Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan son dakika yüz yüze eğitim açıklaması!

KriptoKamil

New member
Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında “813 bin öğretmen aşılanda bu ay geri kalan eğitim çalışanlarının aşılanması da tamamlanacak. Okulları Eylül ayında açmayı planlıyoruz. Risk gördüğümüz bilimsel datalar olduğunda kapatırız.” tabirlerini kullandı.

BAKAN SELÇUK CANLI YAYINDA DEĞERLİ AÇIKLAMALARDA BULUNMUŞTU

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Selçuk, korona virüsüyle gayret tüm süratiyle sürerken, eğitimde olağanlaşmaya ait değerli açıklamalarda bulunmuştu.

Şu ana kadar 813 bin öğretmenin aşılandığını aktaran Bakan Selçuk, kalan öğretim nazaranvlilerinin hepsinin 7 Haziran’dan itibaren aşı olabileceğini belirtti. Ayrıyeten Bakan Selçuk, yüz yüze eğitimin niye kentlerde iki gün, köylerde 5 gün olduğunu ayrıntılıca anlattı.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şöyleki;

Şu ana kadar 813 bin meslektaşımız bu süreci gerçekleştirmişti. Kalanlar da 7 Haziran’dan itibaren aşı randevularını alabilecek. Doktorlarımızdan daha sonra birinci aşılanan meslek kümesi öğretmenlerimiz olmuştu.

2 Temmuz’da kapanacak. Haftada 2 gün gidecek öğrenciler. Önümüzde 4 hafta var. Öğretmenlerimiz 2 gün haricinde okula davet edip çalışma da yapabilirler. Sınıfın yarısını pazartesi-salı, öbür yarısını da çarşamba-perşembe çağırmak üzere genel bir eğilim var fakat okullar bu günleri değiştirebilir.

niye 5 DEĞİL DE 2 GÜN?

Öğrencilerin %90’ı geliyor, devamlılık devasa yükseklikte. İsteyen gelir, isteyen gelmeyebilir diyoruz. Sınıfın %80’i gelince sınıf fazlaca kalabalık oluyor, arayı ayarlayamıyoruz, bu yüzden 2 gün.

Bizim olağan açılışımız 7 Eylül’de salgın olmasa. Önümüzdeki sürece baktığımızda yazın okul açmamız epey kolay değil. Ağustosta, temmuzda okulları açıp eğitim-öğretim yapmak bizim için uygun değil. Öğretmenlerimizin de dinlenmesi lazım, fazlaca yoruldular.

Köy okullarında ortamlarımız hayli müsait fizikî şartlar açısından. Bizim yaptığımız araştırmalar köy okullarında öğrencilerin akademik eksikliklerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. 5 gün bunların eksiğini tamamlayarak gidelim ki dezavantaj yaşamasınlar.

NİÇİN 3 DEĞİL DE 2 GÜN?

bu biçimde cumartesi de okulu mecbur tutmak gerekecekti. Bizim okullarımızın şartları kimi vakit uygun olmuyor. Biz bir çerçeve çizmek zorundayız ancak okul idaresi ‘Bizim muhtaçlığımız var, 3 gün çalışmak istiyoruz öğrencilerle’ derse bu biçimde bir elastikiyet var.

Aşının da avantajıyla birlikte önümüzdeki aylarda bir rahatlama geldiğinde mümkünse 1 Eylül’de açacağız. Lakin bu şartları tam olarak kestiremediğimiz için hesabımızı yaza bakılırsa de kışa göre de yapıyoruz. Biz eylülün birinci haftası açmak istiyoruz, buna göre hazırlığımız var. Pazartesinden başlayacağı için 30 Ağustos’a denk geliyor fakat resmi tatil olduğu için onu ayarlarız.

KARNELER niye 18 HAZİRAN’DA VERİLİYOR?

Biz geçen devirde de karneyi günler evvelden verdik. Milyonlarca öğrencimiz var, hepsi birden tıpkı anda sisteme girmeye çalışıyorlar, bir sıkışma oluyor. O yüzden geçen devir de erkenden açtık. 2 Temmuz’u beklememiz gerekmiyor, biz bir kolaylaştırma yapmaya çalışıyoruz.

2. PERİYOT İMTİHANA GİRMEYEN ÖĞRENCİLERİN YIL SONU NOTLARI NASIL HESAPLANACAK

1. periyotta alınan notları var. Velimize, öğrencimize diyoruz ki ‘İsterseniz 1. devir notunuz doğal ki geçerli olabilir’ Lakin bir daha imtihana girip notunu yükseltmek isteyen öğrenciye de ‘tamam’ diyoruz. ‘Ben matematikte notumu yükseltmek istiyorum’ derse sorumluluk imtihanına girip yükseltebilir. Hiç girmezse 1. devir notu geçerli olur.