Ancak uzmanlar, nakit paranın ortadan kaybolma ihtimalinin düşük olduğu konusunda hemfikir. Fed anketine göre, düşük gelirli hanelerdeki tüketiciler ödemeler için nakde güvenmeye devam ediyor.

Ve küçük işletme sahipleri, nakitsiz ödemelerin sunduğu hız ve verimliliğe rağmen, nakit paranın müşterileri için hala uygun bir seçenek olduğunu söylüyor.

Bayan Romero, “Nihayetinde hizmet ettiğim insanları tanıyorum” dedi. “Doğru şeyi yapmasaydım çelişkili hissederdim.”