Alanya'da sezon hazirana sarktı

Semerkant

Global Mod
Global Mod
1 YILI aşkın süredir tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi, her sektörü etkilediği gibi turizm sektörünü de derinden etkiliyor. 2021 turizm sezonunun nisan ayında açılma öngörüsü, artan koronavirüs vakaları ve ülkelerin kendi içlerinde almış oldukları önlemlerden dolayı haziran ayına sarktı. Güvenli Turizm Sertifikaları ile önce sağlıktan yana bir çizgi çektiklerini gösteren turizmciler, Ramazan Bayramı süresince sezonu başlatabilmek için çaba sarf ediyor. Yeni sezonda, Türkiye’yi ve özellikle Antalya bölgesini tercih edecek ülkelerin başında Rusya, İngiltere ve Almanya’nın geleceği öngörülüyor. ‘TURİZM SEZONU HAZİRANA SARKTI’Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu, Antalya’nın pandemi sonrası dünya turizm hareketinde 1 numara olacağını düşündüklerini belirterek, Temmuz, Ağustos, Eylül ve hatta Kasım aylarında Avrupa’dan Türkiye ve Antalya’ya çok ciddi rezervasyonların alındığını belirtti. Ramazan Bayramı öncesi büyük bir turizm hareketi beklemediğini söyleyen Kaan Kavaloğlu, “İlk planlamamız 2021 yılına girdiğimizde 2020’den daha iyi bir yılın geldiği ve Nisan ayında da turizm sezonunun açılacağı yönündeydi. Gerek dünyadaki konjonktürü gerekse Türkiye’deki vaka sayılarının artması sebebi ile Nisan ayında otellerin açılmayacağını söylemiştim. Esas şimdi Haziran ayından önce başlatabilmek için özellikle Ramazan Bayramı süresince başlatabilmek için bir çabamız var. Bunun için bir çaba göstereceğiz. Başarılı oluruz olamayız bilemeyiz ama her şeyden önce sağlık diyoruz turizmciler olarak. Dünyadaki tüm ülkelerin Türkiye’ye olan uçuşlardaki bazı yasakları ve engellemeleri kaldırmaları lazım. Bu anlamda baktığımızda ben Ramazan Bayramı öncesinde BDT ülkeleri ve iç pazar dışında çok büyük bir turizm hareketi beklemiyorum. Bayram sonrasında da Haziran ayı itibari ile Avrupa’nın açılacağını, özellikle İngiltere ve Almanya’nın açılacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bu sezonu kötünün iyisi olarak, 2020’ye kıyasla daha iyi atlatacağımızı ama 2021’de finansal anlamda biraz daha zorlanacağımızı söyleyebilirim” dedi. ‘İÇ PAZAR MAYIS ORTASI, KAYNAK PAZARLAR HAZİRANDA HAREKETLENİR’Konuyu Yeni Alanya’ya değerlendiren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili "Nisan ayında düşük oranda bir hareketlilik ile başlayacak turizm sezonunun özellikle sahil kesiminde mayıs ayı ortaları itibariyle iç pazar, mayıs sonu, haziran ayı itibariyle de yabancı kaynak pazarların devreye girmesiyle hareketleneceğini söylemiştik. Bugün hem bizde hem de kaynak pazarlarımızda artan vaka sayılarını değerlendirerek artış hızının daha yavaş olacağını öngörmekteyiz. Aşılanma süreci ve vaka sayılarının azalması sezon için belirleyici olacak. 2021 sezonu yüksek doluluktan ziyade turizmin yeniden eski normallerine dönmesinin başlangıcı olarak değerlendirilmesi gereken bir sezon. Bu noktada herkesin, her kesimin bu minvalde planlamalar yapmasında fayda görüyorum" dedi. 'AŞILAMA ARTARSA MAYISTA YOĞUN REZERVASYON OLUR’Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise "Covid-19 pandemisi alıştığımız dünya düzenini değiştirmeye devam ediyor. Bu yıl için değişime uğrayan konulardan biri de sezon başlangıcı oldu. Her yıl nisan başında açılan turizm sezonu bu yıl mayıs ortasına kayar diye düşünüyorum. Avrupa ülkelerindeki kısıtlamalar devam ediyor ve seyahat yasaklarının kalkacağı tarih netleşmedi. Rusya 13 şehrinden Türkiye’ye uçuşları yasakladı. Ancak 21 şehirden uçuşlar devam ediyor. Bu arada ülkemizde aşılanma devam ediyor, mayıs başında yüksek aşılama yüzdelerine ulaşırsak, mayıs ortasından itibaren yoğun rezervasyon alacağımızı düşünüyorum. Çok kaygan bir zeminde dans etmeye benziyor bu ancak yeterince dikkat edersek üstesinden gelemeyeceğimiz sorun yoktur" ifadelerini kullandı. (ŞERİFE ÇOBAN)

ircfrm.net için Yenialanya-com sitesinden alıntı yapılmıştır.