“Türk Einstein” Oktay Sinanoğlu vefatının 7’nci yılında anılıyor

baboli

Global Mod
Global Mod
“Türk Einstein” Oktay Sinanoğlu vefatının 7’nci yılında anılıyor
Hayata 19 Nisan 2015’te veda eden Sinanoğlu, moleküler biyoloji, kimya ve matematik ile Türkçe alanlarındaki çalışmalarıyla biliniyor.

Sinanoğlu, 1935’te babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’nun Türkiye Başkonsolosluğunda misyon yaptığı İtalya’nın Bari kentinde doğdu.

Ankara’da 1953’te Türkiye Eğitim Derneği (TED) Yenişehir Lisesini birincilikle bitiren Sinanoğlu, TED tarafınca burslu olarak ABD’ye kimya mühendisliği eğitimi için gönderildi.

ABD’de 1956’da Kaliforniya Üniversitesinde (Berkeley) Kimya Mühendisliği Kısmı ile 1957’de Massachusetts Teknoloji Enstitüsünü birincilikle bitiren Sinanoğlu, yüksek kimya mühendisi oldu. Berkeley’de 1959’da “Kuramsal Kimya” üzerine doktora yapan Sinanoğlu, iki yılda tamamladığı doktorası mühletince ABD Atom Gücü Merkezinde araştırmalarda bulundu.

26 yaşında gelen “profesör” unvanı

Harvard ve Yale üniversitelerinde 1961’de genç yaşta dersler veren Sinanoğlu, yeni buluşlarını, verdiği dersler ve yayınlarıyla dünyaya tanıttı. 26 yaşında profesör olan Sinanoğlu, Türkiye’de de kuramsal kimyanın gelişmesinde öncülük etti. 1973’te Almanya’nın en kıymetli ödüllerinden biri olan “Aleksander Von Humboldt Bilim Ödülü”nü kazanan birinci kişi olarak tarihe geçen Sinanoğlu, 1975’te Japonya’nın Milletlerarası Seçkin Bilim Ödülü’nü kazandı ve birebir yıl özel kanunla kendisine “Türkiye Cumhuriyeti Profesörü” unvanı verildi.

Sinanoğlu, ulusal ve memleketler arası biroldukça unvana layık görülürken kuantum fiziği ve kimyası, moleküler biyoloji ve matematik alanlarında yüzlerce teorem geliştirerek, dünya bilim literatürüne kıymetli katkılarda bulundu.

Nobel Kimya Ödülü’ne iki sefer aday gösterilen Sinanoğlu, canlılara biyolojik kimliğini veren DNA’ların şifresini çözerek, bilinmeyen tipten canlılar yaratmanın teorisini kurdu.

hayatı boyunca ulusal kültürü savundu

Oktay Sinanoğlu, bilimsel çalışmaların yanı sıra ömrü boyunca Türkçe ve ulusal kültürün korunması için de efor sarf etti. Çok sayıda konferansa katılan Sinanoğlu, buralarda Türkçe eğitimin değerine işaret ederek, kültür sömürgeciliği tehlikesine vurgu yaptı.

Ulusal kültüre ve Türkçeye olan katkılarını kendisine mal etmeyen Sinanoğlu, “Ben boş bir kamışım. Allah üflüyor, benden ses çıkıyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sinanoğlu, bir öteki konuşmasında ise Türkçe ve kültüre ait şunları kaydetmişti:

“Kültürün gitmişse her şeyin gitmiş demektir. Türkiye’de kaç kişi bunu söylüyor. 15 tane kitap yazdık. Gönlü yüzdüren lisandır. Toplumun lisanına de kültür deriz. Bunun tanımını de biz yaptık. Kültür toplumun gönlüdür. her insanın de gönlü vardır. Bizim Türkçe de dünyanın en eski dillerindendir. Matematik üzere yapısı vardır.

…Ben iki kanatlı bir Zümrüdüanka kuşuyum. Kazakistan’ın bayrağında da gök bayrak üzerine kanatlarını açmış bürgüt kuşu vardır. Ben onun üzere bir şeyim ya da o denli olmaya çalışıyorum. Bu kanatlardan biri akıldır biri gönüldür. Gönlü artık Avrupa’daki adamlara anlatalım dedik. Gönül eksiktir onlarda yoktur. Gerçekten Batı lisanlarında gönül sözünün karşılığını bulamazsın. Sen yabancı lisanla eğitim diye Tarzanca öğrenedur. Gönül sözünün karşılığı bile yoktur. Gönül yoktur, o denli bir kavram yoktur, insanlık yoktur. Kendi beşerlerine bile yoktur, sokakta ölse üstüne basar geçerler. Batı budur. Her gittiği yerde sömürgeciliği icat eden de onlardır. Batı yırtıcıdır.”

Sinanoğlu birçok Türkiye’deki eğitim meseleleri ve siyasi sıkıntıları mevzu alan “Adam”, “Göçmen Hamamı”, “Bye Bye Türkçe”, “Hedef Türkiye”, “Dayatmalar Kabusu”, “İlerisi İçin”, “Ne Yapmalı”, “2050’ye 5 Kala: Dünyanın 105 Yıllık Tarihi” ve 3 ciltlik “Yeni Bilim Ufukları” kitap dizisini de kaleme aldı.

Oktay Sinanoğlu, 19 Nisan 2015’te, ABD’nin Miami kentinde, teneffüs yetmezliğine bağlı olarak tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti. Naaşı Türkiye’ye getirilen Sinanoğlu, İstanbul’da Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

KAYNAK: AA