Sofia Jirau, Victoria’s Secret’ın birinci Down sendromlu modeli oldu

ModaDizayn

New member
Son devirlerinde çeşitlilikten uzak ve makul kalıplara dayatan modelleri niçiniyle tenkit oklarının gayesinde olan Victoria’s Secret bu imajını değiştirmek için harekete geçti. Dünyaca ünlü iç giysi firması, kapsayıcılık vurgulu yeni kampanyasında birinci kez Down sendromlu bir modele yer verdi.

Dünyanın önde gelen iç giysi markalarından Victoria’s Secret, senelerca muhakkak vücut kalıplarına bağlı kalmakla eleştirildikten daha sonra imajını değiştirmek ve ‘çeşitliliğe açık’ görünmek için harekete geçti.

Firma, geçtiğimiz senelerda büyük vücut modellerle çalışmaya başlarken, kapsayıcılık vurgulu yeni kampanyasında birinci kez Down sendromlu bir modele yer verdi.

Firmanın Instagram hesabından yapılan resmi duyuru ile 24 yaşındaki Sofia Jirau, Victoria’s Secret kampanyasında yer alan birinci Down sendromlu kişi oldu.

Jirau’nun yanı sıra 17 hanımın yer aldığı kampanyada Victoria’s Secret’ın “bütün bayanları kucaklayıcı olmaya olan bağlılığı” vurgulandı.

INSTAGRAM HESABINDAN DUYURDU

Instagram hesabından haberi duyuran Jirau, “Hayal ettim, çalıştım ve bugün bir düş gerçek oldu. Sonunda sana büyük sırrımı söyleyebilirim… Down Sendromlu birinci Victoria’s Secret modeliyim!” dedi.

Jirau, “Projelerimde beni her vakit desteklediğiniz için hepinize teşekkür ederim” diye devam etti. “Bu yalnızca başlangıç, fakat artık hudut yok!” tabirlerinde bulundu.

Jirau, Şubat 2020’de birinci sefer New York Moda Haftası’nda modellik yaptı. 2019’da “I love it” kelamından yola çıkarak “Alavett” isimli çevrimiçi mağazasını açmasıyla mesleği modellik haricinde da ilerledi.

‘HAYALİMİ YAŞIYORUM’

NYFW’deki birinci çıkışından daha sonra ve hakkında İnsanlara konuşan Jirau, “hayalini yaşarken” bunun genel mesleğinin yalnızca başlangıcı olduğunu kaydetti. “Küçükken aynada kendime baktım ve ‘model ve iş bayanı olacağım’ dedim” dedi.

Şubat 2020’de Jirau ayrıyeten NYFW’de yürürken bir görüntüsünü Instagram hesabından paylaşarak, “Bunun için doğdum ve dünyaya bir modelin parlaması için gereken her şeye sahip olduğumu göstermek istiyorum.” yazmıştı.