Bakan Özer duyurdu: Matematik seferberliği başlatacağız

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 28 Şubat post çağdaş darbe sürecinin mesleksel eğitime tesirlerine ait konuştu. Kaldırılan katsayı uygulaması için, “senelerdan beri şikayet ettiğimiz liseler ortası muvaffakiyet farkı 28 Şubat’ın mirasıdır” dedi.

Bakan Özer, lise ve üniversite mezunlarına yönelik istihdam garantili mesleksel eğitim merkezi tamamlama programının bilgilerinı da deklare etti. Matematik tahsiliyle alakalı seferberlik başlatılacağını belirten Özer, “Matematikte öğrenme yaklaşımını değiştireceğiz” dedi.

Ortalarında Habertürk TV Ankara Temsilci Yardımcısı Fevzi Çakır’ın da bulunduğu bir küme gazeteci ile bir ortaya gelen Bakan Özer’in açıklamalarından öne çıkan konular şu biçimde:

BEŞERİ SERMAYE YATIRIM YAPACAĞIZ

Bir taraftan fizikî yatırımlar yapacaksınız, bir taraftan da eğitim sistemine yapılan baskılardan kaynaklanan anti demokratik uygulamaların hasarlarını tamir edeceksiniz. Yani başörtüsü sorununu ortadan kaldıracaksanız, 28 Şubat’ın din öğretimde ve mesleksel eğitimde yarattığı travmanın hasarlarını tedavi edeceksiniz. İşte eğitimle ilgili toplumsal taleplerin karşılığını yerine getireceksiniz, seçmeli derslerle ilgili adımlar atacaksanız ve bunları fizikî yatırımlarla bir arada yapacaksınız. Kolay bir şey değil, gerçekten kolay bir şey değil. Bu periyot gerçekten eğitim tarihinde takdir edilmesi gereken devrimsel bir dönem…Nüfus artarken bir taraftan eğitime erişimi artırmak kolay bir şey değil…Eğitimin evrenselleşmesinde en kritik şey okul öncesi eğitim. Burada en büyük eksikliklerden biri okul öncesi eğitim bunu da bu periyot inşallah biz çözeceğiz. Artık daima uygunlaştırma kültürüyle hareket edeceğiz. Beşeri sermaye yatırım yapacağız. Gelinen nokta epeyce yeterli lakin gitmemiz gereken hayli yol var.

28 ŞUBAT’IN MİRASI

Katsayı uygulaması yükseköğretime erişimi kısıtlayan, başarılı öğrencileri meslek liselerinden ve imam hatiplerden uzaklaştıran bir uygulamaydı. Katsayıdan dolayı bu okul çeşitlerine artık başarılı öğrenciler gitmez oldu. Bu durumda bu liseler, akademik olarak başarısız olan öğrencilerin kümelendiği liselere dönüştü. Bu okullar; iş gücü piyasasının gereksinim duyduğu insan kaynağı yetiştirmekten uzaklaştı. Hem ekonomik kalkınma için gerekli olan insan kaynağı yetişmedi. tıpkı vakitte toplumsal sorunlar ortaya çıktı. Okullar ortası muvaffakiyet farkı azamî düzeye çıktı. senelerdan beri şikayet ettiğimiz liseler ortası muvaffakiyet farkı 28 Şubat’ın mirasıdır…Gelinen noktada hem eğitime erişim artırıldı. Mesleksel eğitim ve imam hatiplerdeki travmaların, sorunların giderilmesi için fazlaca güç harcandı. Tüm bunlar yaşanmamış olsaydı, bugün eğitimde epeyce daha farklı bir noktada olurduk.

MESLEKSEL EĞİTİM RAYINA GİRİYOR

Mesleksel eğitimi toparlamak için epeyce proje harcandı. Yeni yeni rayına girmeye başlıyor. Katsayı uygulaması ne için yapıldı? İş gücü piyasasının muhtaçlık duyduğu insan gereksinimini karşılamak için hazırlandı, güya…Öyle olmadı. Asıl maksat; imam hatip mezunlarının öteki okullara gitmemesini sağlamaktı. Ne kadar mühendislik projesi yaparsanız yapın, bunun kalıcı olma ihtimali yok. Esnek, geçişken, çocuklarına ve gençlerine güvenen bir eğitim sistemi olmalı…bu biçimde hiç bir sorun olmaz.

MATEMATEK SEFERBERLİĞİ

Matematikle ilgili bir seferberlik başlatacağız. Muhtemelen 9 Mart‘ta. Tarih konusunda TÜBİTAK’la da denk getirmeye çalışıyoruz. Matematik öğrenme yaklaşımını değiştireceğiz… Öğrencilerimizin üreterek öğrenmelerini sağlayacağız.

İSTİHDAM GARANTİLİ MESLEK EĞİTİMİ

Mesleksel eğitimde değerli değişiklikler yaptık. Yapılan düzenleme ile öğrencilere ödenen minimum fiyatın yüzde 30’unu patron üzerinden aldık. Mesleksel eğitim merkezine kayıt yaptıran bir çırak şu an her ay 1275 TL para alıyor. Kalfa olduktan daha sonra 2125 TL alıyor. Kanun değişikliği daha sonrası, 2,5 ayda bu merkezlerdeki öğrenci sayısı 159 binden 350 bine yükseldi. Amacımız 2022 yılının sonunda 1 milyon. bu biçimdece genç işsizlik konusunda bir enstrüman geliştirmiş olduk. Artık bunu bir adım daha ileri götüreceğiz. Lise ve üniversite mezunlarının katılacağı istihdam garantili mesleksel eğitim merkezi tamamlama programı geliştirdik. 6 aylık eğitim. örneğin, benim bin tane plastik teknolojisi ile ilgili elemana gereksinimim var. Fakat eleman bulamıyorum. Bakanlık olarak çabucak bölümle bir mutabakat imzalayacağız. Eğitimin tamamını kesim verecek. Gençler okula hiç gelmeyecekler, taban fiyatın yüzde 30’a kadar kısmını da biz vereceğiz. Lakin eğitimi bitirenler orada istihdam edilecekler…Bu devasa bir proje. Bunu dalın kıymetli temsilcileri ile birlikte yapacağız. Patronlar; ‘şu elemanı bulamıyorum’ diyemeyecek.

KAYNAK: HABERTÜRK / FEVZİ ÇAKIR