“Ya Pereira’ya inanın, güvenin ya da çabucak gönderin!”

Semedov

New member
1- Beşiktaş ile Trabzonspor içindeki kritik maçta kazanan, bordo mavililer oldu. İstanbul’un başka büyüklerinin de puan kaybıyla Trabzonspor ulusal maç ortasına dorukta yalnız giriyor. Beşiktaş karşısında Trabzonspor’a galibiyeti getiren faktörler neydi?

MEHMET ARSLAN: OYUNCUYA BAĞLI DEĞİLLER

Futbol bir grup oyunu. Trabzonspor’un öbür rakiplerine nazaran en büyük farkı, kaliteli oyuncularla birlikte bir oyun karakterine ve disiplinine sahip olması. Bu farkı ortaya koyan ise teknik adam. Yalnızca teknik adam mı? Hayır. beraberinde o teknik adamı yetki manasında büsbütün donatmış bir idare anlayışı. Hamsik üzere bir yıldız bile kadronun bir modülü olduğunun farkında. Bu manada oyuncularla değil, oyun ve oyun disiplinleriyle kazanıyorlar. Alana çıktıkları andan itibaren bir planları var. Ve o plan ortasında hareket ediyorlar.

UĞUR MELEKE: ZEKA VE ÇABUKLUĞUN ÖDÜLÜ

İki farklı mantalitenin kapışması halinde geçti derbi. Beşiktaş yerleşik atak denedi. Kısım bölüm başarılı da oldu. Trabzonspor ise ana plan olarak geçiş oyununu benimsedi. Bu noktada Hamsik’in zekasının ve Abdülkadir’in çabukluğunun mükafatını de iki golde yaşadılar. Trabzon’un Beşiktaş’tan farkı, Avcı’nın tek bir oyununun değil, bir oyun repertuvarı olmasıydı.

GÜNTEKiN ONAY: Önder BU TÜRLÜ OYNAMAZ

Trabzon maç uzunluğu güzel savunma yaptı. Beklerini çabucak hiç atağa çıkarmadı ve merkezi kalabalık tuttu. Sabırlı oynayarak, önde oynayan Beşiktaş savunmasının gerisine sarkıp durum bulacağını biliyordu ve her 2 devrenin son saniyelerinde yakaladığı fırsatları değerlendirmeyi bildi. Bu anlayış önderin oynayacağı bir futbol mudur? Bence hayır lakin puan durumu Avcı’yı buna itti ve birlikteliğe razıyken istediği kararı aldı.

2- Beşiktaş, Trabzonspor karşısında daha fazla topa sahip oldu, daha fazla şut ve korner attı fakat yenildi. Siyah beyazlılardaki berbat gidişatın niçini sizce ne? Sergen Hoca konsantrasyon eksikliğine dikkat çekti, sizce haklı mı? Şayet o denli ise bunun sorumlusu kim?

GÜNTEKİN ONAY: TÜM YÜK LARiN’E KALDI

Beşiktaş, baskısı ve kalitesine karşın santrfor eksikliğini net bir biçimde hissetti. İtimat tek santrfor misyonunu yapamadı, tüm yük Larin’e kaldı. Beşiktaş, 4-1-4-1’i geçen yılki üzere oynayamıyor. Top rakibe geçince geri kazanma mühleti fazlaca arttı. Dinamik ve kuvvetli bir Atiba’yı arıyorlar. Bir öbür sorun, Ersin’in kalesine gelen her 3 toptan 2’sinin gol olması. Ayrıyeten şunu da eklemek gerekiyor: Beşiktaş’ın AVAR hakemleriyle de başı kaygıda.

UĞUR MELEKE: ŞAMPİYONLAR LİGİ ETKİLEDİ

Beşiktaş’ta makus gidişatın birkaç temel niçini var. Birincisi, oynayan oyuncularla bekleyenler içindeki uzun ara. Ellerinde iki sol bek varken (yerli olması sebebiyle) bir isim daha transfer ettiler lakin epeyce temel kusurlar yapıyor Umut Meraş. Umut’la birlikte Gökhan, Kenan, Salih, Oğuzhan üzere oyuncuların hiç birinin gelişmemesi, hatta geriye gitmeleri. İkinci sebep de Şampiyonlar Ligi mağlubiyetlerinin kazanma alışkanlığını bitirmesi. Mağlubiyetin olağanlaşması.

MEHMET ARSLAN: KARŞILIKLAR SERGEN YALÇIN’DA

Kim ne derse desin, ben Beşiktaş’ı beğendim Trabzon karşısında. Evet geçen yılki futbolu oynamıyorlar lakin bir daha de Trabzon maçı daha sonrası bu kadar eleştiriyi hak etmiyorlar. Marifet düzeyi yüksek bir golcü bulamadılar bu dönem. Aboubakar bu grupta olsa tahminen farklı şeyler söylüyor olacaktık. Bu BiR! İkincisi yalnızca oyuncular değil, Sergen Yalçın’ın da konsantrasyon eksikliğini sorgulamamız gerekiyor. Eksik takım ile kusursuz işler yapan Beşiktaş, güzel transferlerle niçin bu biçimde? Bunun karşılığı Yalçın’da.

3- Aylarca 3-4-3 oynatan Pereira, Kayseri maçına 3-5-2’yle başladı ve devre ortası bu dönem birinci sefer 4-4-2’ye döndü. Bunu nasıl yorumlamalıyız? Bu bir yanılgı itirafı mı yoksa pes etme mi?

MEHMET ARSLAN: ÇARESİZLİĞİN kararı

Ne itirafı… ÇARESiZLiK. Kayseri’ye karşı 2-0 kaybetmek hem onun tıpkı vakitte idarenin sonu olabilirdi. Öteki devası olsa, oyunun başında bunu denerdi. Ancak PANiK havası tam manasıyla grubu esir almış durumda. Bir teknik adamın kadrosu yönetmesine müsaade vermeyip, siz teknik adamı yönetmeye başlarsanız, ortaya bu karışıklıkların çıkması doğaldır. Kim bilir, kimler ekibin formasyonu konusunda hocaya ne baskılar yapıyor? F.Bahçe karar vermeli. Hocaya güveniyor mu? Evetse, işine karışmadan devam. Değilse, bugün gönderin.

GÜNTEKiN ONAY: 3-4-3 FENERBAHÇE’YE UYMUYOR

Pereira’nın oynatmak istediği futbolu Avrupa’da birfazlaca ekip uyguluyor. Lakin sorun şu: Bu oyun Fenerbahçe’nin Üstün Lig’deki misyonuna uymuyor. Ayrıyeten 3-4-3 formasyonunda Sosa, Mesut ve İrfan üzere oyunculara yer bulmak da kolay değil. Fenerbahçe, oyunu büsbütün denetimi altına alacak, dominant oynayacak bir oyun seçmeli.
Ayrıyeten Konya’da 40’ta, Kayseri maçında 45’te 3 değişiklik birden yapılıyorsa başlangıç tercihleri yanlış demektir.

UĞUR MELEKE: KUSURUNU NİHAYET FARK ETTi

Futbolda maçları formasyonlar değil, futbolcular kazanıyor elbette. Pereira’ya formasyonu üzerinden yapılan tenkitlerin de niçini 4-4-2’nin 3-4-3’e üstünlüğü filan değil. Her durumda 11 oyuncu var sahada! Tenkidin niçini, formasyon değiştirirse alanda daha fazla yetenekli oyuncuyu bir ortada bulundurabileceği idi. Ve Fenerbahçe’nin elinde de epeyce sayıda yetenekli oyuncunun varlığı. Pereira’nın da inatla alanda azamî 3 yetenekliye yer vermesiydi. Kusurunu nihayet fark etti.

4- Peş peşe yaşanan kayıplar daha sonrası Fenerbahçe taraftarlarının öfkesi Ali Koç ve Pereira’nın üzerinde ağırlaştı. Sizce bu idare ve teknik heyet dönemi tamamlayabilir mi? Koç ne yapmalı?

MEHMET ARSLAN: HER ŞEY LİDERİN ELiNDE

Bunun sorumlusu da ne yazık ki Sayın Ali Koç. Ne vakit kadronun içine elini soktu, Fenerbahçe karıştı. Koç’un bu haftaya kadar sergilediği liderlik felaket. Fenerbahçe’nin bahtını Pereira ve oyuncular değil, Koç’un sergileyeceği liderlik belirler. Her şey onun elinde. Ali Koç konuştuğunda gündem olmalı. Lakin o kadar epey konuştu ki, tesirini yitirdi. Kulübün ve kendisinin bağlantısı FELAKET. Bir öz tenkit yapsın, yanlış yaptığını gorecektir. Son günlerde sessiz kalarak yanlışsız yapıyor. Evvel kendisi sakin kalmalı, grubu ve teknik adamını sakinleştirmeli. Son haftalarda bunu yapıyor. Uma- rım bu durum devam eder.

GÜNTEKiN ONAY: TARAFTAR ARTIK KUPA İSTİYOR

Ali Koç ve idaresine bu taraftar epeyce kredi verdi. Üst üste 5’inci ve 7’inci olan gruba kimse ses çıkarmadı. Ortada hiç bir sportif muvaffakiyet yokken Sayın Koç’un sıkıntı vakitte kulübü sahiplenmesi ve kendi şahsi imkanlarıyla nakit akışı sağlaması asla gözardı edilmemeli. Lakin artık taraftar artık âlâ futbol ve kupalar istiyor. Bu protesto bir birikimin kararı.

UĞUR MELEKE: Bahtlarını PEREiRA BELiRLER

F.Bahçe Yönetimi’nin ne yaptığını sahiden merak ediyorum! Öteki bir büyük kulüp idaresi, kasım ayına kadar bu gidişatla ilgili teknik adamdan kesinlikle rapor isterdi. Pereira’ya niye bir hafta öncesine kadar 3-4-2-1’e kutsal kitapmış üzere yaklaştığını, niye 60’ta 2-0 mağlupken bile formasyonunu esnetmeyi düşünmediğini sorardı. Lakin ekibin mukadderatını Pereira’ya emanet etmiş üzere görünüyorlar. İdarenin mukadderatını de Pereira’nın kutsadığı doğrularından vazgeçip vazgeçmemesi belirleyecek.

5- Galatasaray, Karagümrük’le 1-1 birliktee kalırken Terim, Feghouli ve Morutan’ı yorgunluk sebebiyle kullanamadığını deklare etti. Galatasaray’ın temel sorunu yorgunluk muydu pekala?

UĞUR MELEKE: FARKLI DÜŞÜNMELİYDiLER

Sebeplerden biri yorgunluk olabilir elbette. Lakin Galatasaray’ın taktiksel olarak da Karagümrük’e karşı bir farklılık yaratamadığını düşünüyorum. Karagümrük’ün kendine has bir oyunu var ve onlarla karşılaşırken her zamankinden biraz farklı düşünmelisiniz. Biglia Karagümrük’ü rahatça çıkarınca faal oldu örneğin. Ayrıyeten G.Saray bu maça has olarak Cicaldau’yu 6 numara kullanmayı düşünebilirdi.

GÜNTEKiN ONAY: GOL SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR

Galatasaray, maçın birinci yarısında gol atmak için hiç bir şey yapmadı. Ne zamanki Karagümrük 1-0 öne geçti, Fatih Terim ve futbolcuların harekete geçtiğini gördük. halbuki yalnızca A planıyla oynayan Karagümrük yeterli bir gününde değildi ve maç içersinde yaşanılan sakatlıklarla sorun yaşadı. Halil genç ve gelecek vadeden yetenekli bir santrfor.
Lakin epeyce kıymetli bir sorunu var; gol atmıyor. Sarı kırmızılılarda santrfordaki futbolcu daima olarak değişiyor lakin gol sorunu bir türlü çözülmüyor

MEHMET ARSLAN: TEKNiK ADAM Mazereti

Mourinho: “Yorgun mu? Günde 15 saat çalışıp ayda birkaç yüz Euro kazanıp meskenine dönen baba yorgun olur. Biz değil!” Bu kelamları hatırlıyorsunuz değil mi? Bu bir teknik adam Mazereti. Liverpool yorgun değil mi, Real Madrid yorgun değil mi? bu biçimde 30 yıl geriye dönelim ve Avrupa kupası maçlarının olduğu hafta lig maçlarını erteleme üzere bir garabete bir daha imza atalım. 24 oyuncunuz var takımda. Şayet 24 oyuncudan lig maçına çıkacak bir 11 çıkaramıyorsanız, yorgunluğu değil, teknik adamlığınızı sorgulayın. Terim’in hocalığını sorgulamak haddim değil. Lakin şayet bunu mazeret olarak öne sürecekseniz, kusura bakmayın bu sorunun karşılığı da bu olur.

6- Ulusal kadro kümede bahtını tayin edecek son 2 maçına hazırlanıyor. Altay’ın sakatlığında Ersin takımda. Kuntz, Ferdi’nin mart ayına kadar müddet istediğini deklare etti. Kadroyu nasıl buldunuz?

GÜNTEKiN ONAY TEK SEÇiCi KENDiSi

Takımda İrfan Can Kahveci’nin olmamasını yadırgadım. Kuntz, “Pereira ile konuştum ve almadım” açıklamasını yaptı. Konya ve Antwerp maçlarını sanki Stefan Kuntz izlemedi mi? Teknik adamlarla fikir alış verişinde bulunması elbette olumlu bir durum lakin seçici olan kendisi.

MEHMET ARSLAN: HÜRMET DUYMALIYIZ

Yarın bir referandum yapsanız bu ülkede 80 milyon farklı 11 çıkar. Onun için teknik erkeklerin seçimlerine hürmet duymayı öğrendim ben. Onların oyun planları, oyuncu seçimleri kesinlikle bir plana dayanıyordur. Hangi oyuncuların seçildiğinden daha epeyce, nasıl bir oyun planımız olacak, daha doğrusu bir oyun planımız ve karakterimiz olacak mı bu daha değerli benim için. Herkes için de bu biçimde olmalı. Haa fikrimi sorarsanız, İrfan Can Kahveci bu takımda olmalı. Orası başka. Kümeden çıkma bahtımız konusunda ben de optimistim. Bu tıp finalleri hayatış ve kazanmış olsn bir grubuz. İnşallah bu kere de birebir biçimde finali kazanırız.

UĞUR MELEKE: BELÇİKA LİGİ’Nİ KASIP KAVURAN DENİZ NİÇİN KONUŞULMUYOR?

Ulusal kadro takımında rastgele bir değişim bakılırsamedim ben. Altay sakatlandığı için Ersin’in girişi doğal. aslına bakarsanız Ersin her halukarda A ulusal grubu hak ediyordu. Kümenin zayıf sayılabilecek iki kadrosu Cebelitarık ve Karadağ ile oynayacağız. İşin genel averaja kalma ihtimali var, her gol değerli fakat santrforlarımız bir daha aynı! Yalnızca bu iki maça mahsus olarak Kenan yerine Muhammet ya da Adem düşünülmemiş. Ya da Belçika Ligi’ni kasıp kavuran Deniz Undav’dan hiç bahsedilmiyor. Herbiçimde onu da burada 1-2 yıl yazdıktan daha sonra nazaranceğiz ulusal grupta.