Tokyo 2020’de Mete Gazoz tarih yazdı! Kelamını tuttu ve altını aldı! Mete Gazoz’un şifreleri…

Semedov

New member
Spor Servisi – Tokyo 2020’de tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği birinci altın madalya ulusal okçumuz Mete Gazoz’dan geldi. Klasik yay ferdi finalinde İtalyan Mauro Nespoli’yi 6-4 yenen atletimiz olimpiyatlarda ülkemize okçuluk branşında birinci şampiyonluğu kazandırdı. Mete Gazoz sabah seansında son 16 tipinde Avustralyalı Taylor Worth’u geçerek çeyrek finale kaldı. 22 yaşındaki atletimiz bu cinste da dünya sıralamasında 1 numara olan ABD’li Brady Ellison’u eledi ve yarı finale ismini yazdırdı. Yarı finalde ise Japon Takaharu Furukawa’yı mağlup eden Mete finalde Nespoli ile altın madalya maçına çıktı.

Uygun başlayamadı, harikulade bitirdi

Londra 2012’de kadro karşılaşmasında altın madalya alan, dünya ve Avrupa şampiyonu rakibi karşısında atletimiz maça yeterli başlayamadı. Birinci set 26 puan atan ve rakibinin 29’a ulaşmasıyla 2-0 geri düşen Mete 2. set 28-28’lik tamamlanınca birinci puanını aldı. 3. sete 3-1 geride giren ulusal okçu bu kısımda 27-26 üstünlükle skoru 3-3’e getirdi. 29-29 sona eren 4. setin akabinde genel skorda birliktelik sürdü: 4-4. Kazananın olimpiyat şampiyonu olacağı beşinci sete Mete 9, Nespoli ise 8’le başladı. İki sportmen da ikinci atışlarında 10 puanı buldu. Son atışında 10 puan atan Mete, İtalyan rakibinin atışını beklemeden genel skorda 6-4 üstünlükle altın madalyaya uzandı.

Rio’da kelam vermiştim, tuttum

Mete kürsünün doruğuna çıktığı için hayli memnun olduğunu söylemiş oldu. Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda birinci altın madalyamızı kazandıran 22 yaşındaki atlet, şunları söylemiş oldu: “Rio 2016’dan daha sonra ‘Tokyo 2020’de altın madalya kazanacağım’ diye Türk halkına yemin ettim. Bu sözümü tuttum. Ne kadar müsabaka ortasında kalmaya çalışsak da ülkemin ortasında bulunduğu durumdan ve orman yangınlarından dolayı kalbimiz her vakit Türkiye’deydi. Bugünkü (dün) altın madalya yardımıyla herkesi en azından bir süre için güldürebildiğimi düşünüyorum. Bunun için fazlaca memnunum.”

Metin Gazoz: Bambaşka bir gurur yaşıyorum

Mete’nin babası Metin Gazoz, oğluyla gurur duyduğunu söylemiş oldu: “Yangın bölgelerinden arayıp ‘Bize güç oldunuz’ diyenler var. Mete, Türk milletinin sevinç kaynağı oldu. Bir baba olarak bambaşka bir gurur yaşıyorum. Antrenörlerin telefonlarını ‘Biz de okçuluğa başlayacağız’ diyen gençler kilitlemiş. 7 Temmuz’da annesine doğum günü için isminin baş harfleri olan bir küçük altın okçu kolyesi yaptırdı. ‘Şimdi bu altın madalyanı takayım, özgününü Tokyo dönüşü boynuna asacağım’ dedi. Bugün (dün) konuştuklarında da ‘Altın madalyayı taktım, orjinalini de aldım getiriyorum.” demiş.”

Ünlülerden Mete’ye tebrik iletisi yağdı

· Tarkan:
Ülkemize okçuluk kısmında olimpiyat tarihli birinci altın madalyayı kazandıran Mete Gazoz’u canı gönülden bir biçimde tebrik ediyorum.

· Hadise: Tokyo 2020’de birinci altın madalyayı kazandıran Mete Gazoz’u tebrik ediyorum. Gurur duyuyoruz.

· Ebru Gündeş: Bu güç günlerde bir tebessüm. Tebrikler, gurur duyduk.

· Ziynet Sali: her neyse ki hoşluklar de oluyor… Teşekkürler Mete…

· Çağla Şıkel: Yürekten tebrikler

Mete Gazoz’un şifreleri

Gözlük bildirisi:
Okçuluk benim hayatımın bir kesimi, konutumun ortasında dolaşır üzere, günlük işlerimi yapar üzere ok atmaya çıkarım” iletisi vermek için bulunan bir usul. Bu rahatlığı alana çıktığı anda rakiplerinin gerilim olmasını sağlıyor

Gözlüğü: Performans gözlüğü değil, günlük gözlük kullanımı meslek grubunun şuurlu bir seçimi.

Şapkası: Hocası Göktuğ Ergin’in 2008 Pekin Olimpiyatlarında taktığı şapka. Mete Gazoz’un uğuru

Saati: G-Schock marka saati, meslek takımının ikramı ve uğuru. Pahası 4 bin TL.

Sponsoru: Nike. Nike, markasının dünyada sponsor olduğu birinci okçu.

Gereci: Hoyt marka. Fiyatı ise yaklaşık 3 bin Euro

Profesyonelliği: Mete Gazoz, 2017’den bu yana Possible ile çalışıyor. Grup Mete’nin ailesine ulaşıyor ve el ele Mete’yi olimpiyat şampiyonluğuna götüren süreci başlatıyorlar. Birinci toplantıya ailesiyle antrenörü Göktuğ Ergin de katılıyor. Takım, Göktuğ hocaya bir sunum yapıyor ve o günden daha sonra bir arada ilerliyorlar.

Nabız: Rakibinin nabzı (Yarış anında) 160-165. Mete’nin nabzı 125-145. Bunun için nefes tekniği ve yüksek nabız idmanı yapıyor.

Eğitimi: Nişantaşı Üniversitesi Spor İdaresi kısmı öğrencisi.

Sevinç hareketi: Her galibiyetten daha sonra yaptığı hareket de takımıyla bir arada bulduğu bir hareket. Manası: “Galibiyeti tuttum ve kopardım”

Konsantrasyon: Mete’nin dikkat eksikliği var. Bu yüzden atış haricinde Mete’yi gülerken, şakalaşırken görürüz. Kısa mühlet konsantre olabiliyor ve onu da atış anına denk getirmesi gerekiyor.

Antrenörü: Göktuğ Ergin eski bir ulusal okçu ve 13 yaşından bu yana Mete ile çalışıyor. Dünyada ‘Yılın Antrenörü’ seçilen Ergin takımıyla birlikte okçuluğun gelişmesinin ardındaki en büyük isim. Sportmenlerin şahsi gelişimi noktasında da katkılar sağlıyor

Takımı: 5 kişilik meslek idare grubu var. Bütün planlamasını bu takım yönetiyor. Yasemin Ecem Anagöz de birebir takımla çalışıyor.

Ailesi: Mete’nin babası ve annesi okçu. Babası federasyon yöneticisi. Mete 3 yaşından itibaren okçuluğun ortasında. Omuzları için yüzmeye gitti. Uyum için basketbol oynadı, dikkat yeteneği için fotoğraf, göz, el uyumu için piyano eğitimi aldı.