Ahmet Ağaoğlu: “Trabzonspor, Türkiye’nin en kıymetli markası…”

Semedov

New member
Ahmet Ağaoğlu, 1990 yılının sonunda Sadri Şener devrinde birinci yöneticiliğe başladığını belirterek, “hemen sonrasında 2000 yılının sonunda merhum Özkan Sümer idaresinde lider yardımcısı olarak misyon yaptım. daha sonra da 2018’deki olağanüstü Genel Heyet ile birinci başkanlık, daha sonrasındaki olağan genel konseyde 2. periyot olarak devam etti. 4 Aralık’ta da ikinci devir nihayet bulacak. Başkanlık yalnızca hayal edilecek bir şey değil, Allah’ın takdiri olan bir şey. Kaidelerin ve ortamın oluşması ve uygun vakit sizi o noktaya getirebiliyor. 2002 Kasım’da aday olmuştum, gerçekleşmedi. Lakin beklemediğim bir anda 2018 yılında kendimi başkanlık koltuğunda buldum” diye konuştu.

“Şampiyonluktan öteki bir sıralama kabul etmeyen kulüp”

Lider olduktan daha sonra hayatının neredeyse büsbütün değiştiğini aktaran Lider Ağaoğlu, “Özel ve toplumsal hayat önemli biçimde etkilendi. Bilhassa Trabzonspor üzere, muvaffakiyete susamış, şampiyonluğu hedefleyen, şampiyonluktan öteki bir sıralamayı kabul etmeyen, Türkiye Kupası yahut Harika Kupayı başarısızlık olarak kabul edip teselli mükafatı olarak dahi görmeyen, beklentisi daima çok yüksek seviyede olan lakin iktisadı tabana vurmuş, teknik olarak iflasta bir kulübe geldik.

Hem iktisadını toparlayıp hem yarışın ortasında tutmak ve arzulanan başarıyı gerçekleştirmek için harcadığınız uğraş, her şeyden fedakarlık etmenizi gerektiriyor. Aileden, toplumsal hayatınızdan, bu biçimdea kadar ortasında bulunduğunuz hayatın epey haricinde bir hayat yaşamak durumunda kalıyorsunuz. Yüzde 80-90 hayatınız değişiyor. Fakat, attığımız her gol, aldığımız her 3 puan, oynadığımız uygun futbol, geriye düştüğümüz vakit çevirdiğimiz her maç beni en hayli sevindiren şey, işin en keyifli tarafı” cümlelerine yer verdi.

“Trabzonspor, Türkiye’nin en kıymetli markası”

İlerleyen periyotta oluşturmak istedi Trabzonspor ile ilgili olarak ise Ağaoğlu, “Öncelikle ekonomik stabilizeyi sağlamış, gelir sarfiyat istikrarını sürdürebilir bir yapıya oturtmuş bir Trabzonspor. Bugün itibariyle kulübün borçlarını düşünmediğimizde, 1 milyon 400 bin civarında olan borcunu saymazsanız yıllık geliri sarfiyatını karşılayan bir yapı oluşturduk. Geldiğimizde evvel bunun kelamını vermiştik. Bunun sürdürebilir olması, bugünkü ekonomik konjonktürde kolay olmamasına karşın gelir arttırıcı projeleri uygulamaya koymak, bunlara yaparken de her vakit yarışın ortasında, şampiyonluk yarışının ortasında uğraş eden bir Trabzonspor. Bu esasen amaç değil olması gerekendir.

Bundan uzaklaştığınızda Trabzonspor gerçeğinden uzaklaşmış oluyorsunuz. Trabzonspor yalnızca kentin değerli pahası değil Türkiye’nin en değerli markası. Gayemiz her manada, sportif muvaffakiyetin, spora olan katkıların yanında, bu kentin insanlarının ve taraftarlarının toplumsal sorumluğunu omuzlarda taşıyan bir yapı. Birleştirici, bütünleştirici. Sanatkarıyla, turizmi, sanayisiyle, endüstrisiyle bütünleşen ve bütün bu alanların hem sorumluluğunu tıpkı vakitte önderliğini yapacağı bir yapıya kavuşması. Sportif muvaffakiyet, ekonomik istikrar, alt yapı projeleri, tesisleşme, toplumsal sorumluluk projeleri. Hepsi bir bütün” tabirlerini kullandı.

“Bugün o noktadayız”

misyona geldiklerinde 3-4 yıl için bir planlama yaptıklarını hatırlatan bordo-mavililerin lideri, “Finansal olarak epey önemli problemler yaşadığımız devirlerdi. 1-2 senede üzerinden geleceğin ıstıraplar değildi. 2000 yılında yaşadığımız, ülkemizin yaşadığı ekonomik zahmetten çıkması ülkenin 3-4 yılına mal oldu. Komşu Yunanistan’a baktığınız vakit onlarda da tıpkı durum kelam konusu. 3-4 sene evvel başlayan ekonomik krizin hala yaralarını sarmakla uğraşıyorlar.

Ekonomik olarak battığınız vakit birisi çanta ortasında 185 milyon avroyu önüne koymadıkça potansiyel gelirlerinizi hesaplayarak ekonomik program oluşturduğunuzda 3-4-5 seneye gereksiniminiz olduğunu görüyorsunuz. Finansal düşünceleri ortadan kaldırmayan, 7 ay borcu ödenmeyen, 100 üzerinde icra davası, FIFA’da 32-34 takip belgesinin olduğu bir periyotta biz ‘önümüzdeki devir şampiyonuz’ deseydik, gerçeklikten uzak, hayalperest yaklaşım olurdu. O gün yaptığınız hesaplar, planlar onu gösterdi. Bugün planlanan noktada mıyız? Evet, bugün o noktadayız” halinde konuştu

“Destek yoksa yıkılır gidersiniz”

Trabzonspor formasının bir yükü olduğunu da vurgulayan Ağaoğlu, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“seneler evvel söylenmişti; Trabzonspor forması birinci 4 ortasında yer alır. Son 3 sene baktığınız vakit 4,2,4. Bu kadronun dördüncü olması koşullar ne olursa olsun başarılı olarak bedellendirilemez. İkincilik, şampiyonluk gayreti ortasında oldu. Şampiyon da olabilirdik. O günün kaideleri göz önünde bulunduğunda mütevazi takımla elde edilen muvaffakiyet. Bu büsbütün bu vizyonla alakalı. Farklı bir açıklaması var. Planlı, programlı, güzel niyetli, göz gerisi edilmemesi gereken bir şey var; bütün topluluğun dayanağını almak. Trabzonspor topluluğu o süreç ortasında yaşadığımız zahmetlerin ciddiyetin farkında olduğu için bize inanılmaz dayanak verdi.

bakılırsavlerin bir fiziki tarafı vardır, bir de sportif, bir de ruhsal tarafı. Şayet birlik bütünlük, topluluktan dayanak yoksa, 3 ayaklı masanın bir ayağı eksik demektir, başarılı olma talihiniz yoktur. Taraftarın dayanağı ardınızda değilse başarılı olma bahtınız yok, sorunlu süreçteyseniz yıkılır gidersiniz. yeniden idare oluşur. Onun başarılı olması için bir daha birebir şeylere olgulara gereksinim vardır. O sağlanamazsa o masraf bir diğeri gelir. O badireyi ortadan kaldırılıp istek edilen istenilen düzeye ulaşmak şimdi imkansız üzere bir şeydir.

Burada topluluğun dayanağı son derece değerliydi. Vakit zaman manevi, vakit zaman maddi manada. Öncelikle yanımızda oldular, daima moral verdiler. Bunun yanında forma satışlarında rekor kırdık, seyirci de rekor kırdık. Bunlar küçümsenecek katkılar değil. Herkes dişinden tırnağa attırdı çoluk çocuğun nafakasından attırdı, kombine aldı. Onlar dayanak olmasaydı işin ortasından çıkmamız kolay olmayacaktı. İşin püf noktası oraydı esasen, bütünleşmek.”

“La Liga modeli”

‘Türk futbolunda bir şeyi değiştirme bahtı olsaydı neyi değiştirirdiniz’ sorusunu da Ağaoğlu, şöyle yanıtlandırdı:

“Yapıyı değiştirmek isterdim. Profesyonel futbol gruplarının, Türk futbolunun hem finansal hem idari manada uygun yönetilmesini, La Liga modelinin uygulanmasını isterdim. Türkiye Futbol Federasyonu’nun karşılaşma takvimini, transfer siyaseti uygulamasını, karşılaşma tertiplerini belirlemesini, ulusal kadro sorumluluğu ile sonlu kalmasını, öteki bütün işlerin profesyonel futbol kulüplerinin sorumluluğunda olmasını isterdim. Ülkede profesyonel futbolu, profesyonel kulüplerin oluşturacağı yapının yönetmesini isterdim.”

“Gün ortasında irili ufaklı, yıl ortasında büyüklü küçüklü hatalar”

“Yanlış yapmamak mümkün değildir” diyen Ağaoğlu, “gorevin netliğini göz önünde bulundurduğunuz vakit, ‘hata yapmadan bakılırsavi sürdürdüm’ diyen insan ya yanılgılarının farkında değildir ya da yanlış bir yerdedir. Yanlış yapmamak mümkün değildir. Kıymetli olan tıpkı yanlışı ikinci kez yapmamaktır. Kusurlu bir karar vermişseniz yanılgıdan dönmektir asıl olan. Gün ortasında irili ufaklı, yıl ortasında büyüklü küçüklü kusurlar olabiliyor. Geçmişte bu biçimdeydi, yarın da bu biçimde olacak. İş ömründe yaptığım yanılgıların 10’da 1’ini Trabzonspor’da yapmadım diyebilirim. Orada kendimiz bedelini ödüyorsunuz, burada kusur bedelini topluluk ödüyor.

Kümülatif dataları kıymetlendirmek lazım. Kaç oyuncu alındı, kaç oyuncu satıldı, ne kadar gelir elde edildi. Toplamda negatifseniz bu başarısızlıktır. Başarısızlığın ötesinde kusurdur. Aldığınız oyunculardan randımanın kıymetlendirilmesi lazım. 10 oyuncu transfer etmişsiniz kaçından randıman almışsınız, bu türlü kıymetlendirilmesi lazım. İdari manada aldığımız kararlar da birebir biçimde. Dönüp sonuca bakacaksınız ve baktığınızda şayet sportif idari manada bilanço negatif değilse, yanlışlardan ders almış, yinelamamış iseniz başarılısınızdır.”

“Fay çizgisi gerildi”

‘Birfazlaca siyasetçi, ‘Trabzonspor şampiyon olursa siyaseti bırakırım’ diyor, biroldukca kişi şampiyonluğu nasıl kutlayacağını dahi kestiremiyor? Siz ne düşünüyorsunuz? sorusunu ise Ahmet Ağaoğlu, “İçeriden ve dışarıdan kaynaklanan badirelerden dolayı Trabzonspor ekibi hak ettiği başarıyı elde edemedi. Bunun oluşturduğu gerginlik var. Bu gerginliğin sonucunda bu sözler kullanılıyor.

Trabzonspor şampiyon olduğu takdirde ben bir daha sonraki seneyi düşüneceğim. Şampiyonlar Ligi’nde nasıl bir takım ile gayret edeceğiz, bunu düşüneceğim, ekonomiyi düşüneceğim. Geldiğim vakit 3-4 sene şampiyonluğun en büyük adaylarından birisi olmayacağı kuşkusu olsaydı esasen gelmezdim. İnsanların hisleriyle, heyecanlarıyla oynamak üzere bir şey olurdu. Bir şeylere inanarak Trabzonspor’u hak ettiği noktaya taşıyacağımıza inandığımız için nazaranve geldik. Bugün o noktadan uzak değiliz. Topluluğun takviyesiyle, yapmış olduğumuz işlerin kıymetli kısmının hakikat olmasından kaynaklanan kararlar bizi bu noktaya taşıdı. Trabzonspor şampiyon olduğu vakit kimse benden his patlaması beklemesin.

Ben işimi yapıyorum, onun tansiyonu var. Fay sınırı gerildi. Gerildiği vakit Allah korusun 7.8, 8.2 sarsıntılarda karşılıyorsunuz. Ben bu işin sorumlu olan tarafındayım. Lider değil de taraftar Ahmet Ağaoğlu olsaydım tıpkı şeyleri düşünürdüm. Ben bu heyecanı 2010-2011, 2004’de yaşadım. 96’da ağır olarak yaşadım. İçine düştüğüm hayal kırıklığı ile ruhsal olarak kendimi toparlamam uzun vakit aldı. Bugün sorumlu pozisyondayım, rotayı çizen biziz, gemi kaptanı biziz. Geminin kaptanın dümeni bırakıp ellerini havaya kaldırıp koşması beklenemez. Bu işin sorumluğu bizde olduğu için itidalli olmalıyız. Şampiyon olduğumuz gün o şampiyonluk primlerini nasıl ödeneceğini, gelecek yıl nasıl gayret edeceğimizi, takımın finansmanın nasıl sağlanacağını düşüneceğim. Asıl iş bu biçimde başlıyor. Şampiyon olduğunuz vakit her şeyin yeni başladığı gündür” diye karşılık verdi.

“Taraftar gücü şayet olmazsa olmaz”

Ahmet Ağaoğlu, taraftar dayanağının epeyce değerli olduğunu da kelamlarına ekleyerek, “Hocamız Abdullah Avcı da sık sık vurguluyor; muvaffakiyet yakalanacaksa taraftar takviyesi epeyce değerli. Onların gücü, büyük grup olmanın en değerli özelliği. Taraftarın dayanağı ile biz o gün hem ekonomik hem sportif olarak bu sürecin üzerinden geldik. Şampiyonluğun hedeflediği noktada idarenin, teknik heyetin, oyuncuların ortaya koyacağı performansın yanında taraftarın vereceği takviye fazlaca epeyce kıymetli. Trabzonspor doruğa tırmanmaya başladığı her vakit algılarla önü kesilmeye çalışılmıştır. İçerde ve dışarda topluluk bu tıp algılara hassas, dirençli olmalı, bütün gücünü ekibi desteklemek yolunda kullanmalı” sözlerini kullandı.