YÖK’ten Ukraynalı akademisyenlere çağrı!

KriptoKamil

New member
Birfazlaca üniversiteye müracaat yapan öğretim elemanlarının bilhassa nükleer fizik ve savunma teknolojisinde katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Ukraynalı akademisyenlere, Türkiye kucak açtı. Savaş niçiniyle ülkesini terk etmek zorunda akademisyenleri Türkiye’ye davet eden Yükseköğretim Şurası (YÖK), “Çalışmalarınıza Türkiye’deki araştırma üniversitelerinde devam edin” daveti yaptı.

Birfazlaca üniversiteye müracaat yapan Ukraynalı akademisyenlerin bilhassa nükleer fizik ve savunma sanayii konusunda Türkiye’ye büyük katkı sağlayacağı belirtiliyor.

YÖK’TEN SÜRATLİ KARAR

Ukrayna’da yaklaşık bir aydır devam eden savaş, ülkedeki eğitimi de vurdu. Eğitime orta veren üniversitelerin kimileri kullanılamaz hale gelirken akademisyenler de ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Yükseköğretim Şurası (YÖK) bu akademisyenler için süratli bir karara imza attı. Çalışmaları yarım kalan akademisyenleri Türkiye’ye davet eden konsey, 20 araştırma üniversitesine de yazı gönderdi.

ÜNİVERSİTELERDE HAZIRLIK

Yükseköğretim Konseyi Memleketler arası İlgiler Daire Başkanlığı’nca gönderilen yazıda, Ukrayna asıllı akademisyenlere çalışmalarına devam edebilmeleri için Türkiye’de “yabancı asıllı öğretim elemanı statüsü” verileceği açıklandı.

Buna nazaran, ortalarında İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi, ODTÜ, Yıldız Teknik, Gazi, Hacettepe üzere üniversitelerin yer aldığı 20 araştırma üniversitesinde Ukraynalı akademisyenler için kontratlı takım açılacak.

ELÇİLİĞE DE BİLDİRİLDİ

Yeni Şafak’ın edindiği bilgilere bakılırsa, Türkiye’ye gelmek isteyen Ukrayna vatandaşı akademisyenler özgeçmişleriyle birlikte e-posta üzerinden YÖK’e başvurabilecek. Ayrıyeten akademisyenler, çalışmak istedikleri üniversiteye de direkt müracaat yapabilecek. YÖK’ün çalışması, akademisyenlere ulaştırılması için Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’ne de gönderildi.

ÇABUCAK BAŞVURDULAR

Duyurunun akabinde Ukraynalı akademisyen, Türkiye’deki üniversitelere müracaat yapmaya başladı. Bu müracaatlar üniversite idarelerince değerlendirmeye alınacak. Akabinde YÖK’e sunulacak.

YÖK, Suriye’den gelen hocaların yüksek öğretime dahil edilmesi sürecinde olduğu üzere akademisyenleri birtakım imtihanlara tabi tutarak son sonucunı verecek. YÖK’ün onayladığı akademisyenler, yabancı öğretim üyeleri için açılan “sözleşmeli eleman” takımında eğitime başlayacak. Mukaveleler birer yıl yenilenerek devam edecek.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DUYURDU

İstanbul Üniversitesi de, Ukraynalı akademisyenlere yönelik bir duyuru yaptı. Üniversite rektörlüğünden yapılan duyuruda, “Ukrayna’daki olağanüstü şartlar niçiniyle, kendi üniversitelerinde çalışma imkanı kalmayan, üniversitemiz vizyonuna uygun olarak 2547 sayılı kanunun 34. hususu uyarınca Sıhhat, Eczacılık, Mühendislik, Veteriner ve eğitim alanında sözleşmeli-maaşlı olarak üniversitemizde çalışmak isteyen İngilizce bilen Ukrayna vatandaşı akademisyenlerin, milletlerarası bağlar ünitemizin e-posta adresine başvurmalarını bekliyoruz” denildi.

BÜYÜK KATKI VERECEKLER

Temel bilimler, tıp, nükleer fizik ve mühendislik alanında muvaffakiyetleri bulunan Ukraynalı akademisyenlerin Türk üniversitelerine değerli katkılar yapabileceği belirtiliyor. Bilhassa makine mühendisliği alanında değerli bir bilgi birikimine sahip olan Ukraynalı akademisyenlerin savunma sanayiine değerli katkılar sağlayacağı vurgulanıyor.

YATAY GEÇİŞ İÇİN 3 BİN 600 MÜRACAAT

Ukrayna’da eğitim nazarann Türk asıllı üniversite öğrenciler için de çalışmalar devam ediyor. Öğrencilerin Türkiye’yi yatay geçiş yapabilmeleri için YÖK’ün internet sitesinde açılan sayfalar üzerinden müracaat yapmaları gerekiyor. Bugüne kadar yaklaşık 3 bin 600 öğrencinin müracaat yaptığı belirtiliyor.

Form dolduran öğrenciler tek tek değerlendirmeye tabi tutuluyor. Öğrencilerin Ukrayna’daki okulları ile temasa geçilerek teyit alınıyor. Savaş ötürüsıyla muhatap bulmakta zorlanıldığı için sürecin yavaş işlediğini öğrenildi.