Son Dakika: Borussia Dortmund – Bayern Münih maçı daha sonrası hakeme sert tepki! ‘Şikeye ismi karışan hakem atanıyorsa…’

Semedov

New member
Almanya Bundesliga’nın en değerli maçında Bayern Münih deplasmanda Borussia Dortmund’u 3-2 mağlup ederken, hakem Felix Zwayer’in 74. dakikada verdiği penaltı sonucu uğraşa damga vurmuştu.

Müsabakanın 74. dakikasında köşe vuruşu kullanan Bayern Münih’te Gnabry’nin altı pasa gönderdiği topu Dortmund savunması uzaklaşmıştı. Kısa müddet daha sonra VAR’dan gelen ihtar daha sonrası hakem Zwayer, penaltı kuşkusuyla durumu izledi.

Hummels’in topa elle müdahale ettiğine karar veren Felix Zwayer, penaltı noktasını gösterdi. Dortmund cephesi karara uzun müddet itiraz etti lakin sonuç değişmedi.

77. dakikada topun başına geçen Lewandowski topu ağlara gönderdi ve ekibini 3-2 öne geçirdi. Kalan dakikalarda öbür gol olmayınca uğraş bu skorla bitmiş oldu.

Müsabaka daha sonrası Dortmund cephesinden en sert reaksiyon, İngiliz orta saha oyuncusu Jude Bellingham’dan geldi.

“ŞİKEYE KARIŞAN HAKEM EN KIYMETLİ MAÇA ATANIYORSA…”

Zwayer’in geçmiş senelerda isminin şike skandalına karışmasına vurgu yapan Bellingham, “Bence durum penaltı değildi. Hummels topa bakmıyordu bile. Bu tip biroldukça tartışmalı karar var maçta ancak daha evvel şikeye karışmış bir hakem, Almanya’nın en değerli maçına atanıyorsa, diğer ne bekleyebilirsiniz ki?” tabirlerini kullandı.

Alman hakem Robert Hoyzer, 2005 yılında Bundesliga ve Bundesliga 2’deki maçların neticelerina tesir ettiği ve bunun için de Hırvat mafyasıyla ortak çalıştığı ortaya çıkmıştı. Felix Zwayer de Hoyzer’in şike yaptığını bilmesine karşın sessiz kalmış ve bir maçta taraflı karar vermesi için 300 euro aldığı ortaya çıkmıştı.

ROSE’Yİ OYUNDAN ATTI

Zwayer’in penaltı sonucuna yalnızca Dortmund’lu futbolcular değil, teknik takım de uzun mühlet itiraz etti.

İtirazlarını sertleştiren Dortmund Teknik Yöneticisi Marco Rose ise üst üste 2 sarı kart ve akabinde da kırmızı kart bakılırsarek tribünlere gönderildi.

Maçtan daha sonra konuşan Rose, “bu biçimde bir maçında bu stil bir kararla sonuca bağlanması utanç verici. Alandaki oyun, daha farklı bir biçimde sonuçlandırılmayı hak ediyordu. Hakemle ilgili konuşmak istemiyorum zira hepimiz her şeyi gördük. Reus’un durumunun penaltı olduğuna inanıyorum. Hummels’in durumu da ziyadesiyle tartışmalı” dedi.

“BİZİM MAÇLARIMIZI YÖNETMEYE DEVAM EDEBİLİR”

Açıklamalarına devam eden Rose, oyundan atılmadan evvel hakem sarf ettiği kelamları deklare etti.

Hakemin verdiği kararların kusurlu olduğunu söyleyen 45 yaşındaki teknik adam, “Onun birfazlaca kararda yanlışlı olduğuna dikkat çektim ve üst üste kart görüp atıldım. Bu epeyce aptalca. Bu dönem kendimi bu hususta frenlediğimi düşünüyorum. Daha evvelki maçlarda kart görüp görmediğimi bile hatırlamıyorum. Ancak bugünkü maç, eşit muamele görmeyi hak ediyordu” diye konuştu.

Yollarına devam edeceklerini belirten Rose, “Zwayer, bu dönem Dortmund maçlarını tekrar yönetebilir. Biz buradayız ve hazırız. Olacaklara karşı kendimizi hazırlayacağız. Yolumuza kimileri taş koyabilir fakat biz yolumuza devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

HAALAND: “HAKEM ÇOK KİBİRLİYDİ”

Maçın akabinde açıklamalarda bulunan Dortmund’un golcüsü Erling Haaland’ın da amacında hakem Zwayer vardı.

“Reus’a yapılan müdahale açıkça penaltıydı” diyen Haaland, “Hakeme, ‘niçin gidip VAR’a bakmadın?’ diye sordum. ‘Gerek yok’ diye karşılık verdi. Kibirli bir hali vardı. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Biraz sakinleşmem gerekiyor” sözlerini kullandı.