Yaz Kur’an kursları pazartesi çocuk sesleriyle şenlenecek

KriptoKamil

New member
Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçen yıl yaz aylarında Kur’an kurslarında yüz yüze eğitim yapılamamıştı. Eğitimler, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafınca Diyanet TV üzerinden, uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirilmişti.

Bu yıl ise koronavirüs salgınıyla başarılı uğraşın akabinde Diyanet İşleri Başkanlığınca yaz Kur’an kursları yapılması istikametinde karar alındı.

Bu kapsamda pazartesi gününden itibaren, Kovid-19 önlemleriyle İstanbul’daki bütün cami ve Kur’an kurslarında yaklaşık 7 bin işçi öğrencilere eğitim vermeye başlayacak.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen sene salgının ağır kaideleri niçiniyle yaz Kur’an kurslarının yapılamadığını söylemiş oldu.

Lakin bu yıl yaz Kur’an kurslarının evvelki yıllar üzere gerçekleşeceğini belirten Maşalı, “Şu anda kayıtlarımız online ve direkt devam ediyor. 11 Temmuz’a kadar kayıtlarımız devam edecek. İstanbul’daki bütün cami ve Kur’an kurslarımızda, yaz Kur’an kurslarımız yürütülecek.” dedi.

Maşalı, yaz Kur’an kurslarındaki eğitimin pazartesi günü başlayıp 20 Ağustos’a kadar süreceğini söz ederek, şöyleki devam etti:

“Bu yıl 3’lü bir kategorik tasnif yapıldı. 4-9 yaş kümesindeki öğrenciler direkt mescitlerimizde ve kurslarımızda yüz yüze eğitim alacaklar. 10-15 yaş içindeki öğrenciler ise yüz yüze ve online eğitim alacaklar kendi isteklerine bakılırsa. 16-22 yaş ortası öğrenciler ise eğitimlerini online olarak alacaklar. İstanbul’da bu yılki yaz Kur’an kurslarındaki eğitim için tüm hazırlıklarımızı yaptık. 7 bin işçiyle kurslara gelecek öğrencilere hem Kur’an tıpkı vakitte ahlaki pahaları noktasında aktarılması gerekenleri aktaracağız. Öğrencilerimiz ilgili ders malzemelerini müftülüklerimizden temin edebilirler. Öğrencilerle buluşmanın mutluğunu bu sene yaşayacağız. Geçen sene salgın koşulları daha ağırdı, yapamadık. Bu sene oluşan bu boşluğu gidermek istiyoruz, maksadımız o tarafta. Kur’an kursu öğreticilerimizde öğrencileri özledi. Ben bütün vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı mescitlere bekliyorum. Bisikletlerini, kaykaylarını alıp mescide gelsinler.”

– “Sınıfta öğrenci sayısı 25’in üzerine çıkmayacak”

Yaz Kur’an kurslarında koronavirüs salgını kapsamında her türlü önlemi aldıklarını anlatan Maşalı, kurslardaki öğrencilerin her gün ateşinin ölçüleceğini, maske, aralık ve paklık noktasında daha üst seviye hassasiyet uygulayacaklarını tabir etti.

Maşalı, “Sınıflarımızda öğrenci sayılarımızı koronavirüs önlemlerine bakılırsa planladık. Bir sınıfta öğrenci sayısı 25’in üzerine çıkmayacak. Salgın kaidelerini dikkate alıyoruz.” dedi.

Yaz Kur’an kurslarında değişik aktiviteler de yapacaklarını aktaran Maşalı,”Bu kapsamda Gençlik Spor Vilayet Müdürlüğü ile Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğümüzle bir toplantı yaptık. görüşmede, gençlik spor müdürlüğümüzün birtakım imkanlarından kursa gelen öğrencilerinin yararlanma noktasında neler yapabiliriz diye müzakere ettik.” diye konuştu.

KAYNAK: AA