Bilenlerin Daima Konuştuğu Bilmeyenlerin Biliyormuş Üzere Yaptığı Kuantum Fiziği Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Muhendis

New member
Arkadaş buluşmalarında ya da rastgele bir sohbette husus bir biçimde kuantum fiziğine gelebiliyor. Bu konuşmalardan geri kalmak istemeyenler ve kuantum fiziği nedir öğrenmek isteyenler için bu kuramı bilgileri ile deklare ettik. Keyifli okumalar!

Kuantum, Latince “quantus” yani ne kadar, ne büyüklükte sözcüğünden gelir.

beraberinde kuramın muhakkak fizikî nicelikler için kullandığı kesikli ünitelere gönderme yapar. Mekanik ise Latince “mechanicus” yani makinelere ilişkin yahut yaratıcı sözcüğünden gelir.

Kuantum mekaniği ya da kuantum fiziği atom altı modülleri inceleyen temel bir fizik kısmıdır. Kuantum mekaniği; moleküllerin, atomların ve bunları ortaya çıkaran elektron, proton, nötron üzere parçacıkların özelliklerini açıklamaya çalışır.

Kuantum mekaniğinin çalışma alanı, parçacıkların birbirleri ile ışın, x ışını, gama ışını üzere elektromanyetik ışınımlarla olan bağlantılarını de içine alır.

Kuantum mekaniğinin temelleri 20. Yüzyılın birinci yarısında Max Planck, Albert Einstein, Niels Bohr üzere bilim insanları tarafınca atılmıştır.

Bu alanda belirsizlik unsuru, kara cisim radyasyonı, dalga kuramı, anti unsur üzere kavramlar ve kuramlar geliştirilmiştir. hem de bu kuramların geliştirilmesi klasik fiziğin değişimlere uğramasına da niye olmuştur.

Newton mekaniği, makro ölçekte olan kısımları açıklamak için kullanılırken mikro cihanı açıklamaya gelindiği vakit yetersiz kalır.

Newton mekaniğinin bilakis kuantum mekaniği cihanda hiç bir fizikî olayın kesin ve ortaya koyulabilir olmadığını açıklar. Bunun yerine ise bütün bildiklerimizin sadece istatiksel datalardan ibaret olduğunu söyler.

Kuantum fiziğini en sıradan biçimde açıklamak gerekirse şu biçimde söylenebilir; Mutlak doğrular yoktur, deneyimler ile elde edilen doğrular vardır. Kuantum fiziği mümkünlüğü prosedür olarak belirleyen bir kuram olarak da açıklanabilir.

Kuantum mekaniği, atom altı parçacıkların ve gözlemlenemeyen sistemlerin davranışlarını temel olarak kabul eder. Kuantum mekaniğinin temel aldığı şeyler ise tabiat ve sistem değil insandır.

Kuantum mekaniğinin savunduğu bir öbür durum ise bir varlığı gözlemlerken o varlığın kesinlikle bir değişime uğruyor olmasıdır. Yani kurama hâkim olan fikir objektif müşahede bile kendi içerisinde objektif değildir kanısıdır.

Klasik fizik, insanın dışarıdan müşahede yapabildiği bir bilimdir. Kuantum fiziğinde insan bütünün bir modülü olarak bulunur ve insan müşahedenin içerisinde yer alır. Bu niçinle de anlaşılması çok zordur.

Örneğin buzdolabının kapağını kapadığınız vakit dolabın içerisindeki ışık söner fakat siz bunu bakılırsamezsiniz. bir daha de ışığın söndüğünü bilirsiniz. Lakin bu durumu gözlemlemek istediğiniz vakit ışığın yandığını görürsünüz.

Kuantum mekaniği, şuur olmadan unsurun varlığını kabul etmez. Yani bu teoriye bakılırsa aslında var olan her şey soyuttur ve birbirleri ile etkileşim halindedir.

Kuantum fiziğinin temel prensibi kozmosta enerjini süreksizliği yani kuantlar halinde olmasıdır. Bu teorinin bir başka çarpıcı buluşu ise birbirleri ile bağlantı fırsatı bulunmayan iki varlık içinde korelasyonlar gözlenebiliyor olmasıdır.

Bu durumu da şöyleki açıklayalım: Birebir kaynaktan çıkıp karşı doğrultulara ilerleyen iki fotonun oluşturduğu foton çiftinin bağlaşımlı davranışlarını örnek olarak gösterebiliriz. Bu çiftlerden biri üzerinde yapılan ölçümün çiftin başkası üzerinde de tesirleri olduğu görülebilir bir gerçektir.

Kuantum fiziği, temelde tüm unsurların ve tüm güç akışının aşikâr küçük ölçeklenebilir temellere ayrıldığı bir kuramdır.

Kuantum mekaniğinin tek bir insan tarafınca geliştirildiği düşünülse de bu niyet yanlıştır. Kuantum mekaniği birden çok insanın bir ortaya gelmesi ile ortaya çıkmıştır.

Planck, Einstein, Bohr, De Broglie, Schrödinger, Heisenberg, Dirac ve Pauli üzere ünlü bilim insanları bu kuram üzerine çalışmış ve her biri bu çalışmalarından ötürü Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüşlerdir.

Kuantum fiziği, son vakit içinderda sinema bölümünün de ilgi alanına girmiştir. Kuantum mekaniğinin metafizik ve ideoloji ile tıpkı alanlarda birleştirilmesiyle kurgulanan bir fazlaca sinemanın temelinde kuantum mekaniğinin ortaya koyduğu yasalar yer alır.

Kuantum mekaniğini mevzu alan sinemalar içinde Agora, The Fountain, The Butterfly Effect, Cloud Atlas üzere sinemalar yer alır.