Son Dakika: Bakan Özer’den ikinci periyot için yüz yüze eğitim açıklaması

KriptoKamil

New member
Son dakika haberleri… Yüz yüze eğitim süreciyle ilgili kıymetli açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ayrıca 2021-2022 Eğitim Öğretim yılının ikinci yarısında yapılacak çalışmaları paylaştı.

İşte Bakan Özer’in açıklamalarından satır başları:

ÖĞRETMEN BAŞARISI:
Alınmış olan tüm kararları, harfiyen tüm okullarımızda, tüm öğretmenlerimizin denetiminde başarılı bir biçimde yönettik. Bu sürecin en büyük muvaffakiyet kıssası hiç bir gün orta vermeden yaklaşık 5 ay kesintisiz bir biçimde yüze eğitime devam edebilmek. Natürel buradaki en büyük avantaj öğretmenlerimizin aşı oranıydı. 1.5 yıl ortadan daha sonra bir devri bu türlü tamamlamak gerçekten büyük bir muvaffakiyet. Öğretmenlerimizin aşılanma oranı, hem birinci doz hem ikinci tıpkı vakitte üçüncü doz Türkiye ortalamasının epeyce üzerinde seyretti. hem de Kıta Avrupa’sında haftada 5 gün yüze eğitime devam eden birden fazla ülkenin öğretmenlerin aşılanma oranının fazlaca üzerinde gerçekleşti.

TATİLDE ÖDEV YOK: Öğretmenlerimiz, bu yarıyıl tatilinde izinliler ancak biz bir daha öğretmenlerimiz için Öğretmen Bilişim Ağı üzerinde 9 farklı temada eğitimler düzenledik, isteyen öğretmenlerimiz dijital platformlar üzerinden, okula gelmeden bu eğitimlere katılabilirler. Öğretmenlerimizden istirhamımız, öğrencilerin bu 2 haftalık tatili doya doya yaşamaları. 5 aylık bir eğitim 1,5 yıl ortadan daha sonra yalnızca öğretmenlerimiz için bir yenilik değildi bununla birlikte öğrencilerimiz için de farklı bir periyot geçti. ötürüsıyla bu 2 haftalık tatilde öğrencilerimiz sıhhat kurallarına riayet ederek vakitlerini en düzgün biçimde geçirsinler, kitapları okusunlar, gezsinler, aileleriyle daha fazla vakit getirsinler.

10 BİN YENİ OKUL MUŞTUSU

YÜZ YÜZE EĞİTİM DEVAM EDECEK
: İkinci devirde de birinci periyottaki üzere yüz yüze eğitime kararlı bir biçimde devam edeceğiz. Bu 2 haftayı biz de Bakanlık olarak tüm vilayet ve ilçelerdeki okullarımızı elden geçirerek bakım ve küçük tamiratlarla ilgili yapılması gereken neler var ise tüm okullarımızda tüm vilayetlerimizde, ilçelerimizde kaynaklarla destekleyerek bu eksiklerimizi gidermeye çalışacağız.

3 MİLYARLIK PROJE: Temel Eğitimde 10 bin Okul Projesi’ni başlatacağız. 2022 bütçesi yayınlandı, yaklaşık 3 milyarlık bir proje olacak. Buradaki maksadımız eğitimde fırsat eşitliğini artırmayla ilgili olarak okullar içindeki imkân farklılıklarını azaltmak. Bu proje kapsamında temel eğitimdeki tüm okullarımızın imkânlarını mümkün olduğu kadar eşitleme, alt yapılarını güzelleştirme, laboratuvarlarını güçlendirme ve bilhassa okul öncesi eğitime erişimle ilgili fiziki yerleri yapma, ana sınıflarına, anaokuluna kadar kapsamlı projeyi hayata geçirmiş olacağız.

PAK GÜÇ EĞİTİMİ: bir daha kıymetli bir proje daha hayata geçireceğiz. Pak Okul Pak Güç projesi..Bu çerçevede tüm okullarımızda iklim değişimi, sıfır atık, geri dönüşümle ilgili kültürün yaygınlaşması için. Güç ile ilgili, yenilebilir güç kaynaklarından güneş gücüne kadar yağmur sularının geri dönüşümünden okullardaki sıfır atık ve geri dönüşüm külçeşidinin yaygınlaşmasına kadar epeyce kıymetli adımlar atacağız. hem de okulların fiziki imkanlarının güzelleştirilmesi, pak okul külçeşidinin tüm okullarımızda yaygınlaştırılması ve öğrencilerimizin bu şuurla yetişmesiyle ilgili adımlar atacağız.

100 MİLYON KİTAP: Çok sayıda projemiz var. Biliyorsunuz Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi’ni 2 ay üzere kısa bir müddetde tamamlamıştık. Yaklaşık 16 bin 361 okulumuza kütüphane kurduk, her geçen gün kütüphaneleri zenginleştirmeye devam ediyoruz. Maksadımız 2022 yılında kütüphanelerdeki kitap sayısını 42 milyondan 100 milyona çıkartmak. Bunun için de her ay yaklaşık 5 milyon kitapla okullarımızı desteklemeye devam edeceğiz.

YENİ KUŞAK ÖĞRETMEN EĞİTİMİ

MESLEKSEL EĞİTİME İLGİ ARTTI:
Eğitimde fırsat eşitliği ile ilgili üçüncü noktamız da öğretmenlerin mesleksel gelişmeninin desteklenmesiydi. 2021 yılında son 5-6 ay ortasında bu hususa yük verdik, tartı verdiğimiz bu alanda da 2020 yılına bakılırsa sahiden önemli performans artışı ortaya çıktı.
2020’deki hem merkezi hem mahalli eğitimlere yaklaşık 1.1 milyon öğretmen katılmışken bu sayı 2021 yılında 2.7 milyona çıktı. Yani bu şu demek; bir öğretmenimiz birden çok eğitime katılıp başarılı bir biçimde o eğitimleri tamamlamıştır.

EĞİTİM AĞI GENİŞLEYECEK: 2022 yılında bunu hayli daha sistematik bir biçimde devam ettireceğiz. Bilhassa Öğretmen Bilişim Ağı’nı epeyce daha faal bir biçimde kullanıp öğretmenlerimizin yalnızca mesleksel gelişimi değil bununla birlikte talep etmiş oldukları tüm eğitimlerle ilgili mümkün olduğu kadar öğretmenlerimize dayanak olmaya çalışacağız.

OKUL BAZLI ÇALIŞMA: Yapacağımız başka açılımlardan bir tanesi de artık mabiçimdeki lokal eğitimlerin mümkün olduğu kadar okul bazlı bir biçimde gerçekleştirebilmek; yani her okul kendi amaçlarına nazaran öğretmenlerinin alması gereken eğitime kendileri karar verecekler. Bakanlıktan bütçesini isteyecekler ve biz onları destekleyeceğiz. Öteki taraftan bilhassa tüm eğitim kademelerinde uygun örnekler ortaya koyan, hoş muvaffakiyet kıssaları ortaya koyan okullarımızdaki bu öykülerin öbür öğretmenlerimiz tarafınca görünürlüğünü artırmak için öğretmen hareketliliği projesi ulaştıracağız. Hem bu okul bazlı eğitim de tıpkı vakitte öğretmen hareketlerinde mümkün olduğu kadar TÜBİTAK’la iş birliği yapmaya çalışacağız, görüşmeler devam ediyor.

OKUL ÖNCESİ OKULLAŞMA ORANLARI
Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ismine en değerli amaçlarından birinin okul öncesi erişim oranlarını artırmak olduğunu söyleyen Bakan Özer 5 ayda yapılan çalışmalar kararı gelinen noktayı da şu biçimde özetledi:

”2022 yılının sonuna kadar 3 yaşındaki yüzde 14 olan okullaşma oranı da yüzde 50’ye, 4 yaşındaki yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e ve 5 yaşlarındaki yüzde 78 olan okullaşma oranı da yüzde 100’e çıkartmayı hedefliyoruz. Bunun için de 2022 yılı bütçesini kullanarak yaklaşık 3 bin tane yeni anaokulu ve 40 bin tane yeni anasınıfını eğitim sistemine katmayı hedefliyoruz.

Bilhassa 40 bin anasınıfının realize edilmesinde fazlaca süratli yol aldık ve 2021 yılı tamamlanmadan yaklaşık 5 bin 500 tane yeni ana sınıfını sistemin içine dahil etmiş olduk ve 88 bin tane yeni öğrencimizle bu açılan yeni anasınıflarında eğitim almaya başladılar.
bu biçimdece, 5 yaşlarındaki yüzde 78 olan okullaşma oranı yüzde 85’lere çıkmış oldu”

KAYNAK: SABAH- CEYDA KARAASLAN