Toskana Bölgesi sinema ve görsel-işitsel alanlara yatırım yapıyor

Paşa4141

Global Mod
Global Mod
Soldan Stefania Ippoliti, Cristina Manetti ve Francesco Rutelli

Toskana Bölgesi, istihdamı, üretimi ve bölgesel kalkınmayı kültürle birleştiren stratejik bir sektör olan Sinemaya yatırım yapmaya geri dönüyor ve bunu prodüksiyonları destekleyen yeni bir araç ve yenilikçi bir eğitim teklifiyle yapıyor.

ERDF fonlarıyla Toskana Bölgesi'nin yeni Sinema ve Görsel-İşitsel Bildirisi

Kasım 2023'te yayınlanan ilk Çağrının ardından Toskana Bölgesi, Toscana Film Komisyonu ile birlikte 17 Ekim Perşembe günü MIA – Uluslararası Görsel-İşitsel Pazar'da ERDF Fonları – bölgesel fonlar 2021/2027'nin atanmasına yönelik yeni bir Çağrı sunuyor ( Eylem 1.3.5), sinematografik ve görsel-işitsel eserlerin üretimine yönelik geri ödenmeyen sübvansiyonlara ilişkindir.

2023 yılında başlatılan ilk çağrıya sektör operatörlerinden güçlü bir yanıt geldi: toplam 86 başvuru yapıldı.

Uygunluk araştırması ve liyakat değerlendirmesinin ardından, finansman için kabul edilen 32 projeye toplam 3 milyon avro beklenen katkı tahsis edildi. Özellikle 7 kısa film projesi kabul edildi ve toplam 140.000 Euro ödüle layık görüldü; Toplam 560.000 € değerinde 14 belgesel; Toplam 1.800.000 € tutarında 8 uzun metrajlı film; 500.000 Euro ödüllü 3 dizi kabul edildi.

Kazanan eserlerin başlıklarına Bölge'nin www.regione.toscana.it web sitesinden ulaşılabilir.

Toskana Bölgesi'nin yeni 2024 Sinema ve Görsel-İşitsel Bildirisi, yine ERDF fonları-bölgesel fonlar 2021/2027'den gelen ve görsel-işitsel ve sinematografik endüstrisine ve sinematografik endüstriye güçlü bir destek sağlayacak olan 4 milyon avroluk daha ödeme yapılmasına izin verecek. bu konuda yeterlilik ve özveri ile çalışarak bölgenin istihdamı, kültürel ve bölgesel gelişimi açısından olumlu bir etki yaratacağız.

ERDF, bölgesel fonlar ve devlet fonlarının ortak finansmanı sayesinde 7 milyon avroyu 2 ihaleye ayırdık; ilki 3 milyon, ikincisi 4 milyon.

Sinema ve Görsel-İşitsel Bildiri'nin gerektirdiği temel gereklilikler arasında, projelerin Toskana bölgesinde yerelleştirilmesi, dahil edilmeye yönelik özel bir ödül, eşit fırsatlar, çevresel etkilerin kontrol altına alınması ve müdahalenin sosyal çevrede uygulanması yer alıyor. “iç alanlar” denir. İhaleyi kazanan yapımlar, Bölgenin film ve görsel-işitsel setlerinin resepsiyonu olan Toscana Film Komisyonu'nun (Fondazione Sistema Toscana departmanı) işbirliğinden yararlanabilecek.

ESF fonları sayesinde sinema mesleklerine yönelik eğitim

Toskana Bölgesi, Ekim 2024'ten itibaren ESF fonlarıyla, Toscana Film Komisyonu Vakfı departmanı Sistema'ya ait bir altyapı olan Manifatture Digitali Cinema Prato'nun genel merkezinde gerçekleşecek olan sinema mesleklerinde bir dizi eğitim kursunu etkinleştirdi. Toscana – Toskana Bölgesi'nin Ev Sağlayıcı organı – yakın zamanda aldığı akreditasyon sayesinde (32/2002 sayılı bölgesel yasanın 17. maddesinin 1. ve 2. paragrafları uyarınca) bir Eğitim Ajansı haline gelmiştir.

Kurslar hem sinema ve eğlence için kostüm tasarımı ve terzilik sektörleriyle hem de görüntü düzenleme, animasyon ve Çocuklara ve Gençlere yönelik konsept tasarımı gibi tamamen yeni ve yenilikçi alanlarla ilgilidir.

Toskana Bölgesi'ndeki ücretsiz eğitim kurslarının ortakları arasında, mevcut eğitim kursları ve bölge için yeni girişimlerin geliştirilmesi konusunda işbirliğine yönelik bir niyet mektubunun imzalandığı Anica Akademi ETS Vakfı da bulunmaktadır.

Gösteri için terzilik ve kostüm tasarımıyla ilgili projelerde Teatro La Pergola – Teatri della Toscana, Cerratelli Vakfı ve Istituto Marangoni ortaktır. Animasyon için ortak NEMO Academy'dir.

Başkan Giani şöyle konuştu: “Toskana'nın sinematografik ve görsel-işitsel yapımlar için sunduğu ilk ihale, yapılan başvuruların sayısı ve sunulan kaynakların tam tahsisi dikkate alındığında önemli bir başarı elde etti. ERDF, bölgesel fonlar ve devlet fonlarının ortak finansmanı sayesinde 7 milyon avroyu, ilki 3 milyon, ikincisi 4 milyon olmak üzere 2 ihaleye ayırdık. Sektörün ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek için, yönetimde ortaya çıkan unsurları ve gözlemleri dikkate almak”.

Anica Academy ETS başkanı Francesco Rutelli, “Büyük bir eğitim projesine hayat vereceğine inandığımız bir işbirliğinin temellerini atmak üzere bugün Toskana Bölgesi ve Toskana Film Komisyonu ile birlikte burada olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Sinema ve TV tutkusunu besleyen birçok gencin yararına yeni fırsatlar yaratmayı hedefliyoruz. Faaliyetlerin temel özellikleri arasında her zaman yaptığımız gibi yerel sanayinin ihtiyaçlarına göre belirlenecek belirli konularda derinlemesine kurslar; en iyi eğitim uygulamalarına uygun olarak uluslararası öğretmenlerin ve profesyonellerin çalıştaylara katılımı; Toskana bölgesindeki lise öğrencilerine yönelik sinema-görsel-işitsel endüstriye yönelik oryantasyon kurslarının düzenlenmesi. Uygulanacak birçok girişim ve fikir var ve Anica Akademi bunların somut olarak hayata geçirilmesi için elinden geleni yapacaktır.”

Başkanın özel kalemi Cristina Manetti, “Sinema ve görsel-işitsel sektörle ilgilenmek, aynı zamanda eğitimi de içeriyor; bu faaliyet, en gelişmiş dijital teknolojileri geliştiren gerçek bir Kampüs olan Manifatture Digitali di Prato'da gerçekleştirilecek ve bunları kullanılabilir hale getirecek” dedi. Toskana Bölgesi'nin memnuniyet ve ilgiyle baktığı bir gerçeği temsil eden, üretebileceği ekonomik, üretken ve istihdama yönelik gelişmeler ve yeni nesillerin eğitim olanakları için tüm topluma, işletmelere ve kurumlara duyurulan Bugün, yeni bakış açıları sağlamak her zamankinden daha fazla gerekli.”

Elisabetta Vagaggini işbirliği yaptı