Teknoloji Bakanlığı ile MEB içinde mesleksel ve teknik eğitimde iş birliği

KriptoKamil

New member
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı içinde “Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Protokolün imza merasimi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in iştirakiyle Tuzla Organize Sanayi Bölgesi İdare Binası’nda gerçekleştirildi.

Bakan Varank, merasimde yaptığı konuşmada, “Büyük ve kuvvetli Türkiye” amaçlarının asıl itici gücü olan insan kaynağına yönelik bu protokolle, sanayi ile ulusal eğitim içindeki uyumu daha da üstlere taşımayı gayelerini söylemiş oldu.

bu biçimdelikle başta gençler olmak üzere her yaştan vatandaşların, imalat sanayi dallarının talep ettiği niteliklerde eğitim almalarını temin edeceklerini tabir eden Varank, şunları kaydetti:

“Onları meslek sahibi yaparak istihdama önemli bir katkı sağlayacağız. Ben bu vesileyle Mesleksel ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’nün vatanımıza, milletimize iyi, uğurlu olmasını diliyorum. Malumunuz imalat sanayi, ülkelerin ekonomik bağımsızlığının ve yaygın refahının teminatlarından biridir. Nitelikli insan kaynağı da kuvvetli endüstrinin şayet olmazsa olmazlarındandır. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bir taraftan sanayi altyapımızı güçlendirirken, başka taraftan nitelikli insan kaynağına yönelik siyasetler tasarlıyoruz. Ortaya koyduğumuz 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi ile bu alanlarda kararlı adımlar atıyoruz. Bildiğiniz üzere ülkemizin üretim üsleri olan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) sanayicilere yatırım konusunda fazlaca büyük kolaylıklar sağlıyor.”

OSB’LERDE 2,5 MİLYON İSTİHDAM GAYESİ

Bakan Varank, endüstricinin muhtaçlık duyduğu altyapıları en sağlıklı biçimde OSB’ler aracılığıyla karşıladıklarını belirterek, “OSB’ler yalnızca sanayicilerin gereksinimlerini karşılamakla kalmıyor oluşturdukları kümelenme anlayışı ile önemli bir verimlilik ve rekabet avantajı da sağlıyor. Bakanlık olarak üretimin kalbi olan bu bölgelerimize bedelsiz arsa tahsisinden düşük faizli uzun vadeli kredilere kadar fazlaca önemli takviyeler sağlıyoruz.” dedi.

Bugün prestijiyle Türkiye’deki OSB sayısının 327’e çıktığını aktaran Varank, OSB’si olmayan ilin kalmadığını vurguladı.

Varank, altyapı inşaatlarını tamamlayarak üretime geçen OSB’lerde doluluk oranının yüzde 83’e ulaştığını belirterek, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“OSB’ler beraberinde büyük ölçüde istihdama da konut sahipliği yapıyor. Şu an için 2,2 milyon vatandaşımıza direkt ekmek kapısı olan OSB’lerdeki istihdamın 2023 yılı sonuna kadar 2,5 milyona ulaşmasını öngörüyoruz. Bu bağlamda endüstricinin gereksinim duyduğu yetkinlikteki insan kaynağının yetiştirilmesi ülkemiz için büyük bir değer arz ediyor. Malumunuz dijital dönüşüm ile bir arada aranan iş gücü yetkinlikleri de süratle değişiyor. Yapılan araştırmalar, mevcut mesleklerin yüzde 30’unun önümüzdeki 15 yılda ya yok olacağını ya da büyük değişimler geçireceğini ortaya koyuyor. İşte bu sebeple günümüz iş gücü yetkinlikleri dinamik olmak durumunda.

Bakanlık olarak insan kaynağının adaptasyonu noktasında kararlı adımlar atıyoruz. Örneğin, insan kaynağımızı dijital dönüşüme hazırlamak için KOSGEB ve TÜBİTAK aracılığıyla takviyeler sunuyoruz. Bayan ve genç iş gücünün dinamizmini sağlamak üzere Kalkınma Ajanslarımız aracılığıyla farklı takviyeler veriyoruz. Deneyap Teknoloji Atölyeleri ve TEKNOFEST’le evlatlarımızı geleceğin teknoloji alanlarına hazırlıyoruz.”

“SANAYİDEKİ DÖNÜŞÜM TESPİT EDİLECEK, EĞİTİME ADAPTASYON SAĞLANACAK”

İş gücünü besleyen temel aracın eğitim kurumları olduğunun farkında olduklarını anlatan Varank, eğitim kurumlarının yeniliklere kolay adapte olabilir ve endüstriyle daima etkileşim halinde tasarlanmasının kıymetli olduğunu lisana getirdi.

Varank, bunu başarmak için Ulusal Eğitim Bakanlığı ile ortalarındaki istişare düzeneklerini daima açık tuttuklarını belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu diyalog yardımıyla eğitim ve endüstride iş birliğine yönelik kıymetli kademeler kaydettik. Özellikle mavi yakanın aktif istihdamı için meslek liselerine özel ihtimam gösteriyoruz. OSB’lerde Teknik Liseler açılması konusunda devam eden bir uygulamamız var. bir daha Bakanlığımız, Ulusal Eğitim Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası içinde Mesleksel Eğitim İşbirliği Protokolü’nü de yakın bir vakitte imzaladık. Burada da meslek liselerinde eğitimi verilen alanların kesimle birlikte tasarlanmasının önünü açtık. Bu kapsamda İstanbul’daki mesleksel ve teknik anadolu lisesi öğrencileri için çalışmalar sürdürüyoruz.

Artık de Ulusal Eğitim Bakanlığı ile yeni bir projeyi başlatmak için huzurlarınızdayız. Bu imza ile sanayi kesiminde yaşanan süratli dönüşümleri yerinde tespit edecek, bunların eğitime süratle adaptasyonunu sağlayacağız. Eşgüdüm içerisinde, sanayi dalının nitelikli iş gücü gereksinimini karşılayacak, verilecek önemli teşviklerle de istihdamı geliştireceğiz. Mesleksel Eğitim Merkezleri, Mesleksel ve Teknik Ortaöğretim Kurumları olarak bir daha yapılandırıldı. Buradan meslek öğrenen öğrencilerimiz, beraberinde bir lise diplomasını da alabilecekler. bu biçimdece, Mesleksel Eğitim Merkezlerinin istihdam noktasındaki ehemmiyeti bir kat daha arttı.”

“ÖĞRETİM PROGRAMLARI VE EĞİTİM GEREÇLERİ DAİMA GÜNCELLENECEK”

Mesleksel Eğitim Merkezleri’ni OSB’ler içerisinde konumlandırarak eğitimle sanayi içindeki uyumu daha yakından temin etmiş olacaklarını aktaran Varank, kelamlarını şöyleki tamamladı:

“77 vilayetteki 251 Organize Sanayi Bölgesi ile 4 vilayetteki 4 sanayi sitesi, en az bir mesleksel ve teknik Anadolu lisesi ya da mesleksel eğitim merkeziyle eşleşecek. Bu sayede OSB’lerde Mesleksel Eğitim Merkezi Programı uygulamaları yaygınlaştırılacak. Eğitim öğretim ve belgelendirme faaliyetlerine iştirak artırılacak. İştirakçiler yüklü olarak şahsen üretim alanında işbaşında eğitim alarak meslek öğrenecek. Öğretim programları ve eğitim malzemeleri daima güncellenecek. Özetle daha dinamik eğitim müfredatı, daha dinamik eğitim gereçleri ve şahsen çalışarak öğrenen daha dinamik bir insan kaynağına kavuşacağız.

Yenilikçiliği ve daima değişimi önümüzdeki periyodun kodları olarak görüyoruz. Bu bağlamda eserlerden, üretim süreçlerine insan kaynağı yetkinliklerinden girişimcilik ekosistemine kadar hiç bir alan tekdüzeliği kabul etmiyor. Ayakta kalmak için her mevzuda ve daima gelişime açık olmak zorundayız. Bu değişken ortamda sanayi ve teknolojiyi besleyen insan kaynağını her vakit odağa almaya devam edeceğiz. Devletin bütün kurumları bu hususta yakın iş birliği içerisinde çalışıyor. Elbet bütün bu çalışmalar 2051 ve 2071 amaçlarımıza gerçek ilerlerken bize değerli katkılar sunacak. Bu projeyle inşallah sanayicimizin gereksinim duyduğu istihdamı fazlaca daha rahat bir biçimde elde etmiş olacağız.”

ULUSAL EĞİTİM BAKANI MAHMUT ÖZER’DEN DE AÇIKLAMA

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, protokolün imzalanmasının akabinde açıklama yaptı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak en değerli evvelarinden bir adedinin mesleksel eğitimi güçlendirmek olduğunu söyleyen Özer, 1999 yılındaki meslek liselerinin ve imam hatip liselerinin yükseköğretime erişimini kısıtlayan katsayı uygulamasını hatırlatarak şu değerlendirmede bulundu:

“Katsayı uygulaması 10 yılın üzerinde uygulandı. Daha evvel akademik başarılı öğrencilerin tercih etmiş olduğu meslek liselerine artık akademik mahareti yüksek öğrenciler gitmek istemedi. Zira yükseköğretime gidebilme ihtimalleri fazlaca sonluydu yahut yoktu. Bu 10 yılın içerisinde mesleksel liseler güya hiç bir lise cinsine yerleşemeyen öğrencilerin güya mecburî bir destinasyonu oldu. Öğretmenlerimizin de muvaffakiyet beklentileri düştü ve iş dünyası yıllardır kulaklarımızda çınlayan ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ kelamını tekrar eder oldu. Bu söylemi ortaya çıkaran 1999’daki katsayı uygulamasının bu ülkeye bir mirasıdır. Yalnızca ekonomik kalkınma ile ilgili iş gücü piyasasının fazlaca önemli maliyetler ödemesine niye olmadı, ekonomik kalkınmayı geciktirdi, hem de bizim de liselerdeki okullar ortası muvaffakiyet farkının fazlaca daha derinleşmesine yol açtı.”

“İSTİHDAM GARANTİLİ EĞİTİM VERMEYE BAŞLADIK”

daha sonrasında katsayı uygulamasının büyük çabalarla kaldırıldığını hatırlatan Bakan Özer, artık meslek liselerinin de başarılı öğrencilerin tercih ettiği bir alana dönüştüğünü lisana getirdi.

Bakan Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak mesleksel eğitimde yeni bir paradigma değişimine gittiklerini belirterek, “İşverenin süreçlerde pasif bir biçimde mezunları beklemesine tahammülümüz yok. Patronları eğitim sürecinin tamamına dahil ediyoruz. Artık kesimin kuvvetli temsilcileriyle birlikte mesleksel eğitim verdiğimiz tüm alanlarda müfredatı bir arada güncelliyoruz, öğrencilerimizin işletmedeki maharet eğitimlerini birlikte planlıyoruz. En kritik tamamlayıcı atılım artık bu iş birliklerimizde istihdam öncelikli, istihdam garantili eğitim vermeye başladık.” diye konuştu.

Mesleksel eğitimde yeni bir açılım yaptıklarını aktaran Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, İstanbul Sanayi Odası (İSO), İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile birlikte mesleksel eğitimi ayağa kaldırmak için iş birliği yaptıklarını kaydetti.

Mesleksel Eğitim Merkezlerinde klasik çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimlerinin de verildiği yerler olduğunu söyleyen Bakan Özer, Mesleksel Eğitim Merkezleriyle ilgili şu ayrıntıları paylaştı:

“Mesleki Eğitim Merkezleri, Almanya’daki doğal mesleksel eğitimin Türkiye’deki karşılığı. Öğrenci haftada bir gün okula gidiyor, 4 gün de işletmede maharet eğitimi alıyor. Oradaki öğrenci, 4 yıl boyunca minimum fiyatın 3’te 1’i kadar fiyat alıyor ve iş kazalarına karşı da sigortalanıyor. Mesleksel Eğitim Merkezlerinin lise diploma hakkı yoktu, MEB olarak bu hakkı da verdik. Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi mezunlarının istihdam oranı yüzde 55 ile başka lise tiplerine bakılırsa çok yüksek. Lakin kritik bir sorun var, Mesleksel Teknik Anadolu Lisesinde mezunların eğitim aldıkları alanda istihdam oranları epey düşük. Ancak Mesleksel Eğitim Merkezlerindeki eğitim aldıkları alanda istihdam oranı yüzde 88. Almanya’daki oranın epeyce daha ötesinde potansiyele sahip. Mesleksel Eğitim Merkezlerine devam eden mezunların, 4 yıllık eğitim aldıkları işletmedeki istihdam oranı ise yüzde 75. Bu, patronun etkin olarak dahil olduğu mesleksel eğitim çeşidinde istihdam oranı devasa yükseklikte olduğu üzere, işletmeler de sürece faal olarak katıldıkları eğitim tipindeki insanları istihdam etmek istiyor.”

Bu hafta Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul’daki tüm otellerin insan kaynağı muhtaçlığını gidermek için mutabakat imzaladıklarını anlatan Özer, artık otellerin içerisine Mesleksel Eğitim Merkezi kuracaklarını söylemiş oldu.

BU PROTOKOLLE 25 BİN ÖĞRENCİ DAHA DAHİL EDİLECEK

Bakan Özer, konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Şu anda Mesleksel Eğitim Merkezlerinde 160 bin öğrencimiz var. İstanbul’daki bu protokolle 25 bin öğrencimizi daha dahil edeceğiz. Öğrencimiz derken, yalnızca ortaöğretim çağındakilerden bahsetmiyorum. Mesleksel Eğitim Merkezlerinin bir hoşluğu de yalnızca ortaokul mezunu olmak kâfi, yaş sınırlaması yok. Türkiye’de genç işsizliği azaltmak için en düzgün enstrümanlarından bir tanesi de Mesleksel Eğitim Merkezi. Mesleksel Eğitim Merkezi’ne devam eden öğrenciye işletme en az 3’te 1’i kadar fiyat veriyor. Bunun tamamını artık devlet üstlenecek. Patron artık bu minimum fiyatın 3’te 1’iyle ilgili hiç bir yükümlülüğe sahip olmayacak. Ayrıyeten üçüncü yılın sonunda kalfa olan Mesleksel Eğitim Merkezleri öğrencileri taban fiyatın yarısını alacak. İnşallah Meclis’te bu 3308 sayılı maddede bu değişiklik yapıldığı vakit Mesleksel Eğitim Merkezlerinde inanılmaz bir ihtilal yaşanacak.”

İşletmelerin ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ kelamlarının artık tarih olacağını bildiren Özer, bu alanda en son dün Turkcell ile iş birliği yaptıklarını, bu kapsamda eğitim alıp başarılı olanların tamamının istihdam edileceğini tabir etti.

Bakan Özer, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Artık dal nerede ‘Aradığım elemanı bulamıyorum’ derse Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak oraya gideceğiz ve gerekirse 4 yıllık mesleksel eğitim programı gerekirse de 6 aylık kısa vadeli meslek eğitim merkezini tamamlama programını açarak iş gücü piyasamızın gereksinim duyduğu tüm bölümdeki insan kaynaklarını süratli bir biçimde yetiştireceğiz. İş dünyasının elindeki bu mazereti el birliğiyle kaldırmış olacağız.”

Konuşmaların akabinde Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank iş birliği protokolünü imzaladı.

Bakan Özer ve Bakan Varank’a İstanbul Tuzla OSB ismine 250’şer hatıra fidan dikimi gerçekleştirilmesiyle ilgili plaket takdim edildi.

Akabinde Bakan Özer ve Bakan Varank, OSB’de yer alan İTOSB Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Teknolojileri Atölyeleri’ni ziyaret ederek, öğrencilerle birlikte kaynak yaptı.

İki Bakan, son olarak İTOSB Mesleksel Eğitim Merkezi irtibat ofisinin açılışını gerçekleştirdi.

KAYNAK: AA