Toprak Bilimi ve bitki Besleme ne demek ?

Semerkant

Global Mod
Global Mod
Toprak Bilimi ve bitki Besleme ne demek?

Toprak bilimi, bitki besleme ve tohumluk uretimi, topragn ekolojisi ve biyolojisi, bitki yetistiriciligi ve tarmn tum alanlarn iceren bilimsel bir disiplindir. Toprak bilimciler, bitkilerin toprakla etkilesimini ve onlarn bitki beslemeye olan ihtiyaclarn anlamak icin topragn kimyasal, fiziksel ve biyolojik ozelliklerini incelerler. Toprak bilimciler, bitkilerin toprak tarafndan saglanan besinleri, bitki besin maddeleri ve bitki beslenme hakknda cok sayda bilgi toplarlar.

Toprak Kimyas

Toprak kimyas, topragn bitkisel uretim icin uygun olup olmadgn belirleyen maddeleri tanmlayan bilimsel bir disiplindir. Toprak kimyas, toprakta bulunan mineralleri, kimyasal elementleri ve iyonlar inceleyerek, topraktaki besin maddelerinin bitkilere uygun olup olmadgn belirler. Toprak kimyas ayrca topraktaki fiziksel malzeme ve mikroorganizmalarn bitki besin maddelerinin alnmas ve kullanlmas hakknda onemli bilgiler sunar.

Bitki Besleme ve Besin Maddeleri

Bitki besleme, bitkilerin topraktaki besin maddelerini almalarn saglayan ve bitkinin gelisim ve uretim icin gerekli olan besinleri temin eden bir bilimdir. Bitki besleme, bitkilerin besin maddelerini saglamas icin topragn besin maddeleri ile iliskisini inceler. Bitki besleme, topraktaki besin maddelerinin bitkilere uygun olup olmadgn belirler ve toprakta olmas gereken besin maddelerinin miktarn belirler. Bitki besin maddeleri, bitkilerin gelisim ve uretim icin gerekli olan temel besin maddeleridir. Bitki besin maddeleri, ozellikle bitkilerin koklerinin, govdelerinin, tohumlarnn ve meyvelerinin gelisimini ve uretimini saglamak icin gereklidir.

Tohumluk Uretimi

Tohumluk uretimi, bitkilerin topragn kimyasal, fiziksel ve biyolojik ozelliklerini kullanarak gelisim ve uretim icin gereken tohumluklar uretmeyi amaclayan bir bitki besleme teknigidir. Tohumluk uretimi, bitkilerin yetistirilmesi icin gerekli olan tohumluklarn uretilmesi icin bitkilerin fizyolojik ozelliklerini ve tohumluklarn cevresel kosullarn anlamak ve kullanmak icin kullanlan bir tekniktir.