Yılbaşı gecesini FAFSA'yı yaparak geçirdim. İyi gitmedi.

Vefa

Global Mod
Global Mod
Kongre'nin 2020'de federal mali yardım sisteminin basitleştirilmesi emrini vermesinden bu yana, ABD Eğitim Bakanlığı, kimin ne alacağını belirlemeye yönelik giderek önem kazanan formülü değiştirme gibi karmaşık bir görevle karşı karşıya kaldı.

Hibeler ve krediler, genellikle 1 Ekim'de mevcut olan korkunç FAFSA formunun makbuzlarına ve çıktılarına bağlıdır. Yeni formun 2023'te uygulamaya konması planlanıyordu ancak bakanlık Ekim, Kasım ve Aralık aylarının ötesinde bunun üzerinde çalışıyor.

Hükümet dijital kapıları Aralık ayı sonuna kadar açacağına söz verdi. Büyük oğlum bu sonbaharda üniversiteye gideceği için Pazar öğleden sonrasını ve akşamını web sitesine girip formu doldurarak geçirdim.

Tamamlanması zor oldu. İşte olanlar:

Öğleden sonra 2 civarında başladım ve FAFSA (Federal Öğrenci Yardımı için Ücretsiz Başvuru'nun kısaltması) web sitesi beni uğursuz bir şekilde karşıladı: “FAFSA formu, sitenin performansını izledikçe ve size daha iyi bir deneyim sunmak için formu güncelledikçe periyodik olarak kullanıma sunulacaktır. “

O sırada veya öğleden sonra 3, 4, 5, 6 veya 7'de mevcut değildi. Aramalarımı başlıklarda belgelemeye başladım.

Tesadüfen (ya da değil), akşam 6'da departmanın basın sorumlusu Johanny Adames'ten birdenbire, iletişimimizin gizli olduğunu beyan eden bir e-posta aldım. (Gazetecilik kurallarıma göre bu bir müzakeredir, bir dikta değil.)

Ancak mesaj beni sadece bakanlıktan Aralık ayında vaat edilen FAFSA mevcudiyetinin aslında “önümüzdeki yıllarda belirli dönemler için” günler şeklinde mevcut olacak “yumuşak bir lansman” olduğunu belirten kamuya açık bir duyuruya yönlendirdi. Yine de açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Öğrenciler ve aileler FAFSA Form 2024-25'i 31 Aralık'a kadar çevrimiçi olarak doldurup gönderebilirler.”

Bu bir söz ya da en azından bir meydan okuma gibi geldi, o yüzden devam ettim. Akşam saat 20.00 sıralarında “jkvaal” isimli bir Threads kullanıcısı beni takip etmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yüksek öğrenimden sorumlu müsteşarı James Kvaal mıydı? Kendi akşamım dışında kimsenin akşamını mahvetmek istemedim. (Ailem daha sonra başka bir yerdeydi ve 18 yaşındaki çocuğum bana uzaktan yardım etti.)

O zaman akşam 8'de bile başarı! Web sitesi açıldı ve Kişisel Durumlar bölümündeki birçok soruyu yanıtlamayı başardım. Bu, formun önceki sürümlerinde 100 veya daha fazla olan sorgu sayısı toplamda yalnızca 18 sorgu içerebilen beş bölümden ilkidir.

Web sitesi tasarımı temizdi. Arayüz oldukça kullanıcı dostuydu. Ancak işler her zaman net değildi. Bir noktada web sitesi bana hem kızımın hem de benim formlara başladığımızı söyledi, ancak en azından benim anladığım kadarıyla ikimiz de bunu yapmamıştık.

Sonunda ilerleme kaydettim ama daha fazla ilerleyemedim. Kızımın kimlik bilgileri hakkında bana e-posta göndermenin, Gelir İdaresi Başkanlığı'na gelir bilgilerini forma aktarma izni vermemi sağlayacak bir yolu yoktu. Bir yolu vardı ama e-posta düğmesi işe yaramadı.

Form verilerimizi kaydetti mi? Böyle olması gerekiyordu ama emin değildim. Sosyal Güvenlik İdaresi'nin onun gelir geçmişini kontrol ettiğine dair kanıtlar vardı, yani bu önemsiz değil. Babanıza e-posta gönderme sorununu çözmek için oturumu kapatıp tekrar giriş yaptıktan sonra sitenin tamamı tekrar kullanılamaz hale geldi.

Pazartesi günü yapılan bir açıklamada Eğitim Bakanlığı şunları söyledi: “Form kısa süreliğine halka açıktı ve bu süre zarfında binlerce kişi başvurularını başarıyla tamamlarken biz de performansı gerçek zamanlı olarak izledik.”

“Gerçek zamanlı öğrenmeyi ve molaları entegre etmek, özellikle birçok farklı insanın durumuna göre permütasyonlar sağlaması gereken ve bazıları neredeyse 50 yıldır güncellenmeyen düzinelerce sistemin güncellenmesini içeren yeni bir site için en iyi uygulamalarla tutarlıdır. “Departman ekledi.

Web sitesi kullanıma sunulduktan sonra benim veya bir başkasının formu doldurmasına gerek kalmadı. Bu yıl bir FAFSA doldurmanız gerekiyorsa, bakanlık bilgilerinizi “Ocak ayının sonlarına” kadar kolejlere göndermeyecektir. Ancak üniversite mali yardım yöneticileri kesinlikle bilgiyi olabildiğince çabuk almak isterler.

Burada bakanlığa çok büyük bir görev düşüyor. Önümüzdeki aylarda muhtemelen 15 milyondan fazla kişi tarafından kullanılacak bir web sitesini yenilemek zorunda kalan hükümet çalışanlarına tam bir sempati duyuyorum. Departman personeli muhtemelen Noel'e kadar çalıştı ve onlara şapka çıkarttık.

Yine de keşke bir yıl daha bekleyip yaz sonuna kadar bu işi halletselerdi, böylece herkes dolu dolu bir akademik yıl geçirip yardımların belirlenmesine ilişkin yeni format ve formüllere alışabilseydi. Maalesef bunun için çok geç, bu yüzden sanki Ticketmaster ve Beyoncé biletleri tehlikedeymiş gibi kendimi bu işe atmaya devam edeceğim. Neyse ki, bırakın stadyum koltuklarının kaybolması bir yana, öğrenci kredileri için federal fonlar bile tükenmiyor.